Според гинеколози младата жена е развила ДИК синдром - изключително тежко усложнение след раждане
Малкият Любослав е при баща си и родителите на майка си - наддава, яде, спи, плаче като всяко бебе, казват те
Има основание за търсене на отговорност за причинена смърт поради незнание или немарливо изпълнение на дейност, представляваща източник на повишена опасност - това е причината окръжната прокуратура във Велико Търново да образува следствено дело по случая с починалата родилка Данислава Стоянова.
Младата жена издъхна на 26 август след секцио в болницата в Горна Оряховица.
В хода на разследването ще се установи дали е допусната лекарска грешка,
в резултат на която се е стигнало до трагичния край на 21-годишната Данислава.
Готови са резултатите от аутопсията, но за момента няма да бъдат публично оповестени. Очакват се множество медицински експертизи, както и становището на Изпълнителна агенция “Медицински надзор”. Ще бъдат разпитани всички медици, чиито показания са от значение за делото.
От окръжната прокуратура посочват, че е установено кой лекар е провел цезаровото сечение в горнооряховското родилно отделение. Името му обаче ще бъде оповестено, ако се стигне до повдигане на обвинение. Ако пък се докаже вина, го грозят от 1 до 6 г. затвор.
Младата майка издъхна в ужасяващи мъки
и кървене от всички органи вечерта на 26 август в болницата във Велико Търново. Транспортирана е там в критично състояние след секцио и настъпили усложнения.
Близките я погребаха на 28 август, когато Данислава трябваше да навърши 22 г. С поредица протести и бдения те поискаха отговорност за смъртта . Съмняват се, че лекарите в Горна Оряховица са допуснали грешки и забавяне.
Данислава постъпила в лечебното заведение в града на 20 август с просрочен термин.
“Два дни подред поставят система за предизвикване на раждане, не става нищо. На 25 август вечерта решават, че ще правят секцио на следващия ден. Тя се съгласява, подписва се, не е планирано”, разказа майката на починалата Елена Стоянова.
На следващия ден Данислава се обадила да я зарадва с новината, че е станала баба.
“В 11 ч се чух отново с нея. Каза, че има страшни болки, и аз я посъветвах да звънне на звънеца на персонала, за да поставят някакво болкоуспокояващо”, спомня си Елена.
Малко след това Дани позвънила на партньора си Кристиян Любенов да отиде да припознае детето, защото нямат брак.
“Чувам моята жена как стене, вика от болка. Първоначално се стъписах,
не знаех какво да направя. Сестрата, която ми донесе телефона, каза: “Те се опитват да помогнат, всичко е добре”, разказа Кристиян.
Всъщност час след секциото настъпва внезапно масивно кървене отвсякъде. Според шефа на болницата д-р Иван Иванов Данислава е отключила ДИК синдром след операцията (Дисеминирана интравазална коагулопатия – водеща причина за смъртност при родилки). Това е изключително тежко усложнение, което води до над 50% смъртност при родилките в световен мащаб.
“Индикатор, че организмът е развил ДИК синдром, е, че следоперативно
фибриногенът на родилката е паднал до нула”,
коментира д-р Иванов. През това време никой не информира близките за опасността.
В 14,20 ч Кристиян получил обаждане, че Данислава е закарана по спешност във великотърновската болница. Въпреки направената хистеректомия и пълен обем реанимационни действия, тя издъхва същата вечер.
“Казаха ни, че е в критично състояние, няма жизнени показатели. Прекалено много е забавена. Като виждат, че не могат да се справят, защо продължиха да я държат”, обяснява бащата Стоян Стоянов.
На 30 август семейството на Данислава успя да зададе въпросите си и на част от екипа от фаталното секцио. Срещата в кабинета на управителя на горнооряховската болница д-р Иван Иванов се състоя без медии. В официална информация по-късно бе
посочено, че по време на операцията няма отклонения и оплаквания
Час по-късно, след като Данислава ражда успешно и е отведена в стаята си, настъпва кръвоизлив. Оказва се, че става въпрос за маточна атония - състояние, при което матката загубва способността си да се съкращава и да се свие след изхвърлянето на плацентата.
“Това са непредвидени състояния, при които матката се отпуска, те настъпват внезапно, взехме всички мерки за свиване на матката и кръвосъсирване. Аз затова казвам, че да си гинеколог, е много тежко и гадно, никога не знаеш какво може да възникне внезапно”, цитирана е акушер-гинеколожка от екипа, водил раждането.
След като кръвоизливът не може да спре, се взема решение родилката да бъде транспортирана до областната болница във Велико Търново, тъй като там има запас от кръвни банки и възможности за съсирващи фактори, обяснява още лекарката.
Версията на горнооряховските медици е, че родилката е транспортирана в усложнено състояние, но контактна в областната болница.
Утеха за близките на Данислава е нейното момченце - Любослав. При него също има проблем - първите няколко часа след раждането е на кислород, тъй като е с асфиксия.
Бързо я преодолява и правените му по-късно изследвания не показват поводи за безпокойство, обясни неонатологът в общинската болница д-р Илия Атанасов в деня на изписването на бебето.
“Много бързо приемаше храна в големи количества,
бързо наддаде и бързо преодоля физиологичния
спад на теглото
Родено е 3540 грама, а го изписваме 3600 грама”, допълни лекарят.
Момченцето вече си е у дома под грижите на родителите на Дани и баща му Кристиян.
“Наддава, яде, спи, плаче като всяко бебе”, каза пред “24 часа” Кристиян. Във връзка с резултатите от предварителната проверка близките са били на среща с екипа на разследващите от Велико Търново.
“Това е немарливост, незнание от лекарска гледна точка. За мен е това”, категоричен е той. Приятелите на Данислава готвят голям протест в нейна памет на 40-ия ден от смъртта пред болницата в Горна Оряховица.