Паундът поскъпна веднага след оставката ѝ
Търсят нов британски премиер до края на октомври, Борис Джонсън е на Карибите и още не е обявил дали ще влезе в надпреварата
След бунт в собствената ѝ партия, че не се справя с управлението на държавата, британският премиер Лиз Тръс подаде оставка в четвъртък. Тя изкара на Даунинг стрийт 10 едва 45 дни, с което се записа в британската история като най-кратко служилия министър-председател.
Тръс бе избрана за лидер на управляващата Консервативна партия на 5 септември след продължил няколко месеца конкурс, на който успя да победи редица знакови лица. Спечели с обещания за намаляване на данъци и замразяване на растящите цени на ток и газ.
Още тогава някои икономисти предупреждаваха, че предлаганата от нея икономическа политика е рискована, но никой не предполагаше до колко голям трус може да доведе, и то толкова бързо.
Копирайки своя кумир в политиката Маргарет Тачър, Лиз Тръс обяви радикални промени, които шокираха пазарите.
Паундът стигна до рекордни загуби на своята стойност спрямо долара
Наложи се Английската централна банка да се намеси на пазара за държавни облигации, за да спаси пенсионни фондове от фалит. На няколко пъти да увеличи и основния лихвен процент, за да въздейства на растящата инфлация, която вече мина 10%, а това не се е случвало през последните 42 г.
Сътресенията започнаха още на 23 септември, когато тогавашният министър на финансите Куази Куартенг, славещ се като близък съюзник и приятел на Тръс, обяви икономическите им планове. Реакцията срещу тях беше толкова бурна, че се наложи те да се откажат от някои промени като например намаляване на данъците на най-богатите. Това обаче се оказа недостатъчно за справяне с нарастващия политически натиск и пазарен хаос и Тръс прибегна до уволнение на Куартенг преди дни. Тя заложи на далеч по-опитния Джеръми Хънт, който отмени всичките ѝ идеи за управление.
Този ход обаче също не свърши работа. Напротив, все по-сериозно се заговори, че Лиз Тръс не е в състояние да управлява. Един от вестниците дори обяви наддаване, че тя няма да се задържи на премиерския пост, докато една маруля увехне. Той всеки ден публикуваше снимка на зеленчука на първата си страница. Стигна се до там депутати от нейната Консервативна партия да призовават публично Тръс да подаде оставка, защото е вредна за държавата.
В сряда в парламента се разиграха срамни сцени,
след като на консервативни депутати бе наредено да гласуват против предложение на опозицията за забрана на добив на газ чрез фракинг и министри се опитаха да ги контролират дали го правят. Подобно нещо се смята за недопустимо в британската политика. Случилото се бе сигнал за открит бунт срещу лидера им Лиз Тръс. По-късно вечерта оставка подаде вътрешният министър Сюела Брейвърман и страховете, че и други членове на кабинета ще я последват, се увеличиха.
Чрез каскада от министерски оставки бе принуден да се оттегли и предишният лидер на консерваторите и премиер Борис Джонсън. Сега той отново се спряга за премиерския пост заедно с бивши министри от неговия кабинет като Риши Сунак, Саджид Джавид, Пени Мордант и Грант Шапс. От Консервативната партия съобщиха, че този път изборът им на лидер няма да продължи с месеци и ще са готови до 31 октомври, тъй като страната не може да стои в политическа безтегловност по време на икономическа криза. Вероятно
ще се избира между две популярни
партийни фигури, които могат да обединят тресящите се от скандали тори. За такъв дори вече се смята Борис Джонсън, който бе свален от лидерския пост преди 6 седмици.
Според британски медии новината за оставката на Тръс го е сварила на екзотична почивка в Карибите и все още не е решил дали да се включи в лидерската надпревара.
Джеръми Хънт, който преди се е състезавал за поста, светкавично заяви, че този път няма да го направи. Профилът в туитър на Пени Мордант от предходната надпревара за премиерското място беше активиран незабавно.
За сигурен претендент се смята и Риши Сунак,
който стигна до финалната права с Лиз Тръс при последния избор за лидер на консерваторите. Още тогава бившият финансов министър предупреждаваше, че платформата на конкурентката му е опасна за времена на криза като сегашните и той никога не би обещавал такива неща само за да стане премиер.
От опозицията смятат, че консерваторите трябва просто да спрат да тикат Великобритания към дъното със своите вътрешнопартийни скандали и да поискат предсрочни парламентарни избори. То обаче би означавало автоматично да изгубят властта, тъй като социологически проучвания показват, че те изостават значително от Лейбъристката партия.
Лиз Тръс каза, че е информирала крал Чарлз III, че не може да изпълни мандата си и ще подаде оставка. Тя ще остане на поста до избора на свой наследник, което се надява да стане още следващата седмица.
Пазарите реагираха положително
на нейното оттегляне. Паундът и британските държавни облигации поскъпнаха веднага.
Американският президент Джо Байдън, който преди дни публично критикува Тръс за шокиращата ѝ икономическа политика, отправи благодарност към нея за партньорството, докато е ръководила британския кабинет. Той специално акцентира върху съдействието да се търси отговорност на Русия за войната в Украйна и изрази надежда, че тези усилия ще продължат и при нейния наследник.