Европейският парламент започна обсъждането на ареста на председателя на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов през март тази година.
По искане на депутати от Европейската народна партия в дневния ред на заседанието бе включена точката “Незаконно задържане на лидера на опозицията в България”.
Лидерът на ГЕРБ бе задържан в дома си в Банкя на 17 март вечерта, а след това отведен и в ареста за 24 часа. Заедно с него бяха задържани и пиарката му Севделина Арнаудова и бившият финансов министър Владислав Горанов.
Арестът на Борисов бе обявен за незаконен на 24 август. Заповедта за задържането му “не покрива стандарта за законност и за непроизволност като основополагащи общи принципи при ограничаване на правото на свобода и сигурност”, постанови Административният съд.
Темата е включена в дневния ред на евродепутатите по искане на ЕНП, които подкрепиха лидера на ГЕРБ веднага след задържането му и дори изпратиха в София спешна мисия от евродепутати.
В началото на април пък шефът на групата на ЕНП Манфред Вебер и водещи евродепутати сезираха с писмо и председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. “Неоправданото задържане на представители на опозицията поставя под въпрос демокрацията и върховенството на закона в България”, каза Вебер.
Преди няколко дни той и евродепутати изпратиха ново писмо до ЕК с искане тя публично да осъди действията на българското правителство начело с Кирил Петков и на МВР по ареста.
Така на 14 септември темата ще бъде обсъдена и от евродепутатите в Страсбург. В съобщение на ЕП се уточнява, че разискването е “по актуален въпрос, по искане на политическа група, в присъствието на Европейската комисия и Съвета на ЕС”. Допълва се, че според член 162 от правилника за дейноcтта на Европарламента всяка политическа група има право да предлага тема за разискване по актуален въпрос от основен интерес за политиката на ЕС. Представител на политическата група, която е предложила актуалния въпрос, ще направи въведение към разискването. Не се предвижда ЕП да приеме резолюция.