„С много въпроси и чувство за отговорност преминаха обученията на секционните избиратели комисии в общините в Добричка област” , каза председателят на Районната избирателна комисия /РИК/ Цонка Велкова. На комисиите са раздадени специални методически указания, в които подробно се описват задълженията им.
Обучението в община Добричка, както и в другите, беше разделено на две – за секции, където ще се гласува с хартиени бюлетини, и за секции с машинно гласуване. В общината има 68 избирателни секции за предстоящите на 2 октомври извънредни парламентарни избори, а от тях 27 са с машини, в 2 села има по две секции.
В началото на обучението представители на полицията и противопожарната служба дадоха специални указания за предизборния и изборния ден.
„Непременно трябва да се изчака полицейският съпровод при приемането на материалите в събота. Той има задължение само да охранява, няма нищо общо с материалите. Полицейските представители оказват съдействие в изборния ден. След приключването му комисиите предават материалите на РИК отново с полицейски съпровод” – каза инспектор Ивайло Киряков от Второ районно управление на МВР.
„Секционните избирателни комисии трябва да са особено внимателни и да не допускат грешки при спазване на изискванията за противопожарна безопасност. Това се отнася за реда за тютюнопушене и за използването на отоплителни и нагревателни уреди, заяви инспектор Петър Петров от противопожарната служба.
В община Добричка са подготвени специални маршрути, които включват селата, за разнасяне на бюлетините до изборните помещения.
„Подредете изборното помещение в събота, но не разпечатвайте бюлетините и печата. Това става в изборния ден - на 2 октомври. Печатът се наранява по уникален начин. От разпечатаните бюлетини се откъсва само една, на която се пише образец, и се поставя на информационното табло. Такава бюлетина не се поставя в тъмната стаичка” – припомни Велкова. Тя посочи, че различното на тези избори е, че не може да се гласува с лична карта с изтекъл срок.
Другият документ е зелен паспорт за родените до 31 декември 1931 г. „Ако в секционната комисия не може да се установи номера й, ЕГН-то в личната карта или избирателят заяви, че тя е изгубена или открадната, задължение на комисията да го изпратите в Районното полицейско управление и да се снабди с удостоверение. Международен паспорт или шофьорска книжка не са документи за изборния процес” – обясни Велкова.
„Не си позволявайте да гласувате по два пъти” – апелира Велкова към членовете на избирателните комисии – в секцията, в която „работят”, и по адрес. „Има такива установени случаи в Добрич, лицата са предадени на прокуратурата. РИК предава избирателните списъци на служба „ГРОН”, която прави проверка” – каза още тя.
Бяха обяснени още веднъж правилата за дописване под черта, беше посочено да не се забравя поставянето на двата печата върху хартиената бюлетина, защото членовете на комисиите носят административна отговорност за това. Удостоверенията за гласуване на друго място важат само за председатели и членове на секциионни избирателни комисии и охраната, а не за застъпници и наблюдатели на партии. При минали избори са били установени 15 случая на фалшиви удостоверения, 5-има, опитали се да гласуват така, са заловени на място.
Друг проблем може да дойде от придружителите. Едно лице може да е придружител само на 2 души. Неграмотността не е основание за придружител, преценката за придружител е на секционните избирателни комисии. „Имало е случаи, когато придружител се е опитал да влезе в изборното помещение последователно с 4 лица” – добави Велкова.