След 11 г. начело Сергей се раздели с ПЕС със завет: Левицата може да спаси Европа отново
Заявка, че се завръща в БСП, за да я направи по-силна и фактор, който задава дневния ред на страната, направи Сергей Станишев от Берлин. В германската столица се проведе конгрес на Партията на европейските социалисти (ПЕС), а след 11 г. начело на партията Станишев вече не е президент. Наследи го бившият премиер на Швеция Стефан Льовен, който бе и единствен кандидат.
Въпреки че още е лаконичен за плановете си, Станишев даде ясен знак за завръщане в българската политика.
“Не съм лице на опозицията
В БСП има много хора, които са загрижени. Трябва да осъзнаем, че днес на карта е изобщо съществуването на БСП като политическа сила, от която нещо зависи”, заяви той.
Моят лозунг е: Да направим БСП и левицата големи отново, каза Станишев. Обясни, че столетницата трябва да бъде фактор, който задава дневния ред на страната, а не да е просто присъдружна партия към някоя коалиция или към някой, който е по-добър и по-голям от нея.
“Това е унизително положение за БСП. И когато БСП, левицата, е достатъчно голяма и силна, ще има място за всеки”, обясни Станишев.
Напомни, че ПЕС се е превърнала и запазила в толкова голяма партия, защото принципите, които е следвал като неин президент през тези 11 г., са на уважение към всяка партия, всяка организация - голяма и малка, към техния контекст, към техните грижи и очаквания. Освен това е нужен диалог с всяка от организациите и изграждане на тази база на консенсусни политики, които ни водят напред и ни правят по-силни заедно и всеки индивидуално по-силен, разбира се, пречупени през нашите ценности за демокрация, справедливост, солидарност, равенство, даде рецептата Станишев. В момента ПЕС има 33 пълноправни партии членки, 12 наблюдатели и 12 асоциирани членове.
“За съжаление, в БСП тези принципи днес не работят. Нито имаме вътрешен диалог, имаме постоянно караници, нито имаме диалог навън. Нито имаме изграждане на политики, които са убедителни, така че да мотивират хората и да ги натоварват с положителна емоция”, коментира още Станишев. Именно това той посочи и като една от основните причини да не се кандидатира за президент на ПЕС отново - защото няма зад себе си партия, която е голяма и която е ангажирана с ПЕС - трудно може да играе тази роля, която се очаква от президента на обединените социалдемократи.
Ролята на Станишев в запазването на силното семейство на ПЕС единно бе отчетена от всички на конгреса.
Сергей, ти вдигна летвата толкова високо в лидерството на ПЕС, че аз поне ще се опитам поне да се доближа до нея,
благодари му наследникът му Льовен от трибуната. Той обясни, че Станишев е бил чудесен представител на лявото политическо семейство, защото не се е отклонил от ценностите му нито за миг и показал кои са най-важните цели, към които ПЕС се стреми. Освен това успя да обедини ПЕС по възможно най-добрия начин, допълни Льовен.
“Сега ПЕС е готова да стане първа политическа сила на следващите европейски избори през 2024 г. И за това главната роля е на един човек, който направи много за успеха на нашето семейство.
Истински европеец и политически лидер с опит Благодаря ти, Сергей, за изключителната ти работа през последните 11 г.!” С тези думи пък благодари на Станишев германският канцлер Олаф Шолц.
Първият българин на толкова висок политически пост в Европа стана и най-дългогодишният президент на европейските социалисти. А другарите му се разделиха с него с много подаръци, благодарности и прегръдки. Всеки искаше да стисне ръката и да се снима със Станишев, който дълго време раздаваше автографи в кулоарите на форума. А генералният секретар на ПЕС Ахим Пост го описа като шампион и голям лидер, който е водил социалдемократите с голямо сърце и благодарение на когото в партията не са само политически партньори, но и приятели.
ПЕС и Европа винаги са играли ключова роля в живота ми, каза пък самият Станишев в словото си пред конгреса. Той разказа, че като лидер на БСП от 2001 г. е работил усърдно за приемането ѝ в Социалистическия интернационал и в ПЕС. А по негово време като премиер - през 2007 г., България се присъедини към ЕС. Не скри емоцията, с която е застанал начело на левицата в Европа. И отчете, че оставя силен и сплотен отбор и днес левицата е по-голяма, по-единна и с решения за кризите и готова да поеме кормилото на Европа. “Всяко решение на институциите на ЕС носи социален отпечатък, думата ѝ се чува, а хората очакват социална защита от кризите”, акцентира Станишев.
„Помислете си къде бяхме през 2011 г. и къде сме сега. Тогава десницата налагаше политики навсякъде – помним затягането на коланите. А днес нашата дума се чува и всяка европейска политика носи социален отпечатък", каза Станишев. И даде пример с инструменти като Следващо поколение ЕС и Зелената сделка, през Инструмента за помощ при безработица и Директивата за минимална работна заплата, до Фонда за справедлив преход, Европейския социален фонд, Детската и Младежката гаранция.
