- Добрият тон бавно се завръща, призиви и за покаяние
- Вежди отказа да е председател, залата на крака го обяви за “почетен”
- Рекорд: 3-дневно (засега) първо заседание на Народното събрание
48 часа след началото на най-дългото в историята ни “първо” заседание на парламента 48-ото НС продължава да е без председател. След лутане в кръг, издигнати и оттеглени кандидати в четвъртък следобед доайенът му Вежди Рашидов разпусна избраниците при спрян часовник и така заседанието ще продължи трети ден днес. Ако отново няма избор,
депутатите може да бъдат свикани и в събота
Последният балотаж - четвърти поред, изправи един срещу друг в четвъртък привечер зам.-председателите на ДПС и БСП Йордан Цонев и Кристиан Вигенин, отново без шанс някой да достигне заветните 121 гласа. Зад Цонев обаче застана ГЕРБ, с което вотът му набъбна на 102 гласа, а зад Вигенин - само “Промяната” (73 “за”).
“Първата нощ имате хубава крачка към демокрация, нека да се наспим. Почивка, утре в 10 ч на заседание”, отпрати Рашидов представителите на 7-те парламентарни формации, които не могат да заработят, защото без председател реално няма и НС.
А след първата нощ заседанието започна с минута мълчание в памет на акад. Антон Дончев.
Може би Господ ни дава знак със смъртта на създателя на “Време разделно”,
обърна се Любен Дилов към залата и призова да осмислят колко още разделение може да има.
Осмислянето не се случи веднага - първо всички зациклиха отново без отстъпки. Постепенно обаче, след няколко почивки и два председателски съвета, пленарната зала се превърна в изповедалня, а острият тон премина в откровения, извинения и призиви за смирение.
“Колективната ни неспособност да свършим работата означа, че тази институция е безсмислена - утре някой ще го каже”, предупреди зам.-шефът на ГЕРБ Томислав Дончев.
Така, след като късно вечерта в сряда изненадващо “Промяната” обяви, че се отказва повече да издига Никола Минчев за председател, вчера и хората на Бойко Борисов отдръпнаха Росен Желязков. Преди това ГЕРБ бе прегърнал идеята на лидера на ДБ Христо Иванов за авариен изход - Желязков и Минчев да са председатели на ротационен принцип.
“Вече не търсим най-добрия кандидат, търсим само кой е избираем”, призна Тома Биков от ГЕРБ. Дори най-непримиримите от “Възраждане” в края на деня се отказаха от Петър Петров, като вместо него предложиха Цвета Рангелова като най-диалогичния си член.
И
отново Христо Иванов лансира друг авариен изход от зациклянето -
след като всички си оттеглят кандидатите, да се издигне ново име за председател, което да е общоприемливо и да отговаря на определено условие - като най-възрастния депутат, най-опитния от юристите или нещо като “служебен” председател.
Постепенно крехкото съгласие се оформило около фигурата на Вежди Рашидов, който два дни напразно призовава колегите си да излъчат някой, който да го смени като доайен на парламентарната трибуна. “Изморих се”, въздъхна големият скулптор.
Така формално той като най-възрастен депутат ще продължи да е начело на НС, но всъщност заседанията да се водят по график от зам.-председателите - по един равноправен от всяка ПГ. Кандидатурите се гласуват заедно, така че няма как да се изпадне в ситуацията да не могат да бъдат избрани.
Предложението Рашидов да е избраният направи шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова.
От ПП обаче си имаха своите критерии - човекът да има опит като председател или зам.-председател на НС, кандидатите да са неконфликтни личности и да се ползват с високо обществено доверие. Лансирайки това, Кирил Петков заговори за първи път от два дни за възможност партиите да прескочат пропастите помежду си. А колегата му
Асен Василев изненада с признание, че определя себе си като конфликтна личност
и затова се дава за пример кой не бива да бъде издиган за председател.
“Нека помислим кой е човекът, независимо от партийната му принадлежност, който може да направи така, че времето на 48-ото народно събрание да не е загубено за България”, призова Василев.
