Разходите за труд за един отработен час през тази година са се вдигнали почти два пъти повече спрямо увеличението им през 2021 година.
Общите разходи за труд на работодателите за един отработен час през второто тримесечие на 2022 г. са нараснали с 14,4% в сравнение със същия период на миналата година. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт.
Показателят отразява това, което бизнесът харчи като заплата, осигуровки, социални придобивки и обезщетения за един работник.
В индустрията увеличението е с 15%, в услугите с 16,8, а в строителството е с 11,5%.
Най-голямо е увеличението в сектора “Административни и спомагателни дейности” - ръст от 22.5%. За сравнение през миналата година нарастването е било близо два пъти по-малко. В сферата на културата и спорта има увеличение от 19,4%, следва търговията с ръст от 18,2% на разходите за труд.
С малко повече се увеличават разходите за възнаграждение за един отработен час през второто тримесечие - с 14,6%. Те отразяват начислените средства за работна заплата и социалните разходи и надбавки. Секторите с най-голямо увеличение са същите както при разходите за труд. В здравеопазването и социалните дейности обаче ръстът на годишна база е едва 1,8%.
Другите разходи на работодателите, които включват обезщетения, осигуровки и данък върху социалните разходи, са се увеличили 13,5%.
Пак данните на НСИ показват, че за същия период средната заплата у нас се е увеличила с 13,4%. В частният сектор ръстът е бил 15,4 на сто, а в държавния почти двойно по-малък - 7,8%.