Няма да засилват силите на НАТО у нас заради войната. Няма пряка заплаха, увери военният министър
Покупката на вторите 8 американски изтребителя F-16 забърза служебният кабинет, след като военните действия между Украйна и Русия отново ескалираха. С решение от вчера правителството най-накрая одобри проекта за инвестиционен разход от 1,296 млрд. долара без ДДС, като така последната стъпка за закупуването им остана в ръцете на бъдещия парламент.
“Изключително важно е придобиването на нова техника за българските ВВС. Ние разполагаме със стара съветска, която не можем да поддържаме заради войната в Украйна”, обяви министърът на отбраната Димитър Стоянов. Но увери, че на този етап няма нужда да се разширява бойната група на НАТО, която се намира у нас, заради конфликта между Русия и Украйна.
Придобиването на още 8 изтребителя бе планирано през 2019 г., когато се поръчаха първите 8 с идеята да се направи една ескадрила. Офертата за вторите пристигна в Министерството на отбраната в края на юли, но с условие от САЩ, че тази цена ще важи до 1 ноември, а след това може и да се покачи заради поскъпването на материалите в световен мащаб. Плановете на бившия военен министър Драгомир Заков бяха тя да се одобри още на последното заседание на кабинета “Петков” - на 28 юли, и така евентуално да има време да мине и през парламента. Това обаче не стана, след като
генералите от ВВС настояха за допълнителни разяснения по 32 линии на договора
Сега, макар служебният кабинет да одобри проекта за инвестиционнен разход, преди да се сключи договорът, той трябва да се приеме и от бъдещия парламент. Той пък ще се състави най-рано в края на октомври. Затова и България вече изпрати запитване до САЩ дали определеният от тях срок - 1 ноември, не може да се удължи.
Сумата за новите осем изтребителя е приблизително същата като тази по първия договор, която е 1, 256 млрд. долара, но пакетът въоръжение е доста по-голям и вече имаме право на разсрочено плащане, докато първите трябваше да се платят накуп, защото България нямаше финансова история със САЩ. Сега страната ни ще купи 6 единични самолета и два двуместни (т.нар. спарки) с повече резервни двигатели, ракети за близка и средна дистанция, планиращи и управляеми бомби, снаряди за бордовото оръдие и др. В цената е включено обучението и на още четирима пилоти и техници, както и дооборудване за оперативна база.
Новите осем трябва да пристигнат у нас през 2027 г., докато първият изтребител от вече поръчаните ще дойде в началото на 2025 г.
От вчера започна и изграждането на инфраструктурата за изтребителите на авиобаза Граф Игнатиево, за да може новите да кацат и излитат оттам. Това ще струва 300 млн. лв. Заради ремонта се наложи
съветските МиГ-29 да се преместят на пловдивското гражданско летище
Ресурсът на МиГ-29 пък изтича в средата на 2023 г. Военният министър Димитър Стоянов вече преговаря двигателите им да се ремонтират в Полша, но това ще позволи те да летят само до края на 2023 г. За да не остане България без изтребители, се търсят заместващи, докато пристигнат първите F-16. Министерството на отбраната вече е поискало оферти от САЩ, Франция, Нидерландия, Швеция и Израел.
“Нашето ограничение е, че искаме летателни часове на лизинг”, обясни Стоянов.
Досега отговор има от Франция, от която искаме “Мираж-2005”, и от Швеция, която може да ни даде “Грипен”
От САЩ и Израел се очакват оферти за F-16, но друг блок.
Парите за вторите F-16 ще влязат и в специален фонд заедно с още 12 проекта, сред които придобиването на бронирани машини за пехотата, закупуване на 3D радари и др. Според плана на правителството в него трябва да влязат 6,6 млрд. лв. Но това също трябва да се одобри от парламента, тъй като в момента няма такива пари в бюджета. Фондът също тепърва трябва да се създаде. Тези проекти покриват само една част от необходимите боеспособности за армията, подчерта Стоянов. И припомни, че през 2020 г. се взе решение да бъдат модернизирани 188 от тях. Същата година в интервю за “24 часа” пък началникът на армията адмирал Емил Ефтимов прогнозира, че това ще възлезе на над 30 млрд. лв.