Екип от експерти от Главната дирекция „Инспектиране на труда“ е командирован да подпомогне инспекторите по труда от Дирекция „Инспекция по труда“ - Стара Загора при разследването на инцидента в Завод 4 на „Арсенал“ АД, при който загинаха трима работници, а една жена е ранена, съобщиха от Главната инспекция по труда.
Според данни, предоставени от работодателя, пострадалите е следвало да приключат работа, започната от предходния ден, а именно да изработят звуково-светлинен състав за пиротехнически изделия. От всички дейности, извършвани на територията на завода, това е една от най-безопасните. Необходимото количество смес за довършване на поръчката е било изработено преди физиологичната почивка от 10:00 до 10:15 часа. След почивката загиналите работнички е трябвало да почистят помещението. Причините за възникналия на по-късен етап взрив, както и за присъствието на загиналия работник в помещението предстои да бъдат изяснени.
И четиримата пострадали работници имат валидна правоспособност за работа с взривни вещества, посочват от ГИТ. Извършен им е и инструктаж за деня. Инспекцията по труда е изискала от работодателя всички необходими документи, свързани с технологичните изисквания и технологичната последователност на работния процес, както и изискванията за безопасност при работа и други документи, свързани с цялостната организация за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
Производствата на „Арсенал“ АД, които са с висок риск, са включени в списъка с обекти за периодичен контрол на рискови производства и дейности. Планирани проверки в тях се извършват на три месеца, в които участват и експерти от Централно управление на ГИТ. Извършват се и последващи проверки за изпълнението на дадените предписания. От 2020 г. досега инспекторите по труда са извършили 95 планирани и последващи проверки в различните производства на дружеството. Установени са 337 нарушения, от които 329 по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. На работодателя са дадени 320 задължителни за изпълнение предписания за отстраняване на нарушенията. Издадени са 11 акта за спиране на машини, работни места, обекти и др., пряко застрашаващи живота и здравето на хората. В шест случая на работодателя е потърсена административнонаказателна отговорност за нарушения, свързани с безопасността на труда.
За 2022 г. извършените проверки в „Арсенал“ АД са 20, при които са установени 95 нарушения, като всички касаят здравословните и безопасни условия на труд. Конкретно в Завод 4 от 01.01.2022 г. до момента са извършени шест проверки, при които са констатирани 26 нарушения, свързани с безопасността на труда. За отстраняването им са дадени задължителни за изпълнение предписания, информират от ГИТ.
Резултатите от контролната дейност в дружеството показват, че предписанията се изпълняват, което води до подобряване условията на труд, а в някои случаи - и до предотвратяване на трудови инциденти. Благодарение на дадени назад в годините предписания от контролните органи на ГИТ за някои от най-рисковите производства са въведени нови технологии, водещи до извеждане на работниците от най-рисковите работни места и съответно намаляване на риска за живота и здравето им при евентуална аварийна ситуация. В Завод 4 е монтиран роботизиран манипулатор за насипване на състави, чрез който работникът е изведен от кабината за насипване на взривоопасна смес – едно от най-опасните работни места.
В Завод 3 е въведен в експлоатация автомат за снарядяване на детайли за взриватели със закъснителни състави, което осигурява елиминира участието на работника при работа с взривни вещества. Изградени са нови подове на взривоопасните производствени помещения с токопроводима и антистатична настилка. Подменени са износените и повредени елементи на мълниезащитите на сградите на взривните производства. Локална автоматизирана система за ранно известяване при аварийни ситуации е монтирана в депото за съхранение на концентрирани киселини. Осигурено е автоматично обслужване на резервоара за съхранение на концентрирана азотна киселина.
На работниците са осигурени лични предпазни средства като индивидуални гривни за отвеждане на статичното електричество. Изработени и внедрени са нови локални аспирационни уредби, осигуряващи чистота на въздуха в работната среда.
Видно от предприетите след намесата на Инспекцията по труда мерки за отстраняване на установените нарушения, чрез тях многократно са намалени едни от най-сериозните рискове за работещите, свързани с възникване на тежки аварийни ситуации. Това води до предотвратяване на инциденти, които иначе биха се случили и биха довели до много повече трагични случаи. Следва да се има предвид, че цялата отговорност по управлението и контрола на дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд е вменена от законодателя на работодателя. Той е този, който трябва да създаде такива правила за здраве и безопасност при работа и непрекъснат контрол по тяхното спазване, които да гарантират живота и здравето на работещите, посочват от ГИТ.
Като контролен орган по спазване на трудовото законодателство, ГИТ се самосезира при всеки случай на нарушени трудови права, неосигурени здравословни и безопасни условия на труд или допусната трудова злополука, за който е получена информация, независимо от източника, като най-често трудовите инспектори са първи на мястото на инцидента. В случай на необходимост, в спешен порядък се командироват и служители от Централно управление, какъвто е и случаят със злополуката в „Арсенал“ АД, се посочва в съобщението.
Сигналът за инцидент в казанлъшкия оръжеен завод "Арсенал" постъпи вчера в 11:07 часа. По-рано днес апелативната прокуратура в Пловдив разпореди да бъде извършена проверка по реда на надзора за законност във всички предприятия и места за производство и съхранение на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия на територията на апелативния съдебен район, който включва областите Пловдив, Стара Загора, Хасково, Пазарджик, Смолян и Кърджали.