- Причината: Дрегерите отчитат групи вещества, а не какви са
- Илачи, които влияят на централната нервна система, заблуждават устройството, че шофьорът е употребявал забранени субстанции
Групи, а не конкретни вещества отчитат дрегерите на Пътна полиция, с които се тестват шофьорите, а в последните дни и служители на МВР. Това обясниха медици пред “24 часа”, помолени да коментират нашумелите напоследък грешно отчетени резултати при полевите тестове.
Докато шофьорите могат да ги оспорват и да отидат на кръвно изследване, то полицаите, които сега са подложени на подобни проверки, няма как да докажат, че не са вземали опиати, а са пили хапче за синузит например. Причината е, че не са тествани на пътя и няма как да имат издаден талон за кръвно изследване. Самоинициативните проби пък нямат доказателствена стойност.
Вече са отчетени няколко положителни случая, за които от синдикатите на МВР твърдят, че са сгрешени (Виж карето долу.)
Проверките дали униформените вземат дрога и ходят пили на работа започнаха в понеделник по заповед на вътрешния министър Иван Демерджиев. Поводът - за 5 дни двама полицаи бяха хванати да карат след употреба на амфетамини, а трети техен колега и пожарникар - пияни.
За да тестват служителите си, от ведомството ползват уредите на ненемската компания “Дрегер”, с които се проверяват и шофьорите на пътя. (Повече за тях виж на 3-а стр.) При тях човек търка приставката на уреда във вътрешната страна на бузата. Целта е да се събере достатъчно слюнка. След това пробата се слага в анализатор, който отчита 5 групи вещества.
Вероятността за грешка е от 2 до 3%, казва бивш началник на отдел “Пътна полиция”, който е запознат с практиката. Предполага се, че това се е случило и с полицаите от Бургас, както и с няколко от последно нашумелите случаи, когато шофьори дават положителни проби с тест на пътя, а след кръвната проба се оказва, че не са употребявали наркотици, а са пили специфични лекарства.
Това е проблем за всички видове качествени, а не количествени анализи. Те откриват следи от цял куп забранени вещества, но не отговарят на въпроса колко е това вещество и кога е било прието.
Кръвният анализ дава сравнително точно количеството активно вещество в кръвта и може да се екстраполира, че при съответното количество лицето се е намирало под въздействие на опиат. Апаратите реагират и на псевдоефедринов хлорид - съставка на почти всички препарати за хрема. От тях се правят амфетамини и затова “готвачите” на хапчета го изкупуват от аптеките.
Медици обясниха пред “24 часа” защо се случва така.
Полевите тестове хващат групи вещества.
Те отчитат наличие на тип, а не на количество и точен вид дрога. Това се установява с кръвна проба, а още по-добре - с урина, обяснява пред “24 часа” медик, който се е сблъскват с такива случаи в практиката си.
Например, когато някой е ходил на зъболекар и му е поставена упойка, полевият тест на МВР ще позитивира за хероин. Но това е група, а не самото вещество. Кръвният тест ще докаже, че става дума за лидокаин. И той, като другите вещества, които завършват на “ин”, влияе на централната нервна система. В случая чрез прекъсване на сензитивността.
Такъв е и случаят на Огнян Янакиев. В края на април 2020 г. той карал колата си в Самоков, когато за малко да удари адвокат Галя Гълъбова и двете ѝ деца. След това слязъл и се държал арогантно. Полицаи го тествали и уредът отчел, че кара на опиум - хероин. Кръвният му тест обаче категорично показал, че става дума за упойка. Още при теста това заявил и Янакиев, който показал здравната си книжка, в която била записана претърпяна по-рано през деня стоматологична интервенция.
Доста по-често обаче заради прием на противогрипни лекарства, както и капки за нос тестовете показват употреба на амфетамин.
Този вид дрога е измислен, за да облекчи възпалената ивица на носа. Той я изсушава и така се възстановява дишането. Потиска и апетита. Затова в днешната медицина препаратите против грип съдържат вещества, които са от тази група, но категорично не са амфетамини.
Така е и с някои
продукти за
отслабване,
които облекчават апетита, допълва медикът.
Един от последните примери е казусът с Живко Кюркчиев от Шумен. На 28 септември 18-годишният младеж направи катастрофа и уби 22-годишно момиче. Полевият му тест показа употреба на амфетамини, но кръвната проба и тази от урината бяха категорични - момчето не се е дрогирало. Затова и съдът го пусна под домашен арест.
