Контактната група ще договори политиките. Най важно е да започнем да разговаряме, казаха посочените Росен Плевнелиев и Соломон Паси
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи първа оферта за съставяне на правителство след повече от денонощие размисъл. Направи го на специална пресконференция.
Борисов предложи евро-атлантически кабинет с ясни приоритети - срещу Путин, оръжия за Украйна, възстановяване от кризата, влизане в еврозоната. Офертата е към “Демократична България” и “Продължаваме промяната” (както “24 часа” предвиди още в нощта на изборите), донякъде към ДПС и Стефан Янев и със сигурност изключва “Възраждане” и БСП. Въпреки уговорката, че Борисов вижда възможност за общи екологични политики с националистите, а зам.-шефът на социалистите Кристиян Вигенин е евроатлантик. В офертата “Борисов” лидерите, които от месеци си отправят обиди, се дърпат назад в “ранно пенсиониране” по думите на Борисов.
Народът не даде на никой самостоятелно право да управлява. Народът каза: Стига сте враждували, намерете начин. Всички избиратели страдат еднакво. Близо 80% казаха, че искат евро-атлантическо правителство, а и на следващи избори няма да се получи нищо различно.
Ще похарчим100 млн. и ще имаме държава без парламент
Предлагам на лидерите на партии да се дръпнем назад, след като считат, че имаме антагонистични отношения, обясни идеята си Борисов.
Лидерът на ГЕРБ изрично подчерта, че е готов на отстъпки.
Искахте компромис да се махна, махнах се. Нито искам да съм министър, нито депутат или премиер. Това е моята морална победа с този вот - ГЕРБ е първа политическа сила, заяви бившият министър-председател. Той обаче няма да се оттегля от партията.
Борисов описа и механизма, по който предлага да се състави правителство - първо контактни групи договарят политиките, едва тогава се слагат министри.
Ще предложим както беше 90-те години - контактна група, преговарящи екипи. Ще поканим и хора експерти по анти- Путиновата тема - Росен Плевнелиев, Соломон Паси и те да проведат преговорите като модератори, обясни Борисов.
Контактни групи ще има и за икономика и фискалната политика, както и по сектори като например съдебната реформа и влизането в Шенген и еврозоната. Имената, които Борисов спомена за партийни представители, са “най-добрият бюджетар” Кирил Ананиев, Екатерина Захариева и Радомир Чолаков. Подходът трябвало да е
първо партиите да намерят какво ги обединява,
а след това да търсят какво ги разделя, разясни още лидерът на ГЕРБ.
Ако се случи това, което казвам, и накрая имаме подписан документ, той трябва да е като клетвен лист за тези, които са го подписали. И като имаш 65 депутата или 67, да знаеш, че за това решение 67 трябва да гласуват и да си поел тази отговорност, категоричен бе той.
Откъде идва това самочувствие на Асен Василев, когато е загубил изборите? Той знае в какво състояние е оставил страната. Това е крах. Социалните помощи чукат на вратата. Не можеш да оставиш народа без подкрепа. Той знае какъв обран бостан е оставил. Който влезе в това управление, ще понесе чудовищни щети, обясни още Борисов. И се възмути от призивите да прави кабинет с “Възраждане”.
Вариант, в който да управляваме с ДПС, Янев и “Възраждане” не виждам
Не виждам обаче и друг вариант. Ето ги и новите избори. Аз съм загрижен за това, което става в региона. Предлагам всички да помислят как ще изглеждат нещата след 2-3 месеца. Аз съм готов да направя всякакви компромиси в името на народа. Нека колегите помислят кого обичат - народа, Путин или себе си, ясно обясни лидерът на ГЕРБ.
В часовете, последвали офертата на Борисов, партиите, към които е отправена, предпочетоха да запазят мълчание.
Борисов искаше властта - купи си я! Сега няма право да търси подкрепа от тези, които свали от власт. Нали бяха аматьори, бе единственият остър отказ, дошъл във фейсбук от съпредседателя на “Демократична България” Атанас Атанасов. Според източници от коалицията обаче той със сигурност не говори от името на всички в ДБ. Ден по-рано колегата му Христо Иванов изрично поиска партиите да разговарят по теми, които могат да ги обединят. С уговорката, че няма да подкрепи управление на ГЕРБ и ДПС.
Реакция нямаше и от “Продължаваме промяната”. Хора оттам обаче напомниха, че в нощта след изборите Асен Василев е говорил само за коалиция ГЕРБ и ДПС като невъзможна да бъде подкрепена от тях.
За разлика от партийците, посочените от Борисов посредници Соломон Паси и Росен Плевнелиев приеха ролята си.
Благодаря за оказаното доверие да се включа в контактна група за търсене на съгласие по принципи и приоритети, на които да стъпи едно бъдещо редовно правителство. Предстои да се формализира нейният състав, като групата остава отворена за предложения от другите проевропейски и евро-атлантически партии. Контактната група ще започне своята работа след сформиране на редовното 48-мо народно събрание, като ще заседава и ще дава пресконференции за постигнатите резултати единствено в сградата на Народното събрание.
