- Родителите имат 7 деца, загиналото е единственото им момиче
- След инцидента шофьорът е уволнен от МВР, сега е на свобода под гаранция от 5000 лв., въпреки че прокуратурата иска ефективна присъда
На 19 юли миналата година две деца - 7-годишната Моника и братчето ѝ Валентин, пресичат на пешеходна пътека улица в село Братаница. На отсрещния тротоар продават сладолед и двамата отиват да си купят от това изкушение.
Моника обаче е
пометена от служебен автомобил “Шкода Октавия”,
зад чийто волан е тогавашният служител на звеното за борба с организираната престъпност в Пазарджик Владимир Панайотов. Колата е била без отличителни знаци, че се ползва за служебни цели и е в особен режим на движение.
При катастрофата колата помита и пътен знак, след като удря момиченцето и то отхвръква на метри от пешеходната пътека. Шофьорът остава на място, за да изчака екипите на Бърза помощ и на полицията. Взети са му проби за алкохол и наркотици, които са отрицателни.
В Братаница хората помнят и преживяват гибелта на детето, което е единственото момиче в семейството на Марин и Блага. Те имат общо 7 деца, а Мони била най-малката и най-дълго чаканата. Местните описват почернените родители като кротки и трудолюбиви хора.
Но отнетият живот на малката Моника ще тежи върху съвестта на човека,
преминал с превишена скорост през селото и не спрял на пешеходната пътека,
за да минат децата.
“Искаме справедливо наказание. Като човек на реда би трябвало да бъде достоен да си изтърпи присъдата, а не да се оправдава, че бил стресиран и не можел да спи по цяла нощ заради фаталния инцидент с нашето дете”, казват почернените родители от пазарджишкото село.
В семейството се опитват да се утешат, като майката Блага се грижи за невръстния Момчил.
“В началото на тази година им се роди още едно дете - искаха да е момиче, за да го кръстят на покойната Мони, но пак е мъж. Като остане сам, брат ми плаче. Ходи на гроба, но не може да върне дъщеричката си.
Снаха ми непрекъснато я сънува, говори си с нея. Навсякъде в къщата стоят снимки на Моника,
гардеробът ѝ седи с дрехите, както е бил в онзи ден
Майка ѝ всеки ден вади блузките и рокличките, изпира ги, суши ги и пак ги сгъва - все едно племенницата ми ще се появи всеки момент и ще иска да ги облече за училище”, разказва чичото на прегазеното дете Калофер Калоферов.
Година и три месеца след трагедията семейството очаква справедливост заради погубеното си дете. Делото е в Пловдивския апелативен съд, тъй като Владимир Панайотов обжалва наложената му от окръжния съд в Пазарджик присъда от 4 години и 8 месеца затвор. Наказанието му още не е влязло в сила заради обжалването, а междувременно обвиняемият смени адвоката си с друг - от Пловдив.
Бившият антимафиот е на свобода срещу парична гаранция от 5000 лв. След фаталния инцидент бе освободен дисциплинарно от системата на МВР и сега е брокер с недвижими имоти.
“Не ни е търсил, не е искал прошка
за стореното”, твърдят майката и бащата на Мони.
Делото се гледа от пазарджишките окръжни магистрати по процедурата за съкратено съдебно следствие, което не беше оспорено от двамата защитници на прегазеното момиченце. В залата стана ясно, че подсъдимият има чисто криминално минало, извършил е само едно нарушение на пътя, има отлична характеристика от бившата си месторабота в БОП и съжалява за случилото се, като призна вината си.
“Съжалявам, но не мога да върна времето назад. Искам да изкажа съболезнования на всички близки на детето”, каза пред съдебния състав Панайотов.
Адвокатът му настоя магистратите да вземат предвид и факта, че тогавашният служител на БОП не е напуснал мястото на инцидента, а се е опитал да помогне на блъснатото момиченце, че няма умисъл, нито самонадеяност в поведението му.
На процеса не се яви майката на Моника Блага Стоименова, която е единственият законен наследник на загиналото дете. Семейството бе защитавано от двама софийски адвокати, които заявиха, че съдът трябва да вземе предвид като утежняващо обстоятелство факта, че Панайотов е
работил в полицията, и вместо да служи за пример на хората, е пренебрегнал изисквания
на Закона за движение по пътищата. Защитниците на родителите на Моника, както и прокурорът по делото настояха за ефективна присъда.
Така предвиденото от закона наказание – 3 до 15 г. затвор, за Панайотов бе намалено с 1/3. Той бе лишен от право да управлява МПС за период от 6 г. За самата трагедия виновникът заяви, че пътувал към Пазарджик по спешна служебна работа. Скоростта, с която шофирал, била 73,4 км/ч при ограничение от 50.
Минавайки през Братаница, той помислил, че спрелите пред пешеходната пътека в центъра на селото коли са били паркирани. Затова и решил да ги заобиколи, като предприел изпреварване, видял преминаващото по пътя дете - братчето на Моника, но не очаквал, че и другото дете ще тръгне след него. Затова
не успял да реагира при появата на момиченцето
Шофьорът не успял изобщо да натисне спирачките и колата връхлита върху Моника. Детето умира в линейката на път за болницата в Пазарджик.
Движението през село Братаница е изключително натоварено, тъй като пътят е част от републиканската пътна мрежа - той свързва Пазарджик с Велинград.
Непосредствено преди пешеходната пътека е въведена забрана с пътни знаци за изпреварване и в двете посоки, а осевата линия е непрекъсната. Пътната маркировка на пешеходната пътека е подновена през есента на 2020 г. и е видима през деня.
При проверка на място служители на Областното пътно управление в Пазарджик са установили, че действащите нормативни изисквания за осигуряване на безопасност на движението по второкласния път в Братаница са спазени.
Момиченцето е втората жертва на това място, след като преди 3 години “Форд” блъсна и уби 15-годишен, припомнят местни хора. Освен двете деца жертва на превишена скорост е станал и възрастен мъж.
След трагедията с Моника на пътя са поставени неравности - преди злополучната пешеходна пътека, станала лобно място на 7-годишното дете. Има и видеокамера, а местните поискали светофар с копче да бъде монтиран преди училището, за да се предотвратят и други подобни инциденти. Хората в Братаница организираха мълчаливо шествие, за да накарат пътуващите по този маршрут да се замислят как карат през селото.