Урсула фон дер Лайен предлага да се стимулират инвестициите чрез подпомагане на малкия и средния бизнес
“Самият факт, че аз отново съм тук, а те вече взеха да свикват, не е добре. Крайно време е да намерим изход от политическата криза, в която се намираме.” Така президентът Румен Радев коментира задълбочаващата се вътрешнополитическа безизходица в България непосредствено преди срещата на върха на ЕС в Брюксел в четвъртък. В белгийската столица започна двудневно обсъждане как да се ограничат високите цени на енергията, а евролидерите трябваше да решат дали ще одобрят съвместното купуване на газ за съюза.
Държавният глава изрази надежда разумът да надделее и депутатите да успеят да конституират Народното събрание. Радев критикува, че вече 2 дни народните представители се занимават изцяло с вътрешни проблеми на фона на усилията, които ЕС полага, за да се решат въпросите с нестихващата инфлация, войната в Украйна, както и с напредъка към зеления преход. Президентът подчерта, че ако не бъдат овладени икономическите препятствия на ниво ЕС, не е възможно да се състави и стабилно правителство в България, като даде пример с оставката на премиерката на Великобритания Лиз Тръс.
Учудващо е, че още в самото начало вместо представителите на Народното събрание да покажат резултат от работата си, те създават конституционни кризи, коментира българският президент по повод на двудневните неуспешни опити на депутатите да изберат председател на парламента, за да може законодателната власт да функционира.
От Брюксел Румен Радев отново акцентира колко е важно да бъде приет бюджетът, както и подготвените от служебното правителство проектозакони по плана за възстановяване и устойчивост. Ако това не се случи, България няма как да поиска от Европейския съюз траншовете и
страната рискува да изгуби финансирането
В отговор на въпрос държавният глава уточни, че на срещата на върха днес и утре в Брюксел няма да обсъждат нови санкции срещу Русия.
“Ще се обсъди как да увеличим помощта за Украйна, тъй като тя е изправена пред хуманитарна криза. Ще направим всичко възможно да ѝ помогнем в тежката зима”, увери Румен Радев.
Преди началото на срещата шефът на Съвета на ЕС Шарл Мишел коментира, че предложенията на ЕК за преодоляване на енергийната криза осигуряват “добър баланс”, за да могат страните членки да постигнат споразумение. С общо решение по думите на Мишел срещата на върха ще изпрати силен сигнал, че лидерите на ЕС са готови да помогнат на домакинствата и бизнеса в кризата.
В подкрепа на икономиката е важно да се стимулират “европейските инвестиции в малкия и средния бизнес, за да се даде възможност на всяка страна да управлява прехода, който ни предстои, заяви от своя страна председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. И посочи един от начините това да се случи - да се стимулира RePowerEU - фондът от 210 млрд. евро за ускоряване на енергийния преход в блока.
Най-спорният въпрос, пред който бяха изправени лидерите, е дали и как да се постави таван на цените на газа.
“Мисля, че може да ни чака дълга нощ”, заяви нидерландският премиер Марк Рюте. Докато 15 държави, включително Франция и Полша, настояват за някаква форма на таван, те се сблъскват със силна опозиция от страна на Германия и Нидерландия.
“Споразумение е изключително малко вероятно... Мненията, изглежда, наистина се различават”, каза и високопоставен дипломат от ЕС.
По-рано тази седмица ЕК предложи извънреден регламент за справяне с високите цени на газа в ЕС и гарантиране на сигурността на доставките през зимата. Предвижда се съвместно закупуване на синьо гориво за всички членки, както и прилагането на механизми за ограничаване на цените на датската газова борса TTF. Нови мерки ще бъдат въведени и във връзка с прозрачното използване на газовата инфраструктура на територията на съюза. В това отношение България има голям принос, припомни Румен Радев. Очаква се и
приемането на механизъм за солидарност
между държавите членки. Междувременно с това ще бъдат полагани постоянни усилия за пестене на суровината и намаляване на търсенето.
Предвидено е и разработването на нов бенчмарк преди април 2023 г. Това е показател, който ще измерва ползите от съвместната търговия с втечнен природен газ и пряко ще бъде отговорен за неговото ценообразуване.