Асен Василев, Владислав Горанов, Симеон Дянков, Милен Велчев и експертът Лъчезар Богданов коментират пред Румяна Денчева
Смразяваща прогноза колко ще струва плащането на новите повишени пенсии, на компенсациите за полуделите енергийни цени, финансирането на плана за възстановяване и вдигнатите заплати направи финансовият министър Росица Велкова.
Според разчетите на нейното ведомство в следващите 3 години дефицитът в бюджета щял да бъде 11-12 млрд. лв., а на България ще се наложи да тегли по 15 млрд. лв. нов дълг всяка година, за да покрие плащанията. Ако се поддържа такъв темп, то през 2025 г. дългът на страната ще стигне 40% от БВП, предупреди министърката. Това означава задълженията да се увеличат двойно, защото в момента дългът ни е малко над 20% спрямо произвежданото от икономиката всяка година.
Ето как коментираха пред "24 часа" мрачната й прогноза четирима бивши финансови министри и експертът Лъчезар Богданов.
Асен Василев: За руски газ ли ще похарчат 12 млрд. лева?
Министър Велкова много добре знае, че това, което по-рано е изнесено, е вярно. Тя даже и това казва в брифинга. Знаете, че бюджетът към 31 юли беше с милиард и половина излишък. Предполагам, че към август месец също ще е с излишък. Погледнах точно какво е казала. Казала е, че въпреки излишъка, не може да се гарантира, че няма да излезем на дефицит. Моят единствен въпрос е за какво ще се похарчат тези допълнителни 12 млрд., за които разбрах, че се е говорило. Може би да си купим евтин руски газ.
Владислав Горанов: Свиване на разходи, за да не се вдигат данъци
Експериментите, на които бяха подложени бюджетът и пенсионната система, не са с изненадващ резултат. Трудно някаква нова политика ще намери място в бюджета, ще трябва да се режат разходи, където може, ако не искаме да се вдигат данъци. Според данните на Велкова неизбежно ще се наложи да вземаме непознати по мащаб дългове - по 15 млрд. на година. Не ми се мисли какво ще стане, ако пазарът не е готов да ги даде - и малкото доверие от страна на Европа по отношение на политическата система в България ще бъде ерозирано.
Симеон Дянков: Лошо, но очаквано от това ляво правителство
Прогнозиран дефицит от близо 7 процента за идната година означава вдигане на данъци и ново забавяне на влизането в еврозоната.
Този резултат е очакван предвид политиката, която водеше предишното ляво коалиционно правителство. Лошо за България.
Лъчезар Богданов: Трябва бърза корекция, иначе сме в пропастта
Увеличение на разходите с 9,7 млрд. лева през 2023 г. и дефицит от 11,4 млрд. трябва да са червена лампа. Вече 25 г. България успява да съхрани фискална стабилност - през войни, глобална финансова криза, световна пандемия и невиждани ограничения на икономическия живот. Бърза корекция на плашещата траектория към пропастта трябва да е водеща цел на всички политици с амбиция да управляват. Междувременно в Хърватия вече обявяват цените и в куни, и в евро. Само напомням!
Милен Велчев: Ясно е, че ни очакват нови дългове
Не съм изненадан, това е констатация на очевидното - увеличиха се драстично разходите за пенсии и за компенсиране на бизнеса и потребителите за енергийните цени. Събираемостта на приходите не може да се вдигне толкова много за толкова кратко време. Няма как да се харчат пари, надвишаващи силно размера на приходите, и да не бъде дефицит и увеличено дългово бреме. Министър Росица Велкова може да бъде поздравена за това, че заяви позиция, че по-добрият начин за решаване на проблема е преструктуриране на разходите, а не вдигане на данъчни ставки.