България ще поиска средства от Европа по механизма за гражданска защита при бедствия и аварии, за да се възстановят щетите след потопа в селата и общините в Средна гора. Тази помощ обаче още не е поискана, но не е ясно и кога правителството ще я заяви.
Това се разбра от изказване на служебния вътрешен министър и вицепремиер Иван Демерджиев след днешното заседание на кабинета. На него бяха поканени областният управител на Пловдив, кметовете на общините Карлово, Калояново и Марица, който бяха най-тежко засегнати от потопа.
В момента действаме в условията на неотложност. След това основният ни ангажимент ще е да привлечем и този допълнителен ресурс, каза Демерджиев за възможността да търсим помощ и от Европа.
Все още не е ясен и размерът на щетите, нито колко пари ще отпусне държавата. Със сигурност ресурс има, като само в комисията по бедствия и аварии са налични 35 млн. лв., обясни Демерджиев.
Помощите ще се отпускат поетапно, след като се изчислят щетите. Още днес ще бъдат закарани минерална вода и консервирани храни от държавния резерв. Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи пък ще осигурят контейнери за хората, чиито жилища са най-пострадали. Освен това държавата ще отпусне и строителни материали за поправка на къщите. Хотели пък са изразили готовност да помогнат с покъщнина, мебели и матраци. Пострадали са и 3 детски градини, но децата ще бъдат преместени в други за началото на годината, увери кметът на Карлово Емил Кабаиванов.
"Те са с цивилизовани условия за живот и са годни и за зимния сезон", увери областният управител на Пловдив Ангел Стоев. Той посочи, че се работи по възстановяването на водоподаването и електроснабдяването.
Най-пострадала обаче е общинската пътна инфраструктура. Кабаиванов ще изготви списък с пътища и мостове, които най-спешно трябва да се възстановят, като държавата ще помогне финансово и с експерти.
Утре министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, министърът на земеделието Явор Гечев и прокуратурата ще направят проверка за това имало ли е незаконна сеч в района.
Министерството на земеделието вече разполага с данни за 10 г. назад къде е имало сеч и те не показват големи нарушения, припомни Гечев.
Общините ще бъдат освободени и от отчисления от тонове отпадък. В момента те плащат по 95 лв. на тон.
Брифинг след заседанието на Министерския съветБрифинг след заседанието на Министерския съвет
Публикувахте от "По света и у нас" - новините на БНТ в Сряда, 7 септември 2022 г.