"У нас няма дефиниция за енергийна бедност. Трябва да има закон, който да дефинира това и смятам да предложа такъв на новия парламент", това заяви омбудсманът Диана Ковачева.
"Определено трудна ще бъде зимата за много хора, още повече, че линията на бедност все още не е достатъчно висока. Другата година ще бъде 504 лв., но аз съм съгласна със синдикатите, че тя не е достатъчна, защото не отразява малката потребителска кошница". Това заяви в "Денят започва с Георги Любенов" омбудсманът Диана Ковачева.
"Около 300 000 пенсионери ще останат под прага на бедност, затова се обърнах към министъра на труда с препоръка още преди края на тази година линията на бедност да стане 504 лв", каза тя.
По думите ѝ трудности ще има и за хората с увреждания и тези, които разчитат на социални помощи.
"Те са обвързани с един гарантиран минимален доход, който е 75 лв. Той е толкова абсурден и изпразнен от съдържание и хората няма как да се справят. Социалните помощи също трябва да бъдат обвързани с линията на бедност", коментира Ковачева.
Тя определи като победа коригирането на сметките от "Топлофикация София" заради грешно начисления ДДС.
Омбудсманът се обяви за задължителни компенсации за потребителите на газ, както и за хората, които се отопляват на дърва и пелети. Ковачева показа данни, според които цените на дървата за огрев и пелетите са скочили над 69%, в пъти повече от годишната инфлация. Заради това е сезирала Комисията за защита на конкуренцията.
"Те трябва да отговорят защо при условие, че няма свито предоставяне и наличност на дърва за огрев, доставките са ограничени и цените растат. Дали има картел може да каже само КЗК", заяви тя.
По повод наводненията в Карловско и огромните проблеми, създадени от тях за местното население и включването на стотици доброволци в помощ на пострадалите Ковачева коментира, че у нас и това не е уредено нормативно и подчерта, че ще предложи и закон за доброволчеството.
Според нея много хора остават извън обсега на помощите по тази причина, а отпуснатите средства в много случаи не са достатъчни.
"В деня на изборите ще имам гореща линия за сигнали в случай на нарушения. Ясен проблем е, че карантинираните лица няма да имат право да гласуват, защото няма да има подвижни урни. Това ги дискриминира, колкото и малко да са", коментира Ковачева пред БНТ.
"Отдавна настояваме за светлинен сигнал на машините, който да информира хората, че гласуването е приключило. Хората, които не чуват не успяват да чуят звуковия сигнал, който сигнализира, че гласуването е приключило, изваждат картата по-рано и блокират процеса.