Новото мнозинство в парламента има първото “евро-атлантическо решение”, бяга от думата коалиция и не говори за общо правителство
Борбата срещу руската посланичка Елеонора Митрофанова разчерта новото парламентарно мнозинство вчера. И макар консенсусът за съставяне на правителство все така да изглежда мираж, стана ясно, че по определени теми ГЕРБ, “Продължаваме промяната” и “Демократична България” ще успеят да се разберат в парламента.
Първият тест за трите партии бе решението за изключване на Митрофанова от списъка на официалните гости за тържественото откриване на 48-ото народно събрание на 19 октомври. Вземайки го, ГЕРБ, ПП и ДБ оформиха така желаното от Бойко Борисов евро-атлантическо мнозинство, макар и неофициално. Подкрепи ги и ДПС.
Извън списъка на поканените остана и временно управляващият посолството на Беларус у нас Никита Лешуков.
Два часа след постигането на този първи политически консенсус ГЕРБ отправи към партиите втора оферта - да поканят президента на Украйна Володимир Зеленски да се включи с видеообръщение при старта на парламента. Това да бъде обсъдено от представители на партиите на нова среща в петък, са поискали от партията на Бойко Борисов с писмо до главния секретар на парламента Габриела Килфанова. Вчерашната среща, изключила Митрофанова от гостите идната сряда, бе по инициатива на ДБ.
Новата оферта на ГЕРБ идва седмица след като Борисов подаде ръка към ПП и ДБ за съставяне на кабинет, основан на евро-атлантически ценности. Тогава той изрично подчерта, че
случващото се в Украйна ще е основен темел при търсенето на обединение
От “Промяната” получи отказ за разговори, а от градската десница - обещание да отидат, но с уговорка, че няма как да подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ.
Все пак първата крачка бе направена след вчерашното гласуване по въпроса за присъствието на Митрофанова в НС. Срещу изключването ѝ от списъка с официални гости очаквано се обявиха “Възраждане” и БСП. А “Български възход”, макар да се опитаха да изглеждат неутрални, също се записаха в новосформираното евро-атлантическо мнозинство.
Очаква се и предложението на ГЕРБ за изслушването на Зеленски да срещне подкрепа от същия формат. Още в миналия парламент - през март, зелените Владислав Панев и Зорница Стратиева от ДБ внесоха искане за телеконферентно излушване на президента на Украйна, който трябваше да представи пред депутатите исканията си за помощ от България.
“Тогава председателският съвет на НС просто не обърна внимание на предложението, вероятно от страх какво ще каже Митрофанова. По-добре късно, отколкото никога”, коментира вчера предложението на ГЕРБ Панев пред “24 часа”. И приветства повторното изваждане на въпроса на дневен ред.
Преди 7 месеца ГЕРБ приветстваха идеята за включване на Зеленски.
Тогавашният шеф на правната комисия Милен Матеев от ПП също твърдеше, че предложението на ДБ е приемливо, а изслушването на Зеленски ще е полезно.
“Аз съм “за”, това ще бъде едно безспорно събитие в българския парламент”, категоричен беше и Никола Минчев от ПП, тогава все още председател на парламента.
ДПС също нямаха против подобен ход, но Йордан Цонев отбеляза, че инициативата трябва да дойде от кабинета. БСП избягваха да вземат отношение, а “Възраждане” възроптаха.
До изслушване на Зеленски обаче така и не се стигна, а в опит да запази управляващата коалиция тогавашното мнозинство прие консенсусно решение за изпращане на “техническа помощ” за Украйна.
В новия парламент обаче има ново мнозинство, пролича и вчера с решението за Митрофанова, внесено от “Демократична България”. И макар ДБ да разтълкуваха подкрепата на ДПС и ГЕРБ като “поправителен”, тъй като те не взели отношение при първата среща във вторник, Надежда Йорданова изрази удовлетворение от подкрепата.
“Надделя евро-атлантическото мнозинство при вземане на решението”, обобщи Десислава Атанасова от ГЕРБ.
Андрей Гюров от ПП опита да избяга от формулировката за формиране на ново мнозинство. “Това общо гласуване не е каквато и да е индикация за бъдещи политически решения. Това е административно решение за тържественото заседание, което призоваваме да не се политизирала излишно и да се отвлича фокуса”, настоя депутатът от ПП.
ДБ също бягат от официализиране на съюза, а по-рано през деня бившият министър Божидар Божанов обяви, че
“гласувания с ГЕРБ и с други политически сили по такива общи теми не пречи да правим”
Той се обяви за скептик относно реализирането на първия мандат и добави, че поле за разговори за управление с БСП ще има само ако те осъдят агресията на Русия в Украйна.
Макар да не се спряха пред журналистите, позициите на “Възраждане” като контрапункт на противопоставянето на Русия са ясни. Георги Свиленски от БСП пък призова да се спази протоколът да бъдат поканени всички посланици.
“Български възход” все още седи колебливо при избора на страна. На влизане в НС Георги Самандов заяви, че трябва да се спазва протоколът и уточни, че поканата не е персонално към Митрофанова, а към целия дипломатически корпус. Съпартиецът му Румен Йончев обаче внесе яснота на излизане от НС: “Митрофанова не може да бъде главен герой на откриването на НС, не е държавническо и институционално и затова ще се придържаме към позицията на ЕС и на външния министър”.
Формално политиците оставиха администрацията на парламента да вземе финалното решение кого да покани на 19 октомври. Всички обаче очакват тя да се позове на практики като в Европарламента, където представители на Русия и Беларус не са допускани. Това е и решение на Европейската служба за външно действие след агресията на Руската федерация в Украйна, напомниха от ДПС.
Политолог: Борисов се позиционира с цел нови партньорства
Зад казуса с посланик Елеонора Митрофанова стои много твърдият през последните месеци евро-атлантически курс на ГЕРБ в опит да излезе от политическа изолация. Така разчете действията на партията на Бойко Борисов политологът от “Тренд” Димитър Ганев. “Това е ясен опит на ГЕРБ за категорично позициониране с цел търсене на нови партньорства. Паси и Плевнелиев са мост към пространството на ДБ и ПП”, коментира той пред БНР.
Ганев определи евентуална коалиция на ГЕРБ с ДПС и “Български възход” като “страшно нестабилно, много некрасиво”, което “ще се срине за не повече от 3-4 месеца и ще нанесе тежка електорална щета на ГЕРБ”. Засега не виждам друг вариант извън удължаване на живота на служебния кабинет, разпускане на това НС и избори през февруари, прогнозира Ганев. Но предупреди политическите елити, че подценяват социалното напрежение, което можело “буквално да се излее”.
Гергана Паси:
Дискусиите са излишни - ЕС има общ протокол за агресора Русия
“Политическите дискусии да присъства или не посланик Митрофанова на откриването на пленарната сесия са напълно излишни.” Това написа бившият министър по европейските въпроси Гергана Паси в своя профил във фейсбук вчера. Така тя коментира разправиите между партиите за това дали посланичката на Русия у нас Елеонора Митрофанова да бъде поканена за старта на 48-ото народно събрание.
“България е част от ЕС, който след началото на бруталната война на Русия в Украйна излезе с обща позиция за недопускане на руски и беларуски представители на мероприятия, организирани от ЕС и държавите членки, неприемане на такива покани, въздържане от изпращане на поздравителни писма по повод национални празници на Русия и Беларус и неотговарянето на такива писма. Това се нарича протокол и той неслучайно е отделна наука, подчиняваща се на собствени правила и напълно лишена от емоции”, написа Гергана Паси.