Българската столица е на 53-о място от 150 града по ръст на стойността на имотите
Годишният ръст на цените на жилищата в София през второто тримесечие е 11,9% и изпреварва този в Берлин, където поскъпването е 11,7%. Това показват данните от регулярното изследване на консултантската компания Knight Frank. Данните на НСИ и на Евростат за цените на жилищата по принцип излизат две седмици след тези на Knight Frank, но разминаванията обикновено не са големи.
София заема 53-о място в общата класация на най-бързо растящите градски жилищни пазари в света, в която са включени 150 града. В индекса на страните
България е на 23-о място сред 56 държави
Жилищните цени в България са нараснали с 11,5% на годишна база между април и юни, с 0,1 пр.п. по-малко от тези в Германия, която е непосредствено преди България в това подреждане.
След нас, т.е. с по-малък ръст на цените, са Япония и Люксембург. Самите цени обаче са несравними - в японската столица квадратният метър е над 10 хиляди евро, докато в София е все още около 1800 евро.
Общият индекс в класацията показва, че
в световен план цените на жилищните имоти продължават да растат с 10 на сто
на годишна база, което е съвсем леко забавяне спрямо 10,9% през предишното тримесечие. Освен това 51 от общо 56 страни и територии, включени в класацията, са продължили да регистрират ръст на жилищните цени.
В анализа се отбелязва, че жилищни пазари са изненадали с представянето си през второто тримесечие.
Компанията е очаквала значително забавяне, което обаче не се е сбъднало.
“Възможно е да сме подранили с мрачните си прогнози и точката на пречупване да бъде достигната следващото тримесечие”, отбелязва Knight Frank.
В новия индекс на жилищните цени има и доста любопитни моменти. Оказва се, че независимо от войната с Русия и факта, че бомби падаха и съвсем наблизо, в Киев цените на жилищата са с ръст дори над този в София - 12%.
В други европейски държави, които също са близо до военните действия, ръстовете на жилищните цени отново са сериозни. Например
в Словакия годишното поскъпване е 26%,
в Чехия - 24%, в Естония - 21%, в Унгария - 20%, в Латвия - 17%, а в Словения - 17%.
Топ десет на класацията на Knight Frank по страни се води от Турция, където индексът сочи 161% поскъпване на жилищата за една година. Трябва да се има предвид обаче, че инфлацията в южната ни съседка за същия период е 80%, но дори така жилищният пазар там очевидно е близо до имотен балон.
Следват Словакия, Чехия, Исландия, Естония, САЩ, Унгария, Латвия, Словения и Канада.
На другия полюс са Мароко, Хонконг, континенталната част на Китай, Перу, Малайзия, Индонезия, Малта, Финландия, Кипър и Южна Африка - във всички тях
на практика има поевтиняване на жилищата
спрямо година по-рано.
Истанбул води класация по най-бързо растящи цени в градовете. Следват Анкара, Измир, Маями, Халифакс, Далас, Финикс, Талин, Атланта и Аделаида.
В Маями жилищата са добавили нови 34% към цените си, а и по принцип в топ 20 на градовете има цели 9 града в САЩ. Но с приближаването на лихвите по ипотечните кредити до 6% в САЩ и забавянето на продажбите на стари жилища очакванията са темпът на растеж да отслабне до края на 2022 г.
ХРИСТО НИКОЛОВ
hnikolov@
vgb.bg
Facebook: 24 часа