- Не е спазен регламентът за извозване на дървесината, каза Иван Демерджиев
- Тепърва ще разберем защо и как се е стигнало до тук, добави зам.-апелативният прокурор Румен Попов
Отрязани дървета видя вътрешният министър Иван Демерджиев при проверката си днес в района над Карлово. Според местни жители бедствието, връхлетяло селата Богдан, Каравелово и Слатина, се дължи на масовото изсичане. Земеделският министър Явор Гечев преди дни обяви, че нарушения няма, но после подчерта, че е казал това само на база проверка от документи.
Колегата му Демерджиев и зам.-апелативният прокурор на Пловдив Румен Попов обаче се натъкнаха на друго.
"Виждаме значителни количества дървени трупи, които не са извозени. Ще проверим плановете на сечищата, за да установим дали са изпълнени нормите", каза служебният МВР шеф. Облечен с камуфлажни дрехи, той обходи труднодостъпни места, придружен от шефа на Южно-централното държавно предприятие Здравко Бакалов.
"По първоначални данни, изглежда, не е спазен регламентът за извозване на добитата дървесина. Дали това е допринесло за наводненията, тепърва ще проверим", обясни Демерджиев.
От гората в Карлово той тръгна за среща с посланика на Турция във връзка с мигрантите, но увери, че колегите му ще продължат да оглеждат, а заместник-главният секретар ще остане до вечерта.
"10% от отсеченото трябва да бъде оставено, като биотопна маса", каза заместник-министърът на земеделието Валентин Чамбов. По негови думи сечта, която той и Демерджиев огледаха, е извършена през 2020.
Според местните хора на подобно сечище по-близо до наводнените места е имало струпани дървета. Те образували бент, който се пропукал и отприщил първата вълна, предизвикала потопа. "Днес правим констатациите. Ще направим всичко възможно до 7 - 10 дни да приключи проверката", увери министърът на вътрешните работи.
В гората около Слатина има и представители на прокуратурата, които ще установят дали е прегазен законът при сечта. "Нашата проверка ще отнеме повече време. Искаме да стигнем до мястото, от което е започнало всичко. Тепърва ще разберем как и защо се е стигнало до това бедствие", обясни зам.-апелативният прокурор Румен Попов.
Шефът на Южно-централното държавно предприятие Здравко Бакалов добави, че "тези райони не са обособени, като поройно активни".
"За първи път наблюдавахме в продължение на 8 часа застой на такъв облак. Обикновено вали за 2 часа и приключва", каза той. И показа 2 сателитни снимки на водните течения, правени 2 дни преди бурята и 2 дни след нея. На тях се вижда как растителността и почвата около реките са изчезнали и сега там има само камъни.
"Ще използваме всички законови механизми, за да компенсираме гражданите. Аз вярвам, че този път държавата ще се справи по-успешно. Самият факт, че ние сме днес тук, показва решимостта ни да бъде съпричастни към пострадалите хора", каза Иван Демерджиев.
От днес в Каравелово, Богдан и Слатина освен полицията ще пази и жандармерия. 12 екипа ще присъстват във всяко село и ще следят наводнените къщи да не бъдат ограбени.