“Вече 30 часа се въртим в кръг. Добре е, че тонът се успокои, но това няма да ни изведе от състоянието отново да обсъждаме какво да правим”, обясни обаче Атанасова.
За първи път виждам нормално говорене, култура на изслушване. И това, ако го задържим, ще бъде успех, включи се в изповедите Кирил Петков.
Направихте голяма крачка от “Продължаваме промяната”, благодаря ви, бащински реагира Вежди Рашидов.
С емоционална реч той обясни на колегите си защо си прави отвод за председател на 48-ия парламент и разчувства залата, която стана на крака. (Виж думите на Вежди долу.) Пръв се изправи да го аплодира бившият просветен министър от ПП акад. Николай Денков.
Вие си спечелихте титлата “почетен председател” на 48-ия парламент, обобщи емоциите Десислава Атанасова.
Доброто име е по-важно от титлата, моля ви: Стойте до хората!
Доброто име е по-важно от всяка титла. И ви моля - ниско стойте при хората, да не ви мразят. Пожелавам ви да ви обичат. Стойте близо до тях и се грижете за тях, бащински ви моля. Иначе няма смисъл от този парламент. С тези думи Вежди Рашидов оттегли номинацията си за председател на парламента “в името на разума”. Речта на доайена на 48-ото НС бе посрещната с аплодисменти и ставане на крака от депутатите.
Идвам от едно сиропиталище. Роден съм в с. Студен кладенец. Завършил съм художествената гимназия и Художествената академия с отличен. 11 г. съм преподавал в НХА, разказа Рашидов. Той изброи научните си титли - академик във Франция и Русия, член-кореспондент на БАН, почетен професор на чужда държава, доктор хонорис кауза. “Всичко това съм премълчавал. От доброто име, което човек създаде, няма титла по-голяма”, каза той.
“От една случайност станах депутат. Кърджали бе сериозен бастион на моите приятели. След това ме издигнаха от Пловдив. Отказах третия мандат, разболях се. Отказах и миналия парламент, защото винаги съм се водил да напускам удоволствието преди то да ме е напуснало”, продължи Рашидов. Сега първоначално приел номинацията, защото трябвало да се прави бюджет, и си казал, че винаги може да напусне поста.
“В началото имах усещане, че мога да жертвам част от годините си, а имам да се радвам на скулптури, внуците и приятелите си”, допълни Рашидов. Благодари на ГЕРБ, че са го издигнали, а на ПП, че покрай това са направили “голяма крачка”. И се извини на Корнелия Нинова, с която имали “остри влизания”, че е “допуснал да се държа така с една дама”.
Когато депутатите му станаха на крака с аплодисменти, Рашидов деликатно избърса очите си и призна: “Размекнах се, трябват ми няколко мига”.
Вицепрезидентът Илияна Йотова:
Странно е “служебен” да е председателят
Председателят на НС е авторитет за цялата институция в една парламентарна република. И най-важното е, че по този начин ще деблокираме държавата и ще можем да заработим нормално като институции. Странно е, че чувам призиви да се избере едва ли не служебен председател. Моят политически опит не ми достига да разбера какво означава неполитическа фигура в най-политическия орган. Не е добре, когато не знаем какво очакваме тази зима, да се работи без народно представителство и без закони. Може да се наложи да се вземат спешни решения. Трябва парламент и стабилно мнозинство.
Говорителят на кабинета Антон Кутев:
Като пияни мъже са, които опитват да пилотират самолета, а пътниците сме ние
Депутатите приличат на пияни, които се опитват да управляват самолет, а проблемът е, че ние, гражданите, сме пътници. Трябва да вкараме пилоти в кабината.
Служебното правителство започна работа с много задали се кризи, с които изглеждаше, че няма как да се справим, но успяхме. Знаем, че сме за кратко, дошли сме със събрания багаж.
Трябва да се намери здравият разум, парламентарната демокрация е в криза, защото самите разбирания на депутатите са в криза. Колкото повече време им даваме, по-зле става.