- Мерките за бизнеса и домакинствата ще продължат
- Викат още този петък служебната финансова министърка с разчети и прогнози
- Червените и ПП в отбор “леви мерки”, отдясно отпор
- “Демократична България” не уважи поканата на социалистите
Първата крачка на водещото каре партии в новия парламент към опит за диалог бе направена. Инфлацията и бюджетът събраха на една маса в понеделник представителите на ГЕРБ, “Продължаваме промяната”, БСП и ДПС.
От тези, без които бъдещо редовно управление няма как да се конструира, липсваше обаче “Демократична България”. Тя не уважи поканата на Корнелия Нинова, която бе инициатор и символичен домакин на срещата в Народното събрание. Както се зарекоха, не дойдоха и от “Възраждане” и от “Български възход”, които пропуснаха и предната среща в парламента на тема да се кани ли украинският президент за обръщение по време на тържественото първо заседание.
Засега единственото, по което водещите партии се договориха, бе, че мерките в подкрепа на домакинствата и бизнеса трябва да продължат. И щом парламентът стартира, служебната финансова министърка Росица Велкова да бъде извикана. Тя трябва да отчете пред депутатите изпълнението на настоящия бюджет и да представи 3-годишната прогнозна рамка възможно най-скоро - според ГЕРБ още този петък.
Иначе идеите на БСП и ПП, които в голямата си част се препокриваха, срещнаха отпора на ДПС и ГЕРБ, които
контрираха с въпроси за дефицита
и финансирането на мерките. Правителство няма, бюджет няма, а двете леви партии на срещата искаха харчене, възмути се Делян Добрев.
Бюджетарят Кирил Ананиев дори обяви, че
държавата е в по-тежко състояние от 1997 година.
Затова от ГЕРБ не могат да се съгласят с много от лансираните от предишните управляващи мерки - ще се явят разходи и дефицити, които ще утежнят страшно много бюджета за догодина, обясни той.
Потвърди обаче, че има съгласие за продължаване на сега действащите мерки и през 2023-а, включително на тавана на цената на тока от 250 лв.
Заради спада на икономическия растеж ще влезем в рецесия, предупреди колегата му Делян Добрев. Бюджет 2023 е разчетен на
6,8% дефицит, което ще доведе до 12 млрд. лева дълг
“Всички са на мнение, че трябва да продължат компенсациите за бизнеса и населението, но въпросът е как това ще се случи. Всички кризи искат мерки, а обезпечеността на мерките е с дефицити и в цяла Европа, и тук”, коментира Йордан Цонев от ДПС.
Той бе доволен, че е имало разговор, но отбеляза, че резултат няма. Важното е да има мнозинство, което да поеме отговорност за провеждането на финансовите политики, тъй като ситуацията ще се влошава. ДПС обаче не са оптимисти, че такова мнозинство ще се сформира.
И БСП, и ПП се застраховаха, че разговорите не са свързани с формирането на управленско мнозинство
Но 2,6 млрд. лева от плана за възстановяване са на карта, ако не се приеме нужното законодателство, напомни бившата вицепремиерка в кабинета “Петков” Калина Константинова. От “Промяната” представили 16-те необходими за целта мерки.
Въпреки критиките все още има 9 млрд. резерв и 1 млрд. излишък от този бюджет, подчерта тя. Нинова, която също бе вицепремиер, се позова на същите цифри и уточни, че дългът, който е гласуван, не е изтеглен в целия си размер. Оценяваме икономическата ситуация към момента като добра и развиваща се, заяви лидерката на БСП.
И левите, и ПП искат минималната работна заплата догодина да стане 50% от средната, като достигне 860 лв.
БСП обаче остана сама в искането за таван на цените
Две тарифи за плащане - една за по-бедни хора, друга за тези с по-високи доходи, обединиха още БСП и ПП.
След срещата Нинова отчете, че искането за определяне на енергийна бедност е приоритет за всички.
ПП оферира и 20% ръст на пенсиите, както и вдигане на данъчния кредит за младите семейства с деца с 50 на сто.
Без вдигане на данъците
е категоричното обещание и на хората на Петков и Василев, и на ГЕРБ и ДПС. Това е заложено и в предварителните разчети за бюджет 2023 на служебния кабинет.
Учителските заплати да са 125% от средната, лекарите да стартират с 2000, а медицинските сестри - с 1500 лв., пише още в проекта на ПП.
“Като че ли имаше разбиране да се компенсира подкрепата за бизнеса с
изземване на свръхпечалбите на енергийните дружества,
но към държавните, както беше досега, да се прибавят и частните”, обобщи Нинова.
Тя не хареса посланието на бившия коалиционен партньор ДБ, че служебният финансов министър трябва да разговаря с партиите по новия бюджет, а не те помежду си. “Ние ще го решаваме тоя бюджет. Като внесе бюджета служебният кабинет, ще го видим, но в парламентарна република депутатите решават. Искаме предварително депутатите да постигнем минимум съгласие по базовите неща”, настоя соцлидерката. През уикенда икономистът Мартин Димитров обясни от името на дясната коалиция, че такива разговори трябва да се инициират и водят съвместно с финансовото министерство и да се отделят от опитите за съставяне на кабинет.
Стефан Янев пък, който единствен досега открито заяви готовност да получи от президента третия мандат, си тръгна от сградата на НС минути преди сбирката. Преди това цялата му група бе там за среща с работодателските организации по същите теми - инфлация, цени и помощи за бизнеса. “Когато се гледа бюджетът за следващата година, най-добрият принцип е да го приеме този, който ще го изпълнява”, заяви генералът и заподозря останалите, че не са излезли от предизборното говорене.