Амфетамините и
метамфетамините
може да бъдат
фалшиво
позитивирани
от препарати,
които съдържат висока доза псевдоефедрин. Макар че според мен трябва да поемете толкова прахчета “Грипекс макс”, че ще се отровите от парацетамола вътре, допълва токсикологът д-р Петко Загорчев. И посочва, че има и обратна практика. Кокаинът например се разгражда много бързо, дори в кръвта. Имало подход за проверка, като се търсело друго вещество - метилекгонин. Дори да го има в кръвта или урината обаче, било въпрос на преценка на съда.
Някои препарати, които съдържат кодеин, могат фалшиво да позитивират тестове за опиати. Паравкодали например съдържат опиати, ако пиете една или две таблетки диазепам за сън, на другата сутрин тестът ви ще е позитивен. Чувствителността на тестовете е много голяма, дава още примери токсикологът. И добавя, че ако пушите трева в петък и ви направят тест в понеделник, той също ще е положителен.
От МВР обаче твърдят, че данните им сочат едва 2 до 3 непотвърдени резултата от дрегер спрямо кръвно изследване. Куриозен бил случаят на мъж, който, по неговите обяснения, изял голямо количество маково семе. От него се прави хероинът. Дали действително пробата му на полевия тест е била положителна заради семената, не е ясно, но кръвният тест доказал, че мъжът не е вземал наркотици.
От полицията посочват, че на ден са се правили между 300 и 400 теста за дрога. В петък и събота минавали и 500. В последните месеци след наредената през юли акция от тогавашния премиер Кирил Петков имало случаи и на над 1000 теста за 24 часа. Причината е, че има указания на главния секретар на МВР Петър Тодоров да се проверяват всички, а не само хора със съмнително поведение.
Полицаи от Бургас в шок след масови проверки, готови и на протести
От 500 служители 5-има-6-има са с положителен резултат, веднага дали и кръвни проби
ТОНИ ЩИЛИЯНОВА
Служители на Областната дирекция на МВР в Бургас са в шок след масовото тестване за наркотици на 17 октомври. От около 500 човека 5-има-6-има дали положителен резултат. Те самите били изненадани, а някои направо пред сърдечен удар. Всички, реагирали положително на полеви тест за дрога, са дали кръвна проба и очакват резултатите. Твърдят, че са приемали различни лекарства, но не и наркотични вещества.
В Бургас проблемът ескалира, защото ние осъществяваме реален контрол и винаги сме били активни. Колегите ни са възмутени - с подобна акция се постигнаха две неща - изби проблемът с достоверността на тестовете за наркотични вещества и се урони имиджът на полицаите, коментира пред “24 часа” Генади Тенев, зам.-председател на УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР. Той призна, че действително има много случаи през годините, при които заради ненадеждни наркотестове са били прекратявани досъдебни производства, а актове са падали в съда.
Преди време се ползваха други аналози на сегашните, но те бяха още по-лоши. Но това какви тестове да се ползват, е работа на ръководството на МВР, а не на редовия пътен полицай, който си изпълнява служебните задължения, коментира още Тенев.
Не виждам защо тези масови проверки трябваше да бъдат прилагани точно сега, след като има наредба от юли т.г., в която е регламентирано кога и защо да се правят наркотестове на служители на МВР. Тя обаче влиза в сила от февруари 2023 г. Да бяха изчакали. А сега какво стана? От една страна, МВР показа, че създава проблеми, вместо да ги решава, а от друга, че сама уронва собствения си престиж, смята синдикалистът. Зам.-председателят на федерацията обяви, че ако масовото тестване продължи, синдикатът ще реагира с жалби и дори протести. По думите му организацията не може да остане равнодушна, когато са нарушени правата на членовете ѝ. Категоричен е, че у нас няма закон, който да регламентира подобно масово тестване за наркотици. А заради проверките в редиците на МВР се хабели средства, които трябвало да се използват за нарушителите на пътя.
Емил Узунов е рекордьор с три положителни проби, отречени от кръвните
ВАНЯ ДРАГАНОВА
Асеновградчанинът Емил Узунов, 3 пъти санкциониран за шофиране след употреба на дрога, съди МВР, защото в първите два случая кръвните му проби са показали липса на наркотици. Третият случай е съвсем отскоро - от 10 октомври. Сега той чака за пореден път анализът на кръвта му да покаже истинския резултат.
