- Няма пряк риск да стигне до нас, но за икономиката е голям, заключи властта след 3 часа консултации на “Дондуков” 2
- Няма да признаем референдумите
- Не са мобилизирани българи, а руснаци не са търсили убежище у нас, докладвал посланикът ни в Москва
- Президентът изненада политиците и с въпрос как ще се борят с алкохола, наркотиците и затлъстяването сред младите
Не рискът ескалацията на военния конфликт да го доближи до българската територия, а икономическите и финансовите последици от него - това е голямото притеснение на първите мъже в държавата.
“Пряк риск от война няма, но рисковете от нея не се отнасят само до военната сигурност”, подчерта президентът Румен Радев в петък привечер, когато приключи консултативната среща при него.
На третия ден след като Русия обяви частична мобилизация, а президентът Владимир Путин заплаши Запада с всички видове оръжия, включително ядрени, Радев свика служебното правителство и шефовете на служби. Това бе обявено само като
“консултативна среща”, тъй като заседание на Консултативния съвет за национална сигурност няма
как да се свика без работещо Народно събрание - в него участват ръководствата на парламентарните групи и шефът на НС.
След вчерашното заседание бе и първият коментар на Радев от навлизането на войната в нова фаза. Повечето останали европейски и световни лидери го направиха на откриването на сесията на ООН в Ню Йорк - първото с участие на най-високо ниво след пандемията. В Деня на независимостта на тържествата в Търново пък бе само вицепрезидентът Илияна Йотова.
“Недопустимо е три десетилетия след Студената война отново да се разиграва ядрената карта
Колкото и абсурдно да звучи, тази заплаха не трябва да бъде пренебрегвана. Референдуми в зона на бойни действия, където падат снаряди, са пълен абсурд и България няма да ги признае”, обяви Радев.
Той напомни, че още от първите часове на войната - на 24 февруари, страната ни е заклеймила руската агресия и оттогава призовава да се спрат бойните действия и да се търси мирно уреждане на конфликта.
“За съжаление, стремежът към военна победа на всяка цена заглушават призивите за мир.
Оръжията надделяват над разума”, продължи българският държавен глава.
Радев изтъкна, че потенциалната ескалация на войната в Украйна е заплаха за сигурността с трудно допустими последици.
“България подкрепя санкциите срещу Русия, но Европа е длъжна да търси активно механизми за минимизиране на последиците, защото сама застрашава своя индустриален капацитет, а цената ще се плати от гражданите
Ескалацията на конфликта може да засегне не само доставките на газ, но и на петрол, работата на електроцентралите и доставките по море”, предупреди президентът. И обеща, че служебното правителство ще направи проверка на потенциалните рискове и ще се подготвят мерки за преодоляването им.
Укрепване на националния отбранителен капацитет и изпълнението на ангажиментите на България в НАТО посочи Радев като такива мерки на служебната власт.
Но това, което ни трябва, е работещ парламент и устойчиво правителство, за да се реализират мерките, настоя той.
“След седмица са изборите. Тук е времето партиите да кажат визията си, да надмогнат демагогията и личните си нападки
- как ще преодоляват политическата криза, около какво ще се обединят за управленско мнозинство. Сега е моментът за обединение - пред лицето на кризата и всички заплахи. Сега е моментът партиите да привлекат гражданите да гласуват, така че следващият парламент и правителство да имат легитимност за вземане на тежки, но стратегически важни решения”, призова Радев.
Поиска от партиите конкретни решения за енергийната криза и мерки срещу високите цени. Попита ще продължи ли политиката на служебния му кабинет към производители и търговци на горива за намаляване на цената.
“Какво ще правим, когато се въведе ембаргото срещу нефта?
Кога ще се приемат нормативните промени, които да дадат свобода и предсказуемост на българския бизнес и инвеститорите?
Кога ще имаме най-сетне енергийна стратегия и проектна готовност за привличане на стратегически инвеститори? Ще се продължат ли усилията на служебното правителство за възстановяване на строителството на АМ “Хемус” и АМ “Струма”, но при стриктно спазване на законите?”, запита още Радев.
Накрая изненада кандидатите за новия парламент с настояване на фона на кризата от войната да отговорят и “как ще се борим с алкохола, наркотиците и обездвижването сред младите хора?”.
В речта си след 3-часовото заседание, посветено на войната в Украйна, президентът не пропусна като тема пред партиите още образованието “като стратегически национален приоритет” и “как ще защитим в учебниците нашата история, език и литература”.
“Мобилизацията носи риск за националната сигурност, но заплаха от пряко въвличане на България в конфликта засега няма”, успокои часове по-рано и служебният военен министър Димитър Стоянов. Той настоя и че мобилизацията е дълъг и продължителен процес, а не “да облечеш един цивилен гражданин в униформа и да му дадеш оръжие”.
“Има време за подготовка, за сформиране на съответното формирование и чак тогава то да бъде изпратено”, допълни той.
“Българската армия е в ниво постоянна бойна готовност
Няма нещо чрезвичайно в армията. Това, което сме направили, е да засилим наблюдението и воденето на разузнаването в източната част на страната. Както знаете, армията е на границата и в Каравелово, бяхме и при пожарите. Армията е там, където трябва да бъде”, лаконичен бе служебният министър.
Няма данни в Русия да са били мобилизирани българи, които имат и руски паспорт, обясни Стоянов.
Българи не са искали и да бъдат изтеглени от страната, а в момента няма и руснаци, които да са поискали убежище у нас, каза пък зам.-министърът на външните работи Костадин Коджабашев. Тази информация той е получил от разговор с посланика ни в Москва Атанас Кръстин.
В момента в ЕС основен въпрос е трябва ли да се окаже помощ на руски граждани, бягащи от мобилизацията, след като московските летища се задръстиха от чакащи млади мъже, а еднопосочните билети достигнаха 10 хил. долара. Прибалтийските държави и Чехия обявиха, че отказват хуманитарен статут, Германия обаче обеща помощ. На срещата при Радев, нито в изявленията по-рано през деня темата от властите у нас не бе коментирана.
Коджабашев увери, че всички българи, които искат да се приберат у нас от Украйна или Русия, ще получат помощ
“Работим непрекъснато и в единодействие с партньорите ни от НАТО и ЕС. Последните новини от Москва, разбира се, не са особено приятни. Те говорят за ескалация на всички наши досегашни опасения и съчетано с ядрената риторика, която се изговаря, тези доста тревожни събития засилват нуждата от последователна подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна”, каза още зам.-министърът. И потвърди думите на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов, че в момента за България няма военна заплаха.