Няма да се посещават партийни централи
и да се провеждат срещи на други места, а само пред очите на българските граждани и медиите, защото ще се работи за доверие и прозрачност. Контактната група ще проведе срещи с всички проевопейски и демократични сили за търсене на съгласие по принципи и приоритети, на които да стъпи едно бъдещо правителство за преодоляване на кризите и стабилизиране на държавата. Целта е да се промени подходът, да се възстанови диалогът, да се работи за доверие, да се търси обединение около базисни принципи, национални приоритети и работещи решения, заяви пред “24 часа” пък бившият президент Росен Плевнелиев.
Много е важно да почнат разговори с всички. Да се чуят идеите на всички. Да се обмисли как да се формализира точно всичко - какви ще са документите, с които да се приемат отделните “преговорни глави” Това не са същински преговори, а разговори за политика. Независимо как ще приключат тези разговори, дори и да не се стигне до същински преговори и съставяне на правителство, е хубаво да се чуят идеите на всички по ключовите теми очи в очи, разясни трети от участниците в контактните групи, пожелал анонимност.
Соломон Паси - логичният дипломат
Соломон Паси е министър на външните работи в правителството на Симеон Сакскобургготски и човек с ключова роля за членството на България в НАТО и ЕС.
Соломон Паси е основател на Атлантическия клуб през далечната 1991 г., когато България е още във Варшавския договор и през главите на повечето ни сънародници изобщо не преминава идеята, че един ден бихме могли да сме пълноправен член. Той е инициатор на идеята за единно зарядно, която е на път да преобърне изцяло индустрията за мобилни телефони. (Вчера впрочем бе поредния етап на налагане на тази идея на европейско ниво - виж 12-а стр.) Паси водеше преговори със Северна Корея за тяхната ядрена програма от името на Запада.
Освен че има вродено чувство за дипломатичност, той е и доктор по математическа логика. Което му помага да поддържа добри отношения с всички политически фактори у нас. През цялото време не е губил контакт с Бойко Борисов. Ако някой може да бъде определен като натовец и ястреб, това е той, но същевременно намира общ език с различни политици.
“Днес най-голямата парламентарна партия ме покани в контактна група, ръководена от президента Росен Плевнелиев, за да съдействаме в преговори за съставяне на евро-атлантическо мнозинство и правителство в новия Парламент - написа Соломон Паси във фейсбук вчера. Като ясно осъзнавам колко огромен и предизвикателен дълг е подобна функция, заявявам пред обществото и участниците в процеса, че бих им съдействал добросъвестно, безкористно и на ползу роду, доколкото моите сили и тяхната воля позволяват това.
Ако не успея в това общо дело, бих съдействал на всеки, който би го продължил.”
Написа, че би съдействал за преговорите на ползу роду.
Росен Плевнелиев - мостът между ГЕРБ и ПП
Росен Плевнелиев е президент на България в периода 2011-2016 и бивш министър на регионалното развитие в правителството на Бойко Борисов. Макар да бе издигнат от ГЕРБ, минава за близък до десните. Той е човекът лансирал за първи път Асен Василев в политиката, който бе министър на икономиката в служебното правителство с премиер Марин Райков, което бе назначено от Росен Плевнелиев. Той е приет много добре в Германия, САЩ и Украйна. Поддържа лични приятелски отношения с много политици като Юшченко, Петро Порошенко, Карл Билт. Плевнелиев имаше ключова роля в решаването на кризата със Северна Македония, като убеждаваше всички в парламента в правилността на френското предложение, въпреки че самият той нито веднъж не посещава Скопие и като човек, роден в Гоце Делчев, има твърдо отношение към българската история.
Росен Плевнелиев многократно е заявявал, че е жизненоважно да се осигури приемственост в изпълнението на програмата при управлението на различни правителства. През 2016 г. започна и дебатът за формулиране на целите в следващата национална програма до 2030 г.
Плевнелиев има опит в политическите консултации. По време на мандата си той създава нов формат на национални политически консултации, който да засили диалога между президента и Народното събрание.
В началото на всяка година от мандата си Плевнелиев обявява т.нар. Месец на политическите консултации. В рамките на консултациите всички парламентарни партии представят пред президента своите приоритети. В края на диалога президентът прави обръщение пред всички народни представители от парламентарната трибуна.
Октомври 2014 г.:
Женско трио преговаря за втория кабинет на ГЕРБ
Второто правителство на Борисов, започнало мандата си през ноември 2014 г., бе коалиционно. Тогава президент бе Росен Плевнелиев. Партньор на ГЕРБ след парламентарните избори през октомври 2014 г. стана Реформаторският блок - съюз на СДС, ДСБ, ДБГ, НПСД и БНД (първите три са членове на Европейската народна партия).
Женско трио - Менда Стоянова, Румяна Бъчварова и Цецка Цачева, поема ролята на главни преговарящи от ГЕРБ.
След продължили цял месец преговори конструкцията на властта е договорена - ГЕРБ и реформаторите подписват коалиционно споразумение, а към тях се присъединяват Патриотичният фронт (ПФ) на Красимир Каракачанов и Валери Симеонов и депутатите от АБВ на Георги Първанов. В този кабинет Меглена Кунева от ДБГ е вицепремиер, Христо Иванов - министър на правосъдието, Петър Москов - на здравеопазването, а Божидар Лукарски - на икономиката.