“От 2 години съм без книжка и не мога да си върша работата, нито да закарам децата си някъде. Първия път ме спряха на 16 февруари 2021 г. и драгтестът беше положителен. Не съм взимал наркотици и дадох кръв за изследване, пробата беше отрицателна. Спряха ме на същата дата и през 2022 г. и ситуацията се повтори. За последно ме тестваха на 10 октомври т. г. и пак тестът беше позитивен. Вече не смея и един аналгин да взема, защото не знам как ще се отрази на пробата”, описа патилата си Узунов пред “24 часа”.
Той е завел дело срещу МВР по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди и иска над 10 хил. лв. за преживените унижения. “Първия път дойдоха вкъщи, след като ми свалиха номерата на колата.
Търсиха наркотици пред двете ми деца, естествено, не намериха нищо. Държаха ме с белезници пред вратата, да ме гледат съседите”, обясни Узунов.
Според него голям проблем е, че МВР има договор за изследване на кръвни проби само с няколко болници в страната и така за резултатите се чака много. “В една частна лаборатория тестът е готов за няколко часа, но с пробите на МВР чакаме по 5 месеца”, каза още Узунов.
Според него най-често тестовете на МВР дават фалшиво положителни резултати, когато става дума за амфетамини. “Тези тестове са много чувствителни и реагират позитивно и когато човек не е взел дрога”, обясни Узунов. Допълни, че му звънят хора от цялата страна и вече е нещо като национален консултант по проблема.
Вносителят: Проблемът е с липсата на лаборатории за кръвни изследвания
КИРИЛ БОРИСОВ
“Не се случва често уредът да отчете употреба на наркотици, ако човек е вземал лекарства. Трябва да се спазват всички инструкции за експлоатация така, както са описани. Има възможност лекарства да позитивират теста, но това е описано в инструкциите”, обясни Евгени Панчев пред “24 часа”. Той е управител на “Дрегер Сейфти България” АД. Това дружество доставя устройствата и тестовете на Пътна полиция след проведени обществени поръчки. Със същите работят полицаите в Канада, където има хиляди от устройствата. Ползват ги в Германия, Чехия, Румъния и много други, изброява Панчев.
Според него обаче проблемът не е с тестовете за дрога на пътя, а с лабораториите. Дава пример с Чехия, където пробите от кръвта излизат на следващия ден. У нас се случва да се бавят по няколко седмици заради липса на капацитет.
“Трябва да се ускори излизането на резултатите от кръвните тестове. Това става с лаборатории, обучени хора, с оборудване - неща, които не зависят от нас. Малко са тези места, където се изследва кръвта. Когато човек не е употребил наркотици, трябва да отиде да даде кръвна проба. Ясно е защо отказват някои шофьори”, казва Евгени Панчев.
В София лабораториите за кръвни изследвания са две - във ВМА и в “Александровска”. Те обаче са много натоварени, а наскоро в едната се беше повредил и уредът, който анализира пробите. Лаборатории има и в големите областни градове, където се пращат пробите, но и там излизат със закъснение.
Иначе тестът с дрегер на пътя хваща марихуаната до 14 часа след употребата, амфетамините и метаамфетамините - до три денонощия назад, екстази - 48 часа, кокаин - 60 часа.
След поредната процедура по Закона за обществените поръчки на 1 септември МВР определя “Дрегер Сейфти България” АД да достави 25 000 тест касети за електронния анализатор “Дрегер Дръг тест 5000”, с който работят пътните полицаи. Стойността им е 900 000 лв., а парите идват от фонда за безопасност на движението, където се събират глобите от нарушителите.
Тесткасетките са за уреда “Дрегер дръгтест 5000”, с които се правят проверките на Пътна полиция. В техническите характеристики на немския продукт е посочено, че в редки случаи може да се стигне до грешно положителни или грешно отрицателни резултати. Причините са физиологични отклонения, здравословно състояние или замърсяване на пробата. Използваните в тестовата система антитела са пригодени целенасочено за наркотични вещества. Но въпреки това отпускани по рецепта или без рецепта медикаменти с подобна структура могат да реагират с антителата на реагентите и да доведат до грешно положителни резултати, пише в документацията на продукта.
При всички резултати на теста е необходима професионална оценка на резултата, като се вземе предвид по-нататъшното клинично третиране на изпитваното лице.