- Рядък синдром или лекарска грешка като причина за смъртта на Данислава Стоянова в Горна Оряховица разследва прокуратурата
- Според шефа на болницата лекарите са много опитни и не са сгрешили
28 август трябваше да е най-щастливият ден за семейството на Елена и Стоян Стоянови от Горна Оряховица. Вместо да празнуват 22-ия рожден ден на единствената си дъщеря и раждането на внучето си, те погребаха Данислава. Остава им утехата, че днес ще посрещнат у дома Любослав, който остана без майка часове след първата си глътка въздух.
Дали лекарска грешка, или непредвидимо тежко усложнение при секцио е причината за смъртта на 21-годишната Данислава Стоянова, ще разследва окръжната прокуратура във Велико Търново.
Младата майка издъхна в ужасяващи мъки и кървене от всички органи
вечерта на 26 август в търновската болница след секцио в горнооряховското родилно отделение.
Окръжната прокуратура се самосезира по публикации в медиите. Разпореден е 3-дневен срок за приключване на предварителната проверка по случая. Ще бъдат извършени всички възможни действия и експертизи за пълното изясняване на фактите, довели до смъртта на родилката.
Близките ѝ се съмняват, че лекарите в Горна Оряховица са допуснали грешки и забавяне. До вчера те не бяха се виждали с никого от екипа, оперирал дъщеря им.
“Крият се и лъжат, мое разследване показва, че вината е в тях”, казва бащата на момичето Стоян Стоянов.
ДИК синдром - дисеминирана интравазална коагулация, е вероятната причина за фаталния край, гласи работната диагноза според шефа на МБАЛ “Св. Иван Рилски” в Горна Оряховица д-р Иван Иванов.
Данислава постъпила в лечебното заведение с просрочен термин. Била определена да роди на 14 август, 6 дни по-късно дежурният екип я оставил за наблюдение заради преносване.
“Дойде на 20 август за наблюдение и искаше да роди нормално. Лежа до 26 август. Казвала им е, че има болки в кръста, в бъбреците, но получила отговор: “Не се превземай, връщай се в леглото”, обясни Кристиян Любенов, бащата на бебето. Двамата са заедно от 4 г., но нямат брак.
“Искахме детето, заедно измислихме името му, заедно планирахме. Не съм се притеснявал, защото знаех, че момичето ми е здраво”, казва той.
“Два дни поред ѝ поставят система за предизвикване на раждане, но не става нищо. На 25 август вечерта решават, че ще правят секцио на другия ден. Тя се съгласява, подписва се”, изброи хронологията майка ѝ Елена Стоянова. На следващия ден Данислава ѝ се обадила да я зарадва с новината, че е станала баба.
“В 11 ч се чух отново с нея, каза, че има страшни болки
и аз я посъветвах да звънне на звънеца на персонала, за да ѝ поставят някакво болкоуспокояващо”, спомня си Елена. Малко след това Дани позвънила на Кристиян да отиде да припознае детенцето.
“Една от сестрите ми предложи да ми вземе телефона и да снима малкия, защото бил в кувьоз. И чувам моята жена как стене, вика от болка. Първоначално се стъписах, не знаех какво да направя. Сестрата, която ми донесе телефона, каза: “Те се опитват да ѝ помогнат, всичко е добре.”
Шефът на болницата д-р Иванов обясни, че родилката е имала болки, защото е претърпяла операция и заради опитите на екипа да контрахират матката.
Добави, че
двете лекарки, извършили операцията, са с много голям опит
“Не допускам, че те са направили грешка, която да доведе до този фатален изход. Последният смъртен случай на родилка в нашата болница е бил преди 20 г., като тя е починала на операционната маса от емболия”. Освен това през годините в АГ отделението на болницата имало два случая на овладян ДИК синдром, като ражданията са завършили благополучно за майките.
Всъщност час след секциото настъпва масивно кървене отвсякъде.
Според д-р Иван Иванов Данислава е отключила ДИК синдрома след операцията - това е изключително тежко усложнение, което води до над 50% смъртност в световен мащаб.
“Индикатор, че организмът ѝ е развил ДИК синдром, е, че следоперативно фибриногенът на родилката е паднал до нула”, коментира д-р Иванов.
През това време
никой не информира близките за опасността
В 14,20 ч Кристиян получил обаждане, че Данислава е закарана по спешност във великотърновската болница поради усложнение. Веднага с родителите ѝ тръгнали натам.
“Качихме се пред реанимацията и гледаме как всички хвърчат и се опитват да я спасят. Не можахме да повярваме колко доктори, колко медицински сестри и персонал с медикаменти влизаха - излизаха, поне 20-30 човека се бореха за живота на детето ми.
Казаха само, че е в критично състояние, няма жизнени показатели. Прекалено много е забавена. Като виждат, че не могат да се справят, защо продължиха да я държат”, пита бащата на родилката Стоян Стоянов.
Според шефа на горнооряховската болница обаче в такива случаи на суперспешност
първото, което трябва да се направи, са опити да се стабилизират основните функции,
за да може пациентът да бъде транспортиран.
“Това са се постарали да направят колегите с включване на банки, вливания на кръвоспиращи, кислород и т.н. Когато са преценили, че е възможно да се извърши транспортиране, след уговорка с областната болница е взето решение да бъде транспортирана.
Тя е била придружена от реаниматор и акушер-гинеколог, които през цялото време са ѝ оказвали необходимата реанимация. По техни данни Данислава е била все още в съзнание при пристигането там, разбира се, в шок”, твърди д-р Иванов.
В опит да спрат кръвоизлива и да я спасят в Търново отстраняват оперативно матката, реанимационните действия продължават до 22,15 ч, когато настъпва фаталният край.
В болницата имат готовност за пълно съдействие на всички разследващи, вече е назначена вътрешна лечебноконтролна комисия, която да провери случая. Изискани са писмени обяснения от всички, участвали в операцията. В болницата очакват проверка от РЗИ, както и от “Медицински надзор”.
А семейството на Дани се готви да посрещне малкия Любослав - той е добре, тежи 3,5 кг. Ще го отглеждат баба му и дядо му заедно с таткото Кристиян.
“Чакаме да излязат резултатите от аутопсията, за да решим дали ще се консултираме с адвокат и дали ще подаваме съдебен иск към болницата”, казва Стоян Стоянов.
Д-р Румен Велев, АГ специалист:
Стигне ли се до ДИК синдром, със сигурност сме закъснели с някои наши действия
ДИК означава дисеминирано интравазално кръвосъсирване, т.е. развива се една ситуация, в която факторите, които участват в процеса на кръвосъсирване, се изчерпват, защото те са отишли, за да осъществят някакво кръвосъсирване там, където е било нужно. Много често това е резултат от по-силни кръвотечения - след операция, след раждане, при атония на матката. Когато тези фактори на кръвосъсирването се изчерпят, всъщност кръвта няма как да се съсирва и тогава се получава една много страшна картина - отвсякъде започва кръвотечение - от всяко едно прободно място - от раната, от венци, от прободното място на иглата, обяснява известният акушер-гинеколог д-р Румен Велев, който е директор на столичната АГ болница “Шейново”.
Това обаче е вторичен процес, нещо го е предизвикало, нещо се е случило, за да се стигне дотам, което аз не мога да кажа какво е, защото не съм запознат, коментира специалистът случая с починалата родилка.
Когато се развие ДИК, наистина смъртността е много висока, защото, за да преодолеем това, трябва да заместим тези фактори на кръвосъсирване, а те доста трудно се заместват. Не е достатъчно само да преливаме кръв, пълноценна или плазма.
Когато липсват тромбоцити, трябва да преливаме тромбоцити, т.е., за да се справим успешно, ние не трябва да допускаме да се стигне дотук. Трябва да го профилактираме, а това става, като установим причината за кръвотечението и съответно предприемем мерки за неговото предотвратяване, посочва д-р Велев.
Трябва да се изчака резултатът от аутопсията, за да се види каква е причината. Но това, което мога да кажа със сигурност, е, че имаме ли ДИК, грубо казано, сме закъснели с някакви наши действия, за съжаление, обобщава той.