- Държавните и общинските служители ще дават пример на пътя
- Задължително ще спазват времето за почивки, няма да им определят час за пристигане
Между 30 и 40% от пострадалите и починалите в катастрофи са били в служебни коли, а 20% от всички загинали в трудови злополуки са намерили смъртта си на пътя, показват данните на МВР и Държавната агенция “Безопасност на движението по пътищата” (ДАБДП). Заради това ще има нови инструкции за безопасно шофиране по време на командировки. Те ще важат за държавните и общинските служители, а тези, които са ги изпратили на път по служба, няма да могат да им дават краен срок за пристигане. Така те няма да бързат, да правят нарушения и да влизат в статистиката като ранени и загинали при катастрофи.
Идеята е предложена от ДАБДП. Тя е част от мерките за намаляване на пътния травматизъм, изготвени от 7 ведомства.
След като прегледали на кого са регистрирани колите, участвали в пътни инциденти, от ДАБДП забелязали, че в различни години автомобилите, регистрирани на юридически лица, са от 30 до 40% от всички, попадали в злополука.
Един от последните случаи е катастрофата, при която Георги Семерджиев уби на 5 юли в центъра на София две момичета - автомобилът е на името на фирмата му. След този инцидент институциите започнаха да изготвят различни мерки.
От ДАБДП напомниха, че още преди 2 години са писали препоръки на държавните и общинските институции да изготвят наръчници за служителите с. Сега вече това е задължително.
От агенцията уточняват, че има и частни компании, които го правят. Обясняват, че в последните години има два случая на загинали български полицаи, които се прибирали от командировка. Последният е от 10 септември 2020 г. Тогава двама граничари се връщаха по магистрала “Тракия” от командировка в Малко Търново към Кюстендил. Обърнаха се край Стара Загора и загинаха.
Починалите държавни служители по време на пътуване в командировка не са много за разлика от ранените. Според различни данни те са между 5 и 10% от всички, пострадали в катастрофи. Затова от ДАБДП предложили изготвянето на инструкциите и контрол. Той ще включва следене за стриктно спазване на почивките, тръгване с обезопасен автомобил, слагане на колани и на задната седалка, да не се кара след употреба на алкохол и други.
Една от новостите е, че на държавните и общинските институции ще е забранено да дават на служителите си краен срок, в който трябва да са пристигнали. Причината е, че над 80% от глобите на шофьори, карали коли - публична собственост, са наложени за превишена скорост.
Затова и преди няколко години бившият премиер Бойко Борисов поиска всеки шеф в министерствата да разпореди проверка за глоби към Пътна полиция, а резултатът показа, че почти всички са за скорост. Така например шофьор на правосъдното министерство бе хванат да кара настоящата зам. главна прокурорка Красимира Филипова, тогава зам. министърка на правосъдието, край Търговище със 102 км/ч при разрешени 60. Глобата от 200 лв. бе наложена на Екатерина Захариева, която тогава бе министър на правосъдието.
Така например е задължително на всеки 4 часа и половинада има почивка от 45 минути. Тя може да се раздели на 3 по 15 минути. Масова практика обаче, често използвана от междуградските линии, е да се кара 3 и да се почива половин час.
При всеки инцидент с автобус и камион се проверяват и данните от тахографите. Те показват дали е превишавана скоростта, спазвани ли са почивките. В поне 70% от инцидентите с камиони е отчетено неспазване на почивките. От няколко дни има предложение водачите им, както и тези на автобуси и таксита, да не минават психотест всяка година. Вместо това ще важи доживот. Причината е, че е преценено, че не са рискови водачи.
И докато превозвачите на пътници спазват почивките, се оказва, че масово линии като София - Елин Пелин, Пловдив - с. Труд и други села, близки до областни градове, возят и правостоящи хора. “Самите пътници подават сигнали, оклакват се”, разказаха от Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация”. И обясниха, че всяка катастрофа с междуградски автобус се води командировка за шофьора. Такива са и инцидентите през август, при които край Поликраище румънски рейс се заби в дърво и 4-ма загинаха, както и с обърналата се машина, превозваща сърби, на АМ “Тракия” край Стара Загора . Там пострадаха над 40 души, повечето деца. При разследването се оказа, че и при двата инцидента не са били сложени предпазните колани, които са били налични в автобусите.
Същото показа следствието и при катастрофата от 2018 г. на магистрала “Тракия”, при която Цвета Таксова блъсна рейс и уби шестима. “Те са паднали през прозорците и затиснати от машината, ако бяха с колани, щяха да са живи”, обясниха тогава разследващите.
А данните на МВР и ДАБДП сочат, че само 7% от всички катастрофи с фирмени превозни средства са с автобуси и камиони. Те по закон са задължени да минават инструктаж и да имат план за всяко пътуване. Затова сега се затяга контролът над държавните служители.
Идеята е те да служат за пример. “Високата численост на служителите в държавната администрация и на превозните средства, които са обществена собственост, налага поставяне на специален фокус върху поведението им на пътя като част от целенасочена организационна култура с висока социална отговорност.
Извършаването на контрол за правомерното поведение на пътя от страна на служителите гарантира повишаване общото ниво на безопасност на всички участници в движението”, казват от агенцията. И добавят: “Съвкупността на добронамереност, дисциплина и толерантност на стотици хиляди хора едновременно би осигурило една по-здравословна и безопасна среда на пътното движение.”
Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) да реже опасни дървета и да маха стълбове и билбордовекрай шосето, МВР да контролира движението и вътре в трафика, да се засили контрола на годишните технически прегледи. Това са други мерки, които се предлагат от институциите.
Данък уикенд за служебните коли беше намален от 10 на 3 процента
През февруари парламентът намали ставката
Така нареченият данък уикенд беше намален от 10 на 3% през февруари тази година с промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Вносители на промяната бяха тогавашният шеф на бюджетната комисия Любомир Каримански, отцепникът от ИТН Кирил Симеонов, както и Искрен Митев и Венко Сабрутев от ПП. Намаляването на данъка влезе в сила със задна дата още от 1 януари 2022 г.
Ставката се начислява например при ползване за лични цели на служебни автомобили, фирмени имоти и други активи.
Първоначално идеята беше да не се начислява през тази година, от 1 януари 2023-а да се върне, но да се пресмята по друга формула - например за колите да се признават 50% от разходите, при имотите - 20%.
Финалното решение на парламента обаче беше данъкът да остане в сила, но да бъде намален до 3 на сто.
Данък уикенд беше въведен през 2016 г. от ГЕРБ с идеята да се премахне порочната практика лични автомобили и имоти да се водят собственост на компании, за да се спестят данъци.
Тогава промените отново влязоха в сила със задна дата - от началото на 2016 година, а фирмите можеха да избират дали да плащат 10% върху доходите на служителите в натура, или да начисляват 10% подоходен данък плюс осигуровки, предвиждаха тогава приетите промени.