Откриха втора църква и стенописи при проучванията
Ученици и студенти ще могат да провеждат уроци по история на цитаделата Кокалянски Урвич и неолитното селище на София. Така те ще могат на място да се запознаят с интересни факти от историята ни.
Крепостта Урвич е изградена през IX-X век. Известна е като последната крепост на Шишмановци. За нея и за цар Иван Асен V (известен в района като цар Ясен) разказват много легенди и предания. Имала е високи бойни кули, като останките на една от тях могат да се видят и днес. Всъщност Урвич е единствената крепост спомената от Паисий Хилендарски в “История славянобългарска”.
От няколко години с подкрепата на Столичната програма “Култура” старините се проучват. “Този обект е от особено значение не само от историческа гледна точка, но е свързан и с допълването и обогатяването на предлаганите културни и туристически маршрути. Възможността за продължение на археологическите изследвания на обекта допринесе за добиване на още по-задълбочено познание върху развитието на историята и културата на София”, обясни заместник-кметът по култура и образование Мирослав Боршош. Той е категоричен, че такъв тип археологически обект е уникално богатство, даващо възможност на студенти и ученици нагледно да се запознаят с историята на България през този период.
“Чрез социализацията на крепостта не само ще бъде съхранена част от Софийската Света гора, но ще спомогне за съживяване и на “историческия град”. Проектът дава възможност да се представи и изгради инструмент, който гарантира изграждането на
връзка между природната среда и историческото наследство на София
и нейните граждани и посетители. Облагородената паркова среда, любимо място за отдих на софиянци, ще привлече вниманието на хората в региона и е един сигурен начин за свързване на културните паметници с традиционната местна култура и за подпомагане на развитието на местния туризъм.
Археологическите проучвания тази година на крепостта се проведоха през юли. Разкрити са останки от втори християнски храм, чието функциониране се отнася към ХIV-ХVІІ век.
“До 2022 г. е известен само един християнски храм, разположен в ниската част на укреплението. В руините на храма наред с множеството стенописни фрагменти бяха открити и три тройни ажурни наушника, изработени от сребро. Друг важен акцент сред находките е откритото погребение на църковна утвар пред абсидата, включваща железен кръст и кандило”, разказа още Боршош.
Втората фаза на проучванията на Урвич ще продължи и през октомври
2022 г. по проект на Националния исторически музей с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Зелени училища ще има и при раннонеолитно селище Слатина-София. Още тази година там ще има уроци на открито за учениците в основен етап на образованието си от училищата в кв. “Слатина”.
“Посещенията на организирани групи ученици на терен засилват връзката между наука и образование и превръщат резултатите от осъществяване на проекта в практически приложими в учебната образователна програма”, обясни още зам.-кметът.
Там продължават проучванията върху площ около 500 кв. м в сектор в източната част на обекта. “В този участък за момента се разкриват културни напластявания от втората половина на ранния неолит. “Проучванията през последните два археологически сезона
показват наличието на двуетажни къщи - строителна практика, непозната до момента на територията на Софийското поле”,
обясни още Боршош. По време на археологическите разкопки екипът на проф. Васил Николов прилага най-съвременната методология за проучване на праисторически селища и има собствен принос в нейното развитие.