Лихвите тръгват стръмно нагоре, инфлацията остава висока, предупредиха от БНБ преди дни
Рисковете от рецесия са 25%, но пред много държави те нарастват, затова политиците и централните банкери да действат с чувство за спешност. Тази препоръка на шефката на МВФ Кристалина Георгиева чу на живо и българската делегация, която е в САЩ за есенните срещи с фонда.
МВФ подкрепя силния фокус върху инфлацията, защото тя е доста упорита и
фондът може да участва в укротяването ѝ с помощта на монетарни инструменти, смята Георгиева.
В офиса си Георгиева разговаря със служебния вицепремиер Атанас Пеканов, с финансовата министърка Росица Велкова, с управителя на БНБ Димитър Радев и двама подуправители на централната банка - Радослав Миленков и Калин Христов.
Лихвите по кредитите и депозитите в България ще се увеличат значително, прогнозираха от БНБ преди дни. Движението им нагоре
се очаква да бъде най-бързо и рязко през четвъртото тримесечие
на тази година и първата половина на следващата. Няколко търговски банки вече започнаха да вдигат лихвите, а според банкери и финансисти те могат да достигнат до 8% още до края на годината.
От втората половина на 2023 г. лихвените проценти по депозитите и кредитите ще се стабилизират на достигнатите по-високи равнища в съответствие с пазарните очаквания за динамиката на лихвените проценти на паричния пазар в еврозоната, смятат от централната банка.
Инфлацията обаче все още остава висока. В края на 2022 г. тя ще се задържи на нива от 14,9% в края на тази година и макар темпът на нарастването ѝ да се забави до 4,1% в края на следващата година, средно за годината тя ще остане висока - 7,6%. Едва през 2024 г. е възможно допълнително забавяне на инфлацията до 3,4%. В прогнозата се припомня също, че се очаква икономическият ръст да се забави до 2,8% през 2022 г. и до 0,1% през 2023 г., след което да се ускори до 3,4% през 2024 г.
Подобна е прогнозата и на служебния финансов министър. Експертите на Росица Велкова смятат базов бюджет при ръст на икономиката от 2,2% и инфлация в края на 2023 г. от 5,8%.
Още от началото на 2023 г. централните банкери очакват забавяне на растежа на кредитите за домакинствата
и нефинансовите предприятия, като условие за това са повишаващите се лихви и по-ниската спрямо настоящите нива инфлация. Увеличението на депозитите ще продължи и през 2024 г., подкрепено от по-високите лихви по тях и очакваното покачване на заплатите, смятат от БНБ.