Всеки блок задължително трябва да има банкова сметка, а професионалният домоуправител е задължително да бъде с висше образование. Освен това общите събрания вече ще могат да се провеждат и онлайн. Това са само част от промените в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) подготвени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и публикувани за обществено обсъждане.
Целта на промените е да се улесни достъпът до средства за енергийно обновяване в многофамилни жилищни сгради. Те се правят в изпълнение на реформа "Улесняване и повишаване ефективността на инвестиции", която е залегнала в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Имат отношение към изпълнението на проект "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване", по който са заложени 1.4 млрд. лева с ДДС за така добре познатото ни саниране на частни жилищни сгради.
Със събраните пари ще се разпорежда председателят на управителния съвет на
етажната собственост, т.нар. управител. Това ще става въз основа на решение,
прието от общото събрание на етажната собственост.
Променя се и начинът на провеждане на общо събрание на собствениците. В изрично изброени в закона случаи се предвижда възможност общото събрание да се провежда чрез онлайн връзка, а не само присъствено, както е сега.
Отпада нормативно определената възможност за отлагане на общото събрание за
следващия ден, в случаите, когато не е налице изискуемият кворум.