"Светът се променя драматично и хората са уплашени. Те се чувстват несигурни и изоставени. Страхуват се за своята работа, доходи и бъдеще. Има две емоции, които движат живота и политиката – страхът и надеждата. Страхът е оръжието на десните и популистите, които продават приказката за „доброто старо време“. А ние сме на другия полюс – на надеждата. В нашето ДНК е закодирано бъдещето и политическото ни семейство е призвано да промени живота на всички, а не само на малцина избрани", каза още Станишев. И обясни, че хората очакват от левицата социална защита и решения за излизане от кризите.
Бързи не само национални, но и общи европейски мерки в помощ на хората и икономиката през зимата и регулация на европейския енергиен пазар, поиска още бившият президент на ПЕС. Според него трябва да се търси общо закупуване на енергия отвън и да се направи цялостна трансформация, за да бъде Европа по-малко зависима от доставки на гориво и енергия извън ЕС. "Не става дума само за Русия, но и за други източници. Защото в момента Европа кърви финансово в 2 посоки - към Русия, където "Газпром" декларира огромни печалби за първото полугодие, и към САЩ и другите доставчици", обясни Станишев. А в резолюцията, приета от конгреса на ПЕС, бе разписано предложение за създаване на Европейски пакт за енергийна сигурност и пакет мерки, който да направи енергетиката да е устойчива, но и социално достъпна за хората.
За необходимостта от нова политика в сферата на енергетиката в ЕС и преодоляване на енергийната зависимост от Русия чрез интерконектори между всички страни - членки, говориха и премиерите на Португалия Антонио Коща и на Испания Педро Санчес. Последният поиска допълнително облагане на големите енергийни фирми, които са спечелили много в кризата. Да се натисне енергийния пазар и неговите свръхпечалби, за да може правителствата да съберат ресурс, който да пренасочват към хората и пазара на труда, поиска премиерът на Малта Робърт Абела.
Германският канцлер Олаф Шолц пък приветства разширението на ЕС, но уточни, че кандидатките за членство трябва да изпълнят всички изисквания. "Предложих обща политика по отношение на данъците. Да, налага се още доста да се убеждаваме, но солидарността е основна ценност на ПЕС. Не бива да забравяме и малките страни-членки на ЕС, защото противното е предателство", коментира още Шолц. Той допълни, че това се отнася и за енергийната система, за пазарите на Европа.
Разширяването на ЕС към Западните Балкани, Грузия, Украйна и Молдова трябва да продължи, подкрепи го и Стефан Льовен.
В словото си като новоизбран президент той обеща, че правата на жените остава основна битка за ПЕС, защото това е борба за човешките права. И определи като задължителни ратификацията на Истанбулската конвенция и незабавното махане на забраните за абортите.
Зам.-шефът на Еврокомисията Франс Тимерманс пък даде нова насока за размисъл на левицата - дали е готова да предложи алтернатива и политики и за центъра, на чиито терен да потърси обща работа и с десните за по-доброто бъдеще на Европа. "Трябва да има някой, който да се погрижи и за центъра. Все още има дясноцентристи, с които и в миналото сме работили, и които сега също се чувстват изоставени и непредставени от крайната десница. И ако видим какво се случва с нашите партии на избори - те се радват на успех само, когато покажат, че няма да изоставят никого, че предлагат политики за всички граждани", обясни Тимерманс. И призова политиките на ЕС да направят така, че всеки да може да се възползва от тях - да може да постави соларни панели на дома си, да получи качествено образование и здравеопазване. "Никога не вярвайте на някой, който ви казва, че левицата е демоде", взриви залата Тимерманс.
Войната в Украйна бе сред основните теми на конгреса в Берлин като всички изказали се осъдиха остро действията на Путин. А специален гост бе музикалния ансамбъл Мрия от украински музиканти, които живеят в германската столица. Музиката им разчувства залата.
Форумът завърши много емоционално - с подкрепа на протестите в Иран след убийството на Маса Амини и този път емблематичната за левите песен "Бела чао" бе изпълнена на фарси.
България да влезе в Шенген без повече отлагане, призова ПЕС
България да влезе в Шенген без повече отлагане. За това призова ПЕС с резолюция, приета единодушно от конгреса.
“Искаме да защитим и насърчим Шенгенското споразумение, което е едно от най-големите постижения на ЕС, и да видим Румъния, България и Хърватия като част от него без отлагане”, бе записано в документа.
В резолюцията са разписани план за Европейски пакт за достъпна енергия и социална кохезия, призив за справедлив зелен преход като изход от енергийната криза, както и предложения за намаляване на неравенствата и гарантиране на работните места в ЕС.
Въпреки че подкрепиха избора на Стефан Льовен за президент на ПЕС, в гласуването на резолюцията не участваха представителите на БСП на конгреса Вяра Емилова и Филип Попов. Преди седмица лидерката Корнелия Нинова изпрати писмо до ПЕС, в което заяви, че не са обвързващи за БСП текстове от резолюцията, касаещи военна помощ за Украйна, строги санкции срещу Русия и Истанбулската конвенция.
В залата бе и зам.-шефът на БСП Кристиан Вигенин, но като председател на групата на социалистите в Парламентарната асамблея на ОССЕ. Той обясни, че имат мандат от Изпълнителното бюро да не участват в гласуването.