"Ако има една държава, която не иска в никакъв случай Северна Македония да влезе в Европейския съюз, то това е Русия, Кремъл. Или по-точно президентът Путин", каза бившият външен министър на България Соломон Паси.
"За 80 години, от 1939 г. до днес, Русия има около 20 различни агресии, което значи, че на всеки четири години написа по една държава. Може да нападне една държава и два пъти, разбира се, и това се е случвало. Вчера четох поредното интервю на Столтенберг, в което каза, че Русия може да нападне и член на НАТО. Това за Македония е особено важно, защото ако една държава е в НАТО, но не е в Европейския съюз, това увеличава апетитите на Русия", каза още бившият външен министър.
Според него демокрацията в момента е под натиск: "Има натиск над Македония, война в Украйна, натиск срещу Тайван, заражда се любов между Кремъл и Северна Корея, която дава оръжия на Кремъл, което е срамна работа, Иран. Тези сили на злото имат нужда от колективен отбор. Демокрациите трябва да бъдат обединени, за да имат силен отпор".
Да получим статут на кандидат за Европейския съюз е само началото. То е като да сключиш брак - истинската война тепърва започва. Въпреки войната, украинският парламент продължава да работи. Ако войната не ни научи, че обединението е ключът към победата, не знам какво би успяло", каза Кира Рудик - народен представител във Върховната Рада на Украйна и вицепрезидент на АЛДЕ. Тя благодари от името на украинския народ на Северна Македония за хуманитарната помощ.
Тя участва в пресконференция на тема младежта и образованието като ключ за по-силен евроатлантически съюз. Преди нея беше церемонията, на която Илхан Кючюк получи званието "доктор хонорис кауза" от Американския университет в Европа - ФОН в Скопие, Северна Македония.
В панела участваха още бившият външен министър на България Соломон Паси, Исмет Рамадани - бивш народен представител в парламента на РСМ и председател на Евро-атлантическия съвет, Моника Зайкова - депутат и председател на Младежкия клуб в НС на РСМ, д-р Четин Казак - бивш депутат от ДПС и преподавател в Нов български университет и проф. д-р Нано Ружин - посланик на Северна Македония в НАТО (2001 - 2008) и преподавател в АУЕ-ФОН.
"Мисля, че днес всичко е много по-трудно отколкото тогава. Тогава се опирахме на наука и образование, а сега популизмът царува. Битката със злото минава през битката с популизма", каза Соломон Паси.
"Ако някой ми каже, че се бъркам във вътрешните работи на Македония, няма да го приема. Защото в един блок, където живеят 30 семейства, не може да има прекалено вътрешни работи. Защото ако някой започне да си прави атомна бомба у дома, това засяга всички", смята Паси. Според него предстоящият референдум в РСМ е една от най-големите геополитически грешки в историята, а Илхан Кючюк е не само съпредседател на АЛДЕ и докладчик за Северна Македония, но и борец за мир.
Русия напада съседни страни. Трябва да си дадем сметка какво значи да имаш съсед, който те напада, или съсед като България, която е твой съюзник. Това каза модераторът на пресконференцията Емил Киряс.
"Аз съм от поколение, което постоянно слушаше за Европейския съюз. Дори в юридическия факултет учихме право на ЕС. Толкова много се говореше за това, че изглеждаше все едно ще стане утре. Или ако не е утре, то поне до четири години.И че ще можем да учим в Европа и да работим в нейните институции. А ето, че 30 години по-късно все още не е станало", спомни си Моника Зайкова. "Много е лесно да разрушим един мост, но е много трудно да се изгради такъв. Държавата ни е фокусирана върху работата - над образованието, как младите да трасират пътя към евроинтеграция. Всички тук имаме една цел - да видим страната ни обединена в ЕС така, както е обединена в НАТО", каза още тя.
"Този ентусиазъм, който ние имахме, за да влезем в НАТО и ЕС, трябва да го предадем на младите. Виждам, че вие в Северна Македония също го имате. Имате и призванието да станете пълноправни членове. Искаме да споделим нашия опит, че присъединяването не трябва да се приема като единствена цел и да мислите, че след това всичко ще бъде лесно. Напротив, след това трябва да продължите да се усъвършенствате. Ние от България винаги ще сме до вас и ще подкрепяме вашите решения. Никой не избира родителите и съседите си, но и България, и РСМ имаме право да имаме добри съседи.
Ние се разбираме езиково. Защо е това? Защото имаме обща визия, общо бъдеще и гледаме в една посока - на отстояването на съвременните либерални евроатлантически ценности.
Няма да се уморя да повтарям, че НАТО и ЕС трябва да са двата крака, на които всяка една европейска държава трябва да стои, ако иска да е стабилна. Видяхме примера на Швеция и Финландия, които наскоро разбраха, че е важно освен в Европейския съюз да са членове и на НАТО. Съветвам младите да се учат от историята, но и да гледат към бъдещето. Европа и САЩ са двата фактора, които когато работят в симбиоза, помагат на младите да намерят своето утвърждаващо бъдеще", каза д-р Четин Казак.