Проект на медията за семейни икономии
Експерти от Агенцията за устойчиво енергийно развитие с ценни указания за промяна на навиците ни по време на зимния сезон
След два месеца при условие за топла есен зимата ще ни донесе първите по-високи сметки за отопление. Прогнозите за по-сериозно олекване на семейния бюджет от предишни години, независимо дали фамилията се отоплява с парно, газ, дърва, пелети, въглища.
Всичко е поскъпнало. Възможно е да са по-ниски сметките, ако ползвате за жилището електроенергия и то при условия, че уредите са енергоефективни и харчат малко. Европа
се е фокусирала върху пестенето
на енергия заради очакваните зимни
кризи с недостиг на природен газ,
а оттам и на ток. Европейската комисия даде цел от 15% икономии на енергия.
А в понеделник в обръщение към французите министър-председателката Елизабет Борн предупреди бизнеса, че през зимата може да се наложи въвеждане на ограничения в потреблението на енергия, и призова за своевременни стъпки за намаляване на потреблението и постави цел от 10% икономии на енергия.
При нас не се очаква недостиг на ток, тъй като ползването на газ за производството му е минимално. Все пак обаче не е лошо да се знае, че замяната на само една крушка с мощност от 100 вата с енергоспестяващ от 20 вата ще спести ток за около 136 лева за период от 10 години (на базата на 1000 часа от годишното потребление).
В Агенцията за устойчиво енергийно развитие обикновено казват, че най-евтина е енергията, която няма да бъде консумирана.
Има много начини за спестяване, но тази зима става въпрос за бързи икономии и промяна на поведението ни с елементарни мерки.
Лятото отминава, няма време за изолации, за смяна на дограми, за възобновяеми източници по къщите, които да намалят сметките.
По-голямата част от енергията, която използваме е за отопление, и точно там има най-голям потенциал за спестяването ѝ.
Ето няколко съвета на експертите на агенцията, които са лесни за прилагане, а имат ефект:
Намалете температурата.
В много жилища е по-топло, отколкото е реално необходимо. Проверете това без термометър. На каква температура се чувствате комфортно? Обикновено тя е по-ниска от зададената от нас.
Намалявайки температурата
с 1 градус, което реално няма да
се усети, спестявате 6%
от разходите за отопление. Не е нужно зимата да ходите вкъщи по потник и гащи, слагайте си един пуловер и може да намалите градусите с повече от един, което е от съществена полза за портфейла.
Регулирайте температурата в отделните помещения.
Термостатичните радиаторни вентили позволяват да зададете различна температура на радиаторите в жилището си, за да регулирате температурата в отделните помещения. Това намалява консумацията на енергия и подобрява удобството. За да осигурите по-дълъг живот на уредите, не ги затваряйте през лятото.
В еднофамилни къщи термостатичният радиаторен вентил не трябва да се монтира в помещение, където има стаен термостат за управление на отоплителната инсталация. Ако все пак това се е случило, вентилът трябва да бъде напълно отворен. Тоест в помещението, където прекарвате най-много време, е допустимо температурата да е по-висока. Но там, където спите или влизате рядко, е добре да е по-ниска. Това освен икономия е полезно за добрия сън. Сами ще установите, че няма нужда навсякъде да е с еднаква температура.
Освободете радиаторите
Радиатори, които са монтирани неправилно, покрити от декоративни елементи или дълги завеси, отделят по-малко топлина, което може да до веде до прекомерно високи разходи за отопление. Освен това термостатичните радиаторни вентили няма да работят правилно.
Пълното изключване на отоплението не е добра идея.
За еднофамилни къщи:
През зимните месеци никога не изключвайте отоплението напълно дори ако отидете на почивка. Ще е необходима допълнителна енергия за затопляне на вече напълно охладените помещения отново, тръбите за отопление, а освен това водопроводните тръби могат да замръзнат и да нанесат значителни щети на инсталациите и сградата.
За жилищни блокове:
Когато сте на работа през деня или отсъствате за един - два дни в зимните месеци,
не оставяйте
радиаторните
вентили напълно
изключени
Оставете ги на по-ниска степен, за да не изстиват напълно помещенията. Когато ги затворите изцяло, след като ги включите отново, радиаторите ще изразходват допълнителна енергия и време за затопляне на вече напълно охладеното помещение.
Изолирайте тръбите и обезвъздушете.
Отоплителните и водопроводните тръби трябва да бъдат изолирани, ако преминават през неотопляеми помещения. Специализираните магазини предлагат редица решения за тръби от всякакъв диаметър. Обезвъздушавайте радиаторите и допълвайте необходимото количество вода в инсталацията. Достатъчно е това да се прави веднъж годишно, в началото на отоплителния сезон и когато започнете да чувате бълбукащи звуци в радиаторите.
Проветрявайте помещенията редовно и за кратко.
Проветрявайте вашето жилище чрез отваряне на прозорците напълно за няколко минути на всеки три часа през зимата. За максимален ефект отворете прозорците и вратите, които са едни срещу други. Това води до подобряване на качеството на въздуха и намаляване на разходите за отопление за разлика от проветряването с отворени в наклонена позиция прозорци. Не оставяйте прозорците постоянно отворени в наклонена позиция.
В лятната нощ отворете прозорците.
През лятото дръжте прозорците си затворени през деня, когато навън температурите са високи. Вместо това отваряйте прозорците, когато се стъмни, за да се възползвате от по-хладния и по-сух външен въздух. Това обикновено предотвратява затоплянето на дома, създавайки приятна среда, без да е необходима климатизация.
Възползвайте се от сянката.
Най-лесното решение за охлаждане е да спрете достъпа на директна слънчева светлина в дома си, използвайки външни или вътрешни щори. По-добрият вариант е те да бъдат монтирани външно, което в много случаи прави климатиците ненужни през по-голямата част от времето.
Премахнете ненужните електроуреди.
Избягвайте ненужното използване на електрически уреди и осветителни тела, както и да се оставят уредите в режим на готовност, особено когато времето е горещо. Един
плазмен
телевизор може
да произвежда
достатъчно
топлина за
отопление на
стая от 30 кв. м
в студената зима.
Изберете климатик според неговото потребление.
За климатиците има схема за етикетиране на ЕС за енергийната ефективност, която оценява продуктите в класове от А до G според тяхното енергопотребление.
Вземете душ вместо вана.
Вземането на вана изразходва средно 3 пъти повече енергия и вода, отколкото вземане на душ в продължение на пет минути.
Спирайте чешмата, докато си миете зъбите.
Когато си миете зъбите или бръснете, избягвайте да оставяте водата да тече. Този на пръв поглед незначителен дневен ритуал може да завърши с изразходването на изненадващо количество енергия и вода.
Всяка капка е от значение.
Намалете потреблението на топла вода, като използвате душове с ограничител на водния поток или с регулируеми глави.
Термостатичните и едноръкохватковите смесителни батерии намаляват консумацията на енергия и вода, като се намалява времето за смесване на топлата и студената вода.
Не топлете банята през бойлера.
Не увеличавайте излишно температурата на бойлера. По-икономично е да пускате за кратко печка, преди да се къпете, а бойлерът да е на ниска температура, примерно 60 градуса, което е предостатъчно.