- Конгресът на ПЕС в Берлин осъди отново войната в Украйна и обсъди как да излезе от енергийната зависимост от Русия
- Форумът завърши с подкрепа на протестите в Иран
"Сега ПЕС е готова да стане първа политическа сила на следващите европейски избори през 2024 г. И за това главната роля е на един човек, който направи много за успеха на нашето семейство. Истински европеец и политически лидер с опит. Благодаря ти, Сергей, за изключителната ти работа през последните 11 години!" С тези думи германският канцлер Олаф Шолц благодари на Сергей Станишев за управлението му начело на ПЕС по време на конгреса в Берлин. След 11 години начело на европейската левица, Станишев предаде щафетата на бившия шведски премиер Стефан Льовен.
Сергей, ти вдигна летвата толкова високо в лидерството на ПЕС, че аз поне ще се опитам поне да се доближа до нея, благодари му и Льовен от трибуната.
"Берлин е в сърцето на Европа и затова тук е правилното място да се срещнат всички, в чиито сърца Европа тупти. На метри от тук е Стената - символ за това как Европа бе разделена. Това разделение е в миналото. И благодарение на смелите европейските граждани, стената беше съборена. Всички те показаха солидарност, а днес тя продължава да съществува в Европа", заяви Шолц в словото си пред конгреса. Той осъди войната в Украйна и обясни, че пак се сблъскваме с въпроса дали демокрацията или нова автокрация ще управлява Европа. "Путин иска да наложи нови граници, нова черта през Европа - нещо, което не сме си представяли, че ще се случи. И заедно казваме: Не", отсече Шолц. Той бе категоричен, че никога повече не бива да има война между европейски държави и напомни, че това е в основата на създаването на ЕС.
"Не можем да позволим посегателството на Русия върху мира на Европа, да допуснем животите на хиляди жени и деца да изчезват зад тази нова Желязна завеса. Европа трябва да продължи да се защитава и да надгражда системите си за сигурност заедно с тези на НАТО, вече и с армиите на Швеция и Финландия като нови членки на Алианса", коментира Шолц. Той напомни за Вили Брант, който говори за вятъра на промяната и за това, че Берлин не може да стои встрани от тази промяна, за превъзмогването на фрагментацията на континента веднъж завинаги. "Ето точно това е задачата ни отново. Да превъзмогнем разделенията. Затова се налага комбинация от силни ценности и силен кураж", каза германският канцлер.
Той приветства разширението на ЕС, но уточни, че кандидатките за членство трябва да изпълнят всички изисквания.
Предложих обща политика по отношение на данъците. Да, налага се още доста да се убеждаваме, но солидарността е основна ценност на ПЕС. Не бива да забравяме и малките страни-членки на ЕС, защото противното е предателство, коментира още Шолц. Той допълни, че това се отнася и за енергийната система, за пазарите на Европа. Индустриите ни имат нужда да се развиват така, че да се превърнат в глобални лидери, използвайки новите технологии и дигитализацията, каза Шолц. Климатичните промени и силните икономики вървели ръка за ръка.
За да бъдем успешни в бъдеще, трябва да заровим старите си вражди, включително по отношение на мигрантската криза, обърна се Шолц към представителите на левите партии от цяла Европа.
Войната на Путин застрашава и социалната ни сигурност, защото използва енергийните ресурси като оръжие. Никога няма да сте сами – това е изречението, което казвам на своите съграждани. Ще сме заедно, ще сме единни и няма да позволим никой да ни атакува. Затова е и важно да се превърнем в най-голямата европейска сила на изборите за ЕП през 2024 г., завърши Шолц.
Войната в Украйна бе сред основните теми на конгреса в Берлин. А специален гост бе музикалния ансамбъл Мрия от украински музиканти, които живеят в германската столица. Музиката им разчувства залата.
"Тези мъже и жени, които рискуват живота си в Украйна и често плащат с най-високата цена - те са борят за своята, за нашата свобода. Дневният ред на Путин не е само тази война, той цели орките му да превърнат нашия свят в неговия свят. Няма да стане", зарече се зам.-шефът на Еврокомисията Франс Тимерманс.
Той даде нова насока за размисъл на левицата - дали е готова да предложи алтернатива и политики и за центъра, на чиито терен да потърси обща работа и с десните за по-доброто бъдеще на Европа. "Трябва да има някой, който да се погрижи и за центъра. Все още има дясноцентристи, с които и в миналото сме работили, и които сега също се чувстват изоставени и непредставени от крайната десница. И ако видим какво се случва с нашите партии на избори - те се радват на успех само, когато покажат, че няма да изоставят никого, че предлагат политики за всички граждани", обясни Тимерманс. И призова политиките на ЕС да направят така, че всеки да може да се възползва от тях - да може да постави соларни панели на дома си, да получи качествено образование и здравеопазване. "Никога не вярвайте на някой, който ви казва, че левицата е демоде", взриви залата Тимерманс.
Премиерите на Португалия Антонио Коща, на Испания Педро Санчес, на Швеция Магдалена Андершон и на Малта Робърт Абела се включиха в панела за това как трябва да се управлява Европа през промяната, в който бе обсъдена и войната в Украйна и необходимостта да се преодолее енергийната зависимост от Русия.
Да има интерконектори между всички страни - членки на ЕС, за да може да има енергия за всички, предложи Антонио Коща. Да се ускори строителството на интерконекторите, защото Пенинския полуостров въобще не е свързан, подкрепи го и Педро Санчес.
Той говори за реформа на енергийния пазар и за зелената енергия, както и за допълнително облагане на големите енергийни фирми, които са спечелили много в кризата.
Да се натисне енергийния пазар и неговите свръхпечалби, за да може правителствата да съберат ресурс, който да пренасочват към хората и пазара на труда, говори и Робърт Абела.
"Нова черна страница се пише в момента в европейската книга. Войната на Путин в Украйна е отвратителна. Тази война обаче е и атака срещу фундаменталните ни ценности - за мир и сигурност. Украйна искаше да избира свободно пътя си и затова бе нападната. Украйна искаше да живее в свободно общество. Затова стоим плътно, заедно зад Украйна - за нейната борба за демокрация. Алтернатива няма", каза пък новият президент на ПЕС Стефан Льовен. Той предупреди, че ако не се приложи международното право, тогава беззаконието ще победи и въпросът ще е: "Кой е следващият"? Затова ЕС трябвало да е единен в позицията си за войната.
Но трябва да направим още много за Украйна, с доставката на много повече отбранителни средства, категоричен бе президентът на ПЕС.
Льовен говори и за миграцията като друго основно предизвикателство пред Европа. "Когато интеграцията не работи, пропастите в обществото стават все по-големи. Затова е нужно цяла Европа да подели отговорността си по този проблем. А правото на политическо убежище винаги трябва да остане гарантирано в рамките на ЕС", коментира той. Картините от Сирия и Украйна показали, че именно социалдемократите водят правилната политика за помощта на бежанците.
"Много по-лесно е да се заиграваме със страха - това е играта на популистите и екстремистите. Казват, че дните на демокрацията са преброени. Не, не са. Историята на Европа ни учи, може би дори брутално, какво се случва с човешкото достойноство сега, в момент на война. Виждаме какво се случва в страни като Полша и Унгария - където демокрацията се руши, където човешките права се погазват. Виждаме какво се случва и в Италия, и в родината ми - Швеция. Неонацизмът започва да получава огромна подкрепа. Затова защитата на демокрацията ще е сред най-важните приоритети за левицата в идните години", каза още Льовен. Според него трябва да има последствия за онези европейски страни, които погазват общоевропейските ценности. Тръмпизмът не трябвало да се допуска в сърцето на Европа.
Разширяването на ЕС към Западните Балкани, Грузия, Украйна и Молдова трябва да продължи, каза още Льовен.
Той обеща, че правата на жените остава основна битка за ПЕС, защото това е борба за човешките права. И определи като задължителни ратификацията на Истанбулската конвенция и незабавното махане на забраните за абортите.
Форумът завърши много емоционално - с подкрепа на протестите в Иран след убийството на Маса Амини и този път емблематимната за левите песен "Бела чао" бе изпълнена на фарси.