Изстрелването на епичната мисия “Артемида” се очаква през септември
Грешка в един от двигателите отложи дългоочакваното излитане на суперракета на НАСА до Луната с най-малко четири дни. Планираното шестседмично пътуване без екипаж щеше да бъде първото до спътника на Земята след “Аполо” - мисия, реализирана преди 50 г.
Обратното броене в космическия център “Кенеди” в Кейп Канаверал беше спряно около 40 минути преди предвидения час на изстрелване 15,33 ч българско време. Тогава в 32-етажната двустепенна ракета “Спейс лонч систъм” (SLS) беше установен проблем, който инженерите не успяха да поправят за краткото време, с което разполагаха, за
да не изпуснат осигурения им времеви коридор от 120 минути
Според официална информация ракетата в момента е “стабилна”, но не може да излети от съображения за сигурност.
Екипите започнали да пълнят със суперохладен течен кислород и водородни горива основните двигатели на ракетата, след което извършили обезвъздушаване. Тогава забелязали неизправност в третия двигател, от който изтичало гориво.
Проблемът не можел да бъде пренебрегнат, тъй като двигателите RS-25 на дъното на основната степен не успели да достигнат необходимата температура за успешен полет.
От НАСА коментираха, че инженерите ще продължат да събират допълнителни данни, докато мащабният летателен апарат все още е пълен с гориво, за да поправят грешката. Бил Нелсън, американски сенатор и космонавт, обясни след отложеното излитане, че става дума за много сложна машина и още по-сложна система. Изключително трудно е цялата съвкупност от електроника и части да бъде изправна, поясни той, като обърна внимание, че задачи от такъв мащаб не бида да бъдат пришпорвани. Всеки един малък детайл е от значение. “Не искате да запалите свещта, ако тя не е готова да тръгне”, заключи астронавтът.
Засега няма официално нова дата за изстрелване, тъй като не е ясно колко време ще отнеме отстраняването на неизправността. От НАСА казаха, че първата нова възможност ще бъде в петък, 2 септември.
Мисията е жизненоважна първа стъпка, ако американската космическа агенция иска да постигне целта си
да приземи отново хора на лунната повърхност през 2024 г.
Стотици хиляди хора пътуваха в понеделник до Флорида с надеждата да видят старта на първия етап от мисията “Артемида”. След като официално беше съобщено, че изстрелването е отменено, тълпите бързо започнаха да се прибират, което затрудни трафика в района.
По-рано стана ясно, че в разработването на SLS има немаловажна българска следа. Четиринадесет камери, изработени от българи, са разположени по тялото на мегаракетата. Оптичните уреди контролират правилната работа на двигателите, излизането на горивото, откачването на степените и освобождаването на капсулата “Орион” по време на първия полет. Изработването на камерите е поверено на Петко Димов от Казанлък, който работи за НАСА вече над 20 години.
Изследването на Космоса никак не е евтино, особено когато включва хардуер, който трябва да пази хората в безопасност. SLS и “Орион” се разработват вече повече от десетилетие и са стрували, във всеки случай, повече от $20 млрд., за да достигнат настоящото си ниво, което очевидно не беше достатъчно, за да полетят към Луната.
Текущите разходи се трупат с неимоверен темп, а от американската космическа агенция уверяват, че крайният резултат ще си заслужава всеки долар от джоба на данъкоплатците. Неотдавнашна оценка установи, че изпълнението на първите четири SLS мисии ще струва милиарди долари.
Тогава от агенцията излязоха с изявление, че променят начина, по който сключват договори за индустрията, което значително ще намали бъдещите производствени разходи. С промяна или не, към настоящия момент се очаква, че американските данъкоплатци ще вложат $ 93 млрд. за завършването на всички етапи от мисията “Артемида”.