140 г. отбеляза една от най-старите културни институции у нас
С бурни аплодисменти пловдивски археолози посрещнаха думите на своя директор доц. Костадин Кисьов бившата сграда на БНБ да стане музей в следващите 5 г. Имотът на ул. "Райко Даскалов" от няколко години е празен и пустее. Предаден е за стопанисване на община Пловдив, но тя все не може да отдели средства за преустройването му.
Пожеланието Кисьов отправи на церемония по случай 140 г. от създаването на Археологическия музей. Много изследователи на древното минало почетоха събитието, сред които световноизвестния египтолог Васил Добрев. "За мен е голяма чест да присъствам на такава важна дата. Досега винаги се е говорило за Гърция и Рим, но благодарение на вашата работа вече се откроява и древна Тракия", каза ученият. И пожела Археологическият музей в Пловдив да стане още по-голям, като даде пример с този в Кайро, който и в момента се разширява.
"На днешния ден преди 140 г. се създава една от най-старите културни институции в България", посочи още Кисьов.
Зам.-министърът на културата Пламен Славов прочете приветствие от името на проф. Велислав Минеков. "Изложбите на музея се разпознават от все повече хора, а съкровищата привличат огромен брой посетители", се казва в поздравителния адрес на служебния министър.
А зам.-кметът Пламен Панов пожела на Кисьов нов успешен управленски мандат. И му връчи почетния плакет на община Пловдив от името на кмета.
"При реализирането на големи проекти има два вида участници - тези, които са пред публиката и онези, които не са на показ, но без техния принос не може да се реализира никакво събитие", отбеляза директорът.
Той връчи грамота на Славов, но не за това, че сега е зам.-министър, а като човек, който е помогнал един от големите обекти в България - тракийският селищен център в с. Васил Левски, да развие своя потенциал. Отличи и бившия кмет на Калояново Александър Абрашев, благодарение на когото през 2001 г. е била спасена могилата край Черноземен и от нея бяха извадени безценни находки, сред които златният нагръдник, който гостува в Лувъра. Бизнесменът Пламен Панчев също получи грамота за това, че винаги е помагал с техника при разкопките.
Кисьов припомни как преди много години при въоръжен грабеж е бил откраднат от музея ценен експонат, но благодарение на усилията на ГДБОП и ДАНС през 2015 г. той е бил върнат обратно в експозицията.
С изложбата "Спомен за музея", дело на Екатерина Илиева, бе почетена кръглата годишнина.