В костницата на храма почиват костите на близо 9 хиляди руски воини и български опълченци, паднали за свободата на България
Епархийският съвет към старозагорската митрополия отличи с църковни награди президентите Румен Радев и Георги Първанов, бившия премиер Симеон Сакскобургготски, посланика на Русия у нас Елеонора Митрофанова, както и други политици и висши духовници за заслугите им към черквата със златните кубета "Рождество Христово" в град Шипка и Шипченския манастир, 120 години от чийто освещаване се чества от петък. Тридневните тържествата завършиха днес с божествена света литургия в храма, възглавена от старозагорския митрополит Киприан и ловченския владики Гавриил.
Владиката Киприан прочете решение на епархийския съвет към митрополията в Стара Загора за награждаване с църковни отличия на политици и духовници за особени заслуги към епархията и по повод на годишнината. С орден "Св. апостол Карп", I-ва степен, бяха отличени президентът на Република България Румен Радев, Н. В. Симеон Сакскобурготски и бившият областен управител на Стара Загора, днес на Бургас, проф. Мария Нейкова. При управлението на двамата от НДСВ през декември 2004 г. черквата е върната от държавата и от тогава е неделима част от Българската православна църква. До този момент тя е била държавна собственост и част от националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" с център Казанлък.
По решение на Епархийския съвет в Стара Загора дядо Киприан връчи лично плакет и грамота за участие в тържествата по повод 120-годишнината от освещаването на храм-паметник "Рождество Христово" – Шипченски манастир на президента Георги Първанов /2002-2012/, на руския посланик в София Елеонора Митрофанова и на още редица висши духовници и политици. Специална благодарност бе изказана на бившия старозагорски владика Галактион и на кмета на Казанлък Галина Стоянова за опазването на храма. Както и на бившия премиер Бойко Борисов, при чийто управление в периода 2020-2021 г. бяха отпуснати 4,6 милиона лева за църковни ремонти в района на град Шипка.
Включително и 1,6 милиона лева за ремонт на 53-метровата камбанарията на черквата "Рождество Христово", благодарение на който днес отново зазвъняха в хор 17-те й камбани, включително и най-голямата, която тежи 11 643 килограма. Удари ги слепият звънар Дечко Гарбатулов. През ноември той ще навърши 75 години, 56 от които редовно бие тези камбани. "Вече подготвям заместници", сподели бай Дечко, който се похвали, че има кръстена на него внучка - Далия, която живее във Франция.
Строежът на църквата, известна като "черквата със златните кубета", започва през 1885 г. и завършва през 1902 г. под ръководството на руски архитекти. За целта са събирани дарения както в Русия, така и у нас - общо 360 хиляди лева по курса от онова време. Осветена е на 15 септември 1902 г. от тогавашния старозагорски митрополит Методий Кусев, а открита - 12 дни по-късно. Изградена е в прослава на падналите за свободата на България от турско робство, днес в нейните подземия се намира костница, в която се съхраняват костите на близо 9000 руски воини и български опълченци, загинали в Руско-турската Освободителна война от 1877-1878 година.
"Поклон пред паметта им. И кога облаците закрият внушителната 53-метрова камбана, сняг покрие светата обител и монаси тихо шепнат своите молитви към Бога, нека всички поколения си спомнят за тежките битки на връх "Св. Никола" (сега връх Шипка), независимо от обстоятелствата, които ни съпътстват в съвременния ни делник, защото паметта им ще бъде вечно жива, а ний, монасите в тоз прекрасен манастир, ще се молим за упокоение на техните души", каза в словото си владиката Киприан. Той изрично подчерта, че храм-паметникът "Рождество Христово" олицетворява победата на православната Христова любов.
За тържествата от Дания пристигна специално Патриция граф Игнатиева - правнучка на руския дипломат, който има заслуги за строителството на храма. Дойде и зам. служебният министър на културата доц. д-р Пламен Славов.
С църковни песнопения в службата днес участваха и Архиерейският хор на Стара Загора с диригент Мария Денкова и Московския синодален хор с художествен ръководител Алексей Пузаков.
Поздравителни адреси изпратиха българският патриарх Неофит и от Московската партиаршия.