Най-добре запазения езически храм в Родопите беше разкрит при археологическите разкопки на Перперикон това лято, обяви ръководителят им проф. Николай Овчаров. Култовата сграда е от периода III-IV век и на места стените му са запазени до 3 метра. Те са изградени от добре оформени четвъртити каменни блокове, а подът е от изсечен в скалите. Храмът е с квадратна форма с площ над 65 квадратни метра. Ориентиран е в посоките юг-север, а входът му е от юг, като пред него е оформено широко преддверие с басейни за ритуално измиване. В самия храм също са запазени съоръжения, подобни на басейни с улеи, които вероятно са били използвани за изтичане на течности.
"Тепърва ще гадаем на кое божество е бил посветен храмът. Дълбоките вани едва ли са били предназначени за кървави жертвоприношения. По-вероятно става дума за правене на свещено вино, което е свързано с култа към Дионис, или, както е прието да бъдат наричани, „шарапани“. Тази практика е констатирана и на други места на Перперикон и в по-широк план – в Източните Родопи. Предполагаме, че във ваните е мачкано гроздето, а течността е събирана чрез улеите, издълбани в каменния масив", обясни проф. Овчаров. В една от стените на храма е запазена иззидана голяма ниша, където според археолозите е стояло изображението на езическо божество.
Новоразкритият храм се намира на метри от олтара на Дионис и според археолозите със сигурност има връзка между двете култови сгради. В района се намира също дворецът светилище, както и храмове, посветени на Тракийския конник и на божеството Митра. Проф. Овчаров смята, че става въпрос за цял комплекс от сгради.
Находките от храма не са многобройни. По пода на храма се намират доста монети, като всички са от втората половина на IV в. Археолозите са попаднали и на други предмети от бронз и сребро.
Езическият храм е бил изоставен с приемането на християнството в Родопите в края на 4 и началото на 5 век. В полуразрушената постройка през 6 век са заровени големи делви за съхраняване на зърно, а през 13-14 век високо стърчащите зидове са били използвани от тогавашните жители на средновековния Перперикон, които са изградили там свои жилища.