Най-добре запазения езически храм на Перперикон беше разкрит при тазгодишната археологическа експедиция , обяви ръководителят й проф. Николай Овчаров. Храмът е от 3-4 век и е функционирал до началото на 5 век, когато местните жители приемат християнството. Култовата постройка е непосредтвено до олтара на Дионис, разкрит при по-ранни разкопки.
"За пръв път ще видим вътрешното устройство на едно такова светилище и какви ритуали са извършвани там", заяви проф. Николай Овчаров. Първо археолозите разкрили преддверието на светилището, където има идеално издялан басейн, в който богомