Така не само работим за реална енергийна диверсификация, но и за по-високо качество на средата за живот на хората, казва Георги Самуилов
Възможно ли е дизеловият ви автомобил да престане да носи титлата „Основен замърсител на въздуха“? Възможно ли е да изключим тези коли от списъка с основните виновници за увеличаването на фините прахови частици в атмосферата на големите градове? Вече е възможно.
Българо-американската петролна компания Insa Oil Inc. започна разработването на проект за въвеждане на производство на горива от възобновяеми източници. В момента се подбират подходящи американски технологии, които позволяват
чрез хидрогениране на мазнини,
растителни или отпадни от друго производство, да се добиват горива с изключително високо качество.
Въвеждането на този вид дизел в България има редица предимства: намаляване на емисиите от парникови газове и фини прахови частици. Прилагането на технологията в България ще изведе страната на по-високо ниво в грижа за околната среда и ще даде възможност за преработка на отпадни продукти от други производства.
Американският партньор на Insa Oil - Focal Point Energy (FPE), разполага с експертиза за развитието на най-високо технологично ниво, а също така и за осъществяване на този проект в България.
Следващия месец представители на българо-американската компания ще посетят САЩ, за да се срещнат с експерти и да изберат подходяща технология за новото производство на дизел от отработени растителни и животински мазнини.
Полученото гориво ще се използва във всеки дизелов двигател, без да е необходима модификация. То
няма да отстъпва по качество на традиционния дизел,
като в същото време ще бъде чисто за околната среда. При използването му от градския транспорт в Хелзинки за 3 години емисиите на твърди частици са намалени с 30%.
„Това, което ще направим, е да модернизираме и рационализираме производството, така че да е възможно най-ефективно. Ще търсим нови технологии из цял свят, особено в САЩ, където сме експерти в биогоривата и имаме много добри технологии. Ще получим помощ и от приятелски държави в това отношение", казва Скот Браун, един от членовете на борда на директорите на Insa Oil Inc.
След въвеждането на строги санкции на ЕС срещу Русия за вноса на петролни продукти на помощ идват технологиите, за да се намерят такива алтернативи, които да задоволят потреблението. Разнообразяването на източниците на горива в България може да бъде постигната
не само с нови инвестиции, но и с нови технологии
и точно за това ще работи новият играч на енергийния пазар в България – Insa Oil Inc.
„Време е да престанем само да говорим за диверсификация на енергийните източници в България и да престъпим към действие“, казва управителя на „Инса ойл“ Георги Самуилов. Според него в настоящия момент пазарът е достатъчно конкурентен, а последните събития с ембаргото на ЕС са катализирали необходимостта от навлизането на нови инвестиции като например партньорството на Insa Oil с FPE. То ще осигури на българската петролна компания достъп до търговската мрежа и респективно незабавен достъп до алтернативни източници на горива.
След завършване на проектите за модернизация българските потребители ще бъдат впечатлени от високото качество на горивата, което е една от най-важните характеристики за „Инса ойл“.
Така осъществяването на новият проект на Insa Oil Inc. ще постигне едновременно две цели: диверсификация на източниците на горива и
ограничаване на замърсяването на атмосферата в големите градове.
Българо-американска петролна компания Insa Oil Inc. е силно амбицирана да покаже този качествено нов модел на развитие на енергийния бизнес в България. От компанията вярват, че партньорството работи еднозначно за енергийната сигурност на страната и е реална крачка към независимостта от доставки на руски петрол.
Insa Oil Inc. има потенциала да се превърне в лидер в региона, а ползите, които ще дойдат заедно с диверсификацията, ще бъдат усетени бързо и от крайните потребители.