Есенната сеитба е на пълни обороти в Добричка област, заявяват производители.
„Около 5 октомври започнахме да сеем. С горивото е по-трудно, налага се да изчакваме малко, все още има достатъчно. Колеги, с които работим за горива, казват, че има големи опашки и се налага изчакване. Говори се, че то се изнася за Украйна и Молдова” – каза Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
„Имаше среща на вишеградската група страни, на която министрите на земеделието са убеждавали еврокомисаря по ресора, че е крайно време да се вземат мерки за вноса на зърно от Украйна. След като българските складове се напълниха с украински слънчоглед, сега в България оттам влиза царевица на цена 460 лв за тон, при борсова цена в Париж 670 лв за тон. Продължаваме да настояваме много активно за провеждане на ефективен фитосанитарен контрол, защото се знае, че в Украйна се работи с ГМО-царевица”, каза още Радостина Жекова. Тя допълни, че цената на торовете се е повишила 1500 лв за тон.
„Опитваме се да убедим Брюксел, че в страните, които граничат с Украйна, вносът на зърно води до голям натиск на пазара и са необхоми мерки. Протестната ни готовност остава. Засега служебният министър на земеделието Явор Гечев подкрепя и защитава изцяло исканията ни”, допълни Жекова.
За новата стопанска година в Добричка област вече са засети 75 880 дка с пшеница, при обичайно засети около 1,1-1,2 млн. дка, 27 350 дка с рапица и 12 855 дка с ечемик, съобщават от областната дирекция „Земеделие”. Жътвената кампания при слънчогледа е към своя край, посочват още данни оттам. Реколтирани са общо 842 300 дка маслодаен слънчоглед при среден добив за областта около 259 кг/дка. Продукцията е около 218 430 тона. Остават за реколтиране малко площи в общините Крушари и Тервел. Царевицата е прибрана около 87%. Приключили са кампанията в общините град Добрич, Каварна и Шабла. Реколтирани са общо 791 720 дка при среден добив за областта около 547 кг/дка. Продукцията от царевица е около 433 337 тона.