- При тежък инцидент, не дай боже, ще възстановим къщите на хората, увери той
- Не мога да кажа с колко ще намалее трафикът, допълни Пламен Райчев
Нямаме такова намерение!
Това заяви зам.-кметът по строителството в Пловдив в отговор на въпрос на "24 часа" ще се откаже ли общината от прокарването на пробива до Водната палата. 14-и ден, откакто е направена първата копка, не спира недоволството на пловдивчани, а тази сутрин живеещи в района излязоха на протест, опасявайки се, че къщите им могат да пропаднат при изкопите. Районът е точно до река Марица и сградите са строени върху пясък, твърдят недооволните.
"Проектът е започнат след решение на общинския съвет, което ние изпълняваме. Имаше и обществено обсъждане миналата година", обясни Пламен Райчев. По думите му на това обсъждане било презентирано какво ще се случи със средствата от 30-милионния заем. С част от него се изгражда и въпросният пробив.
Райчев заедно с колегите си Тодор Чонов и Анести Тимчев, както и с главния архитект Димитър Ахрянов излязоха да обясняват за проекта.
На въпроса правени ли са изследвания дали след реализацията на пробива ще се намали трафикът в тази зона, Райчев отговори, че преди да започне проектът е възложено на експерти да изготвят анализ. "Той е пратен до общинския съвет, публичен е и всеки може да го види. Вследствие на това изследване пристъпихме към реализация", обясни зам.-кметът. И обеща да го публикува на сайта на общината.
Според него Законът за устройство на територията позволява да се правят промени в проектите по време на тяхното изпълнение.
Райчев коментира и притесненията на хората, че може да има пропадане на булеварда. "Такова нещо няма как да се случи. Във всеки строителен процес са възможни такива неща. Преди да започне изграждането са правени хидрогеоложки проучвания. Към настоящия момент нямаме опасения. Ако се случи подобно нещо, ще реагираме с укрепване. Ако, не дай боже стане по-тежък инцидент, ще възстановим нарушената инфраструктура и къщите на хората", увери той.
На опасенията на пловдивския архитект Чавдар Тенев, че могат да пропаднат основите на панаирния мост Райчев отговори, че това са хипотези. "Проект за този мост в архива на общината няма. Нямаме такива опасения, че мостът може да бъде подкопан. Експертите, които сме ползвали, не споделят такива виждания", обясни зам.-кметът.
Попитан не се ли прави на инат този пробив, Райчев повтори, че изпълнявали решение на общинския съвет. А екипът на общината преценил да възложи обекта на инженеринг - проектиране и строителство от една и съща фирма. Стойността е 9,2 млн. лева. Зам.-кметът мотивира тази процедура с обяснението, че ако са обявили поръчка за проектиране, тя щяла да отнеме между 6 и 9 месеца. "А ние нямахме толкова време, защото кредитът, който в момента усвояваме, е с падеж края на 2023 г. Дотогава пробивът трябва да сме го построили", каза Райчев. Той не се ангажира дали сумата ще нарасне.
Колегата му Анести Тимчев заяви, че отказът на кмета на район "Централен" Георги Стаменов да подпише заповедта за изсичане на дървета по бул. "Марица -юг" не е никакъв знак.
"В крайна сметка този град ще се реконструира и ще върви към бъдещето. Ще се наложи да премахваме определена зелена растителност. Важното е да я възстановим", каза Тимчев.
Попитан с колко ще намалее трафикът след реализацията на пробива, зам.-кметът Пламен Райчев отговори, че не може да каже. Но увери, че ще направи среща с протестиращите пловдивчани.