- Нито Росен Желязков, нито Никола Минчев могат да съберат мнозинство, колкото и пъти да ходят на балотаж. Христо Иванов със спасителната идея как да се излезе от зациклянето
- ДПС зад човека на Борисов, но с уговорка, че винаги може да го свали
- Чуха се и възгласи направо да се ходи на избори на 15 януари
Може ли българският парламент като европейския да има ротационно председателство? Преди няколко мандата левицата и ЕНП се договориха да си разделят 5-годишния мандат в Европарламента, така че всяка от двете основни сили в него последователно да получи шефския пост.
Така да се разсече възелът в 48-ото народно събрание. Изхода от безпрецедентната патова ситуация, в която то изпадна на старта си вчера, подсказа “Демократична България”. След 6 часа разправии процедурата по избор на парламентарен шеф се извъртя напразно 2 пъти, без никакви изгледи някой да събере мнозинство. Единствената разлика бе, че към 4-мата кандидати и ДПС добави свой - Йордан Цонев. И двата пъти на балотаж отидоха Росен Желязков от ГЕРБ и Никола Минчев от ПП, а съпартийците им се зарекоха никой да не отстъпи.
Така малко преди 17 ч депутатите
просто спряха часовника
и се разбраха да продължат в четвъртък в 10 ч, като първо се събере председателският съвет да умува изход от патовата ситуация. Това е “Параграф 22”. Чудесна книга, но ужасна, когато я играеш, въздъхна доайенът на 48-ия парламент Вежди Рашидов, който откри заседанието, но нямаше на кого да отстъпи председателския стол и днес за първи път в историята ни пак той, а не избран шеф на НС, ще удари звънеца.
Още снощи обаче лидерът на ДБ Христо Иванов излезе със спасителната идея Желязков и Минчев да се редуват. Не е ясно колко време всеки от тях ще е начело на НС, след като ескалацията още на старта му вещае кратък живот на този парламент. Но идеята на Иванов веднага бе прегърната и от ГЕРБ, и от “Промяната”.
Ситуацията е изключително вредна, защото не може да започне да работи Народното събрание. Ние сме внесли пакет от закони, България има нужда от бюджет, от закони, свързани с Плана за възстановяване като минимум, обясни съпредседателят на ДБ. Предложението му е
да се договори програма минимум от най-спешните задачи, върху която да се договори ротацията.
Това позволява решението да не е на база на политическа търпимост или нетърпимост, а да се свърши определена работа, обясни Иванов. Така можело да се изберат бюджетна и правна комисия и да се отпуши работата на НС.
ГЕРБ приема председателят да е на ротационен принцип, обяви Бойко Борисов решението на Изпълнителната комисия на партията, която спешно свика снощи.
В тази криза е чудовищно да си играем на председатели. Не сме се заинатили да е наш, просто този пост се дава по право на победителя на изборите.
По-умният отстъпва,
обяви Борисов. Не трябва да става като в приказката за двете козлета, които се бутали на моста и никое не искало да отстъпи, докато и двете не паднали в реката.
Народът ни не заслужава това, което днес се случи в парламента, категоричен бе Борисов. Благодари на Христо Иванов за идеята и обяви - готови сме да подкрепим това предложение, само и само да спечели демокрацията.
Положителна реакция дойде веднага и от “Промяната”. Очевидно нито Желязков, нито Минчев могат да бъдат избрани, идеята на ДБ е заимствана от напредналите демокрации, където важни постове се въртят между няколко кандидати, когато няма съгласие. Това определено е добра формула, коментира Даниел Лорер. Решението обаче ще вземе Изпълнителното бюро на партията. Той нямаше отговор на колко време трябва да се редуват. Даде пример с Израел, където премиер-министрите
не успяха да си завършат ротацията - кабинетът падна
Екзотична идея на ръба на конституцията, отхвърли я обаче соцлидерката Корнелия Нинова.
Не може НС да има избрани едновременно двама председатели и те да управляват ротационно, категоричен бе обаче преподавателят по конституционно право Орлин Колев пред “24 часа”. Той обясни, че
вариантът е двете партии да подпишат джентълменско споразумение
или правила, според които единият ще е председател за определен период , след което ще подаде оставка и едва тогава ще бъде избран вторият. (Коментар и на юриста Иван Тодоров - на 11-а стр.)
Досега не е имало парламент в българската история, който да не може да избере председател на първото си заседание, както е записано в конституцията. Проблемът е, че никой не може да доближи нужните 121 гласа.
Иначе с умерен тон тръгнаха политическите речи сутринта, но постепенно той стана истеричен и подчинен на войната ГЕРБ - ПП.
В целия дебат ГЕРБ отстояваше правото като първа сила да излъчи председателя и неведнъж призова “Промяната” да изтегли своя кандидат, за да се отпуши патовата ситуация. Но същото поискаха и от ПП.
Двете партии се замеряха и с това кой първи да поиска прошка и да се покае - ГЕРБ за управлението си (по Асен Василев), или ПП за ареста на Борисов (по Радомир Чолаков). Обиждаха се за работата на своите правителства, скараха се за дълга и за парите за пенсии. Стигна се до обвинения в глупост (Тома Биков по адрес на ПП) и задкулисие (Асен Василев за ГЕРБ и ДПС). Накрая Тома Биков призова направо да се ходи на избори на 15 януари.
Явно не сме готови да чуваме и разбираме какво ни говорят опонентите. И съгласието го разбираме само около своята правота, вместо да търсим общото право и това на опонентите, критикува лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
Уроците не са научени и поуките
не са извлечени, особено от тези 4 избори в последната година и половина, обясни той.
В 3 поредни парламента тук влизат сили, чиято единствена задача е да разбият политическата система и парламентаризма до основи. Това е съсипия, заяви Радомир Чолаков от ГЕРБ. Двете вече ги няма, сега е ред на третата, обърна се той към ПП.
Отчете, че ДБ и БСП са готови да говорят с ГЕРБ, но първо искали да ги унижат. Ние уважаваме вашите избиратели, няма да позволим вие да унижавате нашите, обърна се юристът към тях.