- Държавите прибират приходите на производителите за цена над 180 евро
- Облагат свръхпечалбите на петролните компании
Съветът на ЕС стигна до споразумение, с което от 1 декември до 31 март догодина държавите от ЕС трябва да спестят 10% от потреблението на ток. Мярката е доброволна, но задължително ще се свие консумацията с 5% в пиковите часове.
В гласувания регламент е предвидено и преразпределение на приходи от енергийния сектор към домакинствата, малките и средните предприятия.
На държавите се дава право да прибират приходите на производителите на ток, ако цената е над 180 евро на мегаватчас. В мотивите се посочва, че централите са реализирали неочаквано големи печалби през последните месеци, без оперативните им разходи да се увеличават. Това се дължало на въглищата и газа като ценообразуващи източници. Според ЕК цената от 180 евро била достатъчна, за да могат производителите да имат печалба, и запазвала стимула за инвестиции във възобновяеми енергийни източници.
Държавите от ЕС пък щели да разполагат със 117 млрд. евро от прибирането на приходите, като парите ще бъдат насочени в помощ на домакинствата и бизнеса.
Дава се още възможност всяка държава сама да решава дали за бита да определи цени на тока, които могат дори да са по себестойност. Друга опция е връщането на малките и средните предприятия на регулирания пазар, където сега са домакинствата. Страните, в които има излишък от електроенергия, пък трябва да са готови да изнасят за държави, в които има недостиг.
С допълнителен данък ще бъдат обложени и нефтените компании, като в регламента не е определена като временна вноска за солидарност. Тя ще бъде изчислена върху облагаемите печалби, определени съгласно националните данъчни правила през фискалната година, започваща през 2022 г., и ще се дължи, когато има над 20% увеличение на средната годишна печалба от 2018 г. насам. Ще се прилага вноската за солидарност в допълнение към обичайните данъци и такси, приложими в държавите членки.
От Брюксел посочват, че приетите мерки са временни и извънредни и важат от 1 декември 2022 г. до 31 декември 2023 г., а горната граница за приходите от ток на централите ще важи до 31 март 2023-а.
На практика България вече изпълнява приетия регламент, след като до края на годината важи таван от 250 лв. цена на тока за бизнеса. Над тази стойност държавата изплаща 100% компенсации на всички компании. У нас няма и пълна либерализация на пазара и цените за домакинствата се определят от КЕВР. Последната промяна бе направена през юли, когато токът поскъпна само с 3,3% и ново увеличение на цената засега не се предвижда.