Германия се съгласи да национализира най-големия си вносител на газ "Унипер", за да избегне газовата криза, докато се бори с енергийния недостиг в резултат от войната на Русия в Украйна, съобщи в. "Гардиън".
Сделката е част от спасителен пакет, договорен през юли. Тогава Берлин приватизира 30% от компанията и направи капиталова инвестиция от 8 милиарда евро държавни средства, за да облекчи финансовите затруднения на най-големия си енергиен вносител.
"Унипер" беше контролирана от финландската държавна енергийна компания "Фортум", която приветства новината. Тя гласеше, че Берлин ще откупи акциите й за 500 милиона евро, което ще направи държавата собственик с мажоритарен дял от 98,5% в газовата компания.
„При сегашните обстоятелства на европейските енергийни пазари и като се има предвид сериозността на ситуацията на "Унипер", продажбата й е стъпка в правилната посока", заяви главният изпълнителен директор на "Фортум" Маркус Раурамо.
Също така той добави, че загубите на "Унипер", причинени от ограничаването на доставките на природен газ от Русия за европейските страни, подкрепящи Украйна, са достигнали почти 8,5 милиарда евро. Според него липсващите количества от Русия ще трябва да бъдат заменени със скъпи доставки от свободния пазар, където цените на газа се повишават рязко.
Самата "Унипер", която също притежава електроцентралата Ратклиф-он-Соар в Нотингамшир, отчете обща загуба от 12 милиарда евро през август, а акциите й се сринаха с 90% през последната година.
Европа разчита на газ за отопление на домовете и за генериране на електричество за захранване на фабриките си, което поражда опасения от затваряне на предприятия, налагането на редица ограничения, както и тежка финансова криза с наближаването на зимата.
Държавите от целия континент продължават да се противопоставят на растящите цени на газа и електроенергията и се стремят да помогнат на домакинствата и бизнеса в да осигуряването на необходимите енергийни доставки за предстоящия сезон. Те работят засилено и в посока да запълнят своите хранилища за природен газ.