- ГЕРБ и БСП искат хартията обратно, защото им изчезнаха гласове. “Възраждане” убедени, че така ще “дръпнат” от тях
- Министър Зарков: Не бива!
Кога ще са следващите избори, още не се знае, но вече е почти сигурно, че на тях хартиената бюлетина ще се завърне.
Това е напът да стане с 25-ата поправка (ако не броим провалилите се опити), която партиите подготвят в приетия през 2014 г. Изборен кодекс.
Мнозинството зад завръщането ѝ вчера бе потвърдено от ДПС, която даде знак за подкрепа. А проектът за промяната бе внесен от БСП в парламента още преди той да успее да си избере председател. В него е заложено хората сами да избират дали да гласуват с машина, или с хартиена бюлетина.
В момента бюлетини се ползват само в секции с под 300 избиратели или ако машина се развали, носят се и по домовете на неподвижните хора с мобилна урна. Това се въведе от най-краткия парламент в историята ни - 45-ия, миналото лято, и бе единственият приет от него закон. Тогава левите и ДПС подкрепиха проекта на ИТН и ДБ.
След два последователни срива в резултата си БСП се обърна. Тя иска гласовете от машините и от хартиените бюлетини да се сумират и заедно да се вписват в изборния протокол. Именно грешките и преправянията в протоколите се избягват при машинния вот, признават дори противниците му.
Кабинките за гласуване да се заменят от паравани,
залагат още левите.
За същото “дуално” гласуване е ГЕРБ. Те дори подозират, че за да не позволят промяната, от ПП и ДБ били готови да провалят току-що свикания парламент. Съмнителна е фанатичността, с която една малка група се бори за машините, заяви в интервю за “24 часа” Радомир Чолаков.
ГЕРБ още не са внесли своя проект, иначе имаха същия като на червените в края на миналото НС.
Двете партии заедно имат 92 гласа. С 36-имата депутати на ДПС мнозинството им става 128 гласа, а очакванията са за подкрепа и от “Български възход” (още 12), с което хартиената коалиция ще се препокрие с тази зад избирането на Вежди Рашидов.
“Тук въпросът е по-широк - имаме ли доверие в изборния процес. ДПС няма
След всичко, което се случва с машините - сорс кодове, контрол и т.н., ДПС няма доверие в процес, който се осъществява с тези машини по този начин”, отвърна зам.-шефът ѝ Йордан Цонев на въпрос на “24 часа” склонни ли са да подкрепят хартията.
ДПС също неведнъж е внасяло през годините промени в кодекса, за да се минимизират грешките в изборните книжа и опашките в РИК. Настоява за изнесени центрове, където бюлетините да се броят машинно. На този принцип в момента се проверяват тестове във вузове и изпитни центрове. Очаква се с отварянето на кодекса пак да го внесат.
На финала на миналото НС трите партии вече опитаха връщане на старата бюлетина, но тогава и ГЕРБ, и ДПС бяха с по-малки групи и на два пъти то бе отхвърлено от дневния ред. При втория блокирането на проекта стана благодарение на настоящия правосъден министър Крум Зарков - единственият от БСП “против”.
“Връщането на хартиената бюлетина ще е голяма грешка”, категоричен бе той тази неделя. Мотивът на хората да отидат до секциите не е с какво гласуват - машини, хартия или бобчета, а доверието им в изборния процес, коментира Зарков пред bTV. Ще гласуват, ако нещо се случва по-добре - хората искат да вярват, че бюлетината ще бъде правилно отчетена, няма да виждат задраскани протоколи и оспорени изборни резултати, добави той.
Но докато през лятото противниците на машинния вот говореха, че възрастните не се оправят с устройствата, сега открито признават, че с въвеждането им са започнали осезаемо да губят гласове.
150 хил. гласа
е стопила БСП, сметна зам.-шефът на групата ѝ Георги Свиленски. А по сметки на ГЕРБ им се губят 3-4% от вота този октомври.
От подобен спад, но ако се дръпне шалтерът на машините, се опасява Костадин Костадинов.
“На всички, които искат да се върне хартиената бюлетина, припомням, че най-големите фалшификации ставаха и ще стават точно с хартийките. Ако не беше въведено машинното гласуване, “Възраждане” никога нямаше да бъдем допуснати в парламента - до сеега ни крадяха до 50% от гласовете”, написа той във фейсбук. Обвинява ГЕРБ, ДПС и БСП, че вече са се разбрали за промяната и “резултатите им ще се увеличат двойно заради фалшификациите”.
И “Възраждане” вече са внесли проект - за задължително броене на контролните отрязъци от машините и видеонаблюдение в секциите, без камерите да показват екрана за гласуване. А ЦИК да се сменя след всеки парламентарен вот, защото сега има членове от партии, останали под бариерата.