Новият премиер може да е първият, който няма да живее постоянно в резиденцията на министър-председателите от 1735 година насам
Новият британски премиер Риши Сунак встъпи в длъжност, без да бъде придружен от съпругата си, както обичайно правеха предшествениците му. 42-годишният политик влезе сам във вторник в резиденцията на Даунинг стрийт 10, в която традиционно работят и живеят министър-председателите след 1735 г. Това породи медийни догадки, че може да е първият, който няма да обитава постоянно известния адрес.
Според британския “Телеграф” той вероятно ще се опитва да разделя времето си между него и някой от семейните имоти. Сунак и съпругата му Акшата Мурти, които
притежават имущество за 730 млн. паунда,
имат къща с 5 спални в престижния лондонски квартал “Кенсингтън” и провинциално имение в Йоркшир, в което направиха голям спортен комплекс.
Семейството живееше на Даунинг стрийт 11, докато той бе финансов министър, но го напусна през април. Тогава имаше спекулации, че са си тръгнали, за да избегнат медийното внимание заради данъчния статут на Акшата Мурти на неместно лице, което ѝ е позволявало да не плаща данъци във Великобритания върху доходи от чужбина. Впоследствие тя се отказа от него, за да не създава съмнения около политическите амбиции на съпруга си и се твърди, че внася значителни суми в британската хазна. Самият Сунак обяви, че решението няма нищо общо със случилото се, просто по-голямата им дъщеря искала да може да ходи сама на училище всеки ден. През последната половин година те живееха в “Кенсингтън” и вероятно жена му и двете им момичета, на 9 и 11 г., ще предпочетат да останат там.
Отсъствието на Акшата от първия му премиерски ден обаче не остана незабелязано особено след като предшественичката му Лиз Тръс изнесе малко по-рано прощалната си реч на Даунинг стийт 10 в присъствието на съпруга си и двете им дъщери. Явно обаче Сунак, който е най-младият британски министър-председател и първият от малцинствен произход на поста, ще има различно политическо поведение.
Той веднага предприе смени на министри и се зарече да направи всичко необходимо, за да поправи някои от грешките на Тръс по време на 49-дневното ѝ управление, което предизвика сериозни финансови и икономически сътресения в страната. “Правителството, което ръководя, няма да остави следващите поколения – вашите деца и внуци – с дългове за уреждане, които ние сме били твърде слаби да платим. Ще обединя страната не с думи, а с действия. Ще работя всеки ден за вас. Това правителство ще бъде почтено, ще прояви професионализъм и отчетност на всяко ниво. Доверието се печели и аз ще спечеля вашето”, заяви Сунак. Британски медии отбелязват, че крал
Чарлз III e бил много оживен,
когато му е връчвал мандата за съставяне на правителство, а в Индия, откъдето идва родът му и този на съпругата му Акшата, направо е имало всенародни празненства за неговото избиране на най-важния пост в британската политика.
Отхвърляйки подигравките, че е твърде богат, за да може да осъзнае борбата на обикновените хора с рекордното поскъпване на живота във Великобритания, Сунак обясни, че напълно разбира колко трудни са нещата и е наясно с дълбоката икономическа криза, която ще се нуждае от непопулярни решения. Той трябва да се справи с дупка от 40 млрд. паунда в публичните финанси, след като кабинетът на Тръс замрази растящите цени на ток и газ за 6 месеца. След първите поздравили го за избирането му на премиерския пост бе украинският президент Володимир Зеленски.