- Идеята е да се издържа не само от бюджета, но и с приходите от наем на Министерството на отбраната. Според законопроекта на ДБ и човек на президента ще влезе в управата
- От 4 млрд. капиталови разходи в бюджет 2022 за сделки на военните са над 60%. Служебният кабинет чака депутатите да решат за “Грипен” и за още осем F-16
Нов инвестиционен фонд за превъоръжаване и устойчива отбрана към МС да събира и пази всички пари за модернизация на армията. Такава идея за промени са внесли депутати от “Демократична България” в Закона за отбраната.
Подобен фонд предлагаше и кабинетът “Петков”, а преди 2 седмици служебният министър на отбраната Димитър Стоянов обясни, че ще поиска от НС да позволи на ведомството му да отвори сметка, в която да държи всички пари, отпускани за модернизация на армията. Сега, ако не са изхарчени през годината, защото проектът се е забавил, се връщат в централния бюджет и после трябва да се отпускат наново.
Военните искат за следващите 9 години да реализират 13 проекта за модернизация. Най-скъпият и голям от тях е този за придобиването на още 8 изтребителя F-16. Цената е 1,296 млрд. долара, но тази оферта е валидна до 15 декември и ако депутатите не я одобрят дотогава, САЩ може да променят офертата.
Сделката за F-16 пък стана повод вчера соцлидерката Корнелия Нинова да обвини служебния кабинет, че нарочно надува дефицита в прогнозния си бюджет за 2023 г.
“Искаме да знаем къде ще ги харчите тези 11 млрд., след като няма да има социална програма. Да не би случайно да са за самолети, на които никак не е времето сега? Предвиждате ли в 3-годишната прогнозна рамка някъде между 5 и 6 млрд. за самолети? Ние ще си направим труда да изчислим колко означава това като увеличение на заплати, пенсии, детски надбавки, на минималната работна заплата и колко подкрепа на икономиката”, обърна се тя към финансовата министърка Росица Велкова. Нинова изтъкна и че служебният кабинет на Радев още в първите дни на парламента е внесъл решения както за F-16, така и за “Грипен”.
Редом с новите самолети военните искат да купят бойни машини за пехотата, 3D радари и др. Министър Стоянов предлага парите за всички тях да се пазят именно в новата сметка към МО.
Идеята на “Демократична България” е малко по-различна. Дейностите по превъоръжаване да се извършват на програмен принцип по предварително изготвена от военното министерство капиталова програма, одобрена от НС, а процесите да се контролират от фонда, предлагат те.
Фондът ще борави със специална сметка в БНБ. В нея ще влизат директно 20% от бюджета за отбрана за календарната година. Предлага се фирми, които получават или преиздават лицензи за търговия с оръжия, да правят еднократни встъпителни вноски в сметката. А държавните фирми, определени за стратегически обекти за националната сигурност, да участват с периодични годишни вноски. В сметката да влизат и приходите от продажби на военни имоти с отпаднала необходимост, техника и въоръжение, както и наемите, които МО прибира от земи и сгради, искат десните. Там ще отиват и даренията от международни институции, организации, фондове.
Залага се фондът да се ръководи от управителен съвет от 5-има. Шефът се излъчва от правителството по предложение на ресорния вицепремиер, по един член назначават президентът и министрите на икономиката, отбраната и финансите.