Самолет с новия премиер Лиз Тръс кръжа в мъгла, Борис Джонсън влачи жена си за ръка от Даунинг стрийт 10
Като военна операция премина смяната на британския премиер, след като лекарите на 96-годишната кралица Елизабет II препоръчаха тя да не напуска шотландската си резиденция в Балморал. Така за първи път през своето 70-годишно царуване Нейно Величество не прие оставката на отиващия си министър-председател в Бъкингамския дворец в Лондон.
Наложи се Борис Джонсън да лети със самолет до Абърдийн, а след това да пътува близо час с кола до кралицата. По същия маршрут от 1600 км по-късно трябваше да мине и наследничката му Лиз Тръс, която от вторник е новият премиер на Великобритания. Самолетът ѝ обаче кръжа над Шотландия около 20 минути, тъй като заради гъста мъгла не можеше да кацне.
В крайна сметка сложната операция по смяната на властта бе осъществена, но имаше и някои комични ситуации, за да бъде изпълнена по график. Джонсън например така силно повлече съпругата си за ръка, докато напускаше премиерската резиденция на Даунинг стрийт 10, че тя
на косъм се размина от удар в лампа
34-годишната Кари Джонсън е бивш пиар на управляващата Консервативна партия и имаше емоционално сбогуване с премиерските съветници, което обаче бавеше полета им за Шотландия и се наложи мъжът ѝ да се намеси, за да не закъснеят за аудиенцията при кралицата.
От двореца съобщиха, че Елизабет II е приела любезно оставката на Борис Джонсън, който бе принуден да се оттегли след серия от скандали с незаконни купони в правителството му по време на пандемията. По-късно тя е посрещнала 47-годишната Лиз Тръс на церемония, наречена “целуване на ръце”, на която монархът кани лидера на управляващата партия да състави правителство. За своето дългогодишно царуване Елизабет II е
назначила 15 британски премиери,
като първи е бил Уинстън Чърчил.
Лиз Тръс е едва третата жена на този пост от общо 56 заемали го и някои английски медии вече я сравниха с първата - Маргарет Тачър. Не само защото, изглежда, я копира като поведение и начин на обличане, а защото и на нея ѝ се налага да управлява в условията на тежка криза. В първата си реч на Даунинг стрийт 10 Лиз Тръс обяви амбициозен план за замразяване на сметките за ток и газ, които се очакваше да скочат с 80% от октомври, след като бяха увеличени с 54 на сто през април. Това ще стане чрез отпускане на държавна помощ за енергийните компании, която да компенсира увеличаващите им се разходи заради растящата цена на газа на световните пазари.
До момента британското правителство подпомагаше най-бедните с 400 паунда годишно, за да могат да плащат сметките си, възлизащи на близо 2000 паунда. Но новият премиер има по-амбициозен план за справяне с енергийната криза, който
се изчислява на около 100 млрд. паунда
Част от средствата за него ще бъдат осигурени чрез допълнителни държавни заеми и разхлабване на следваната до момента строга фискална политика, което предизвиква притеснения сред някои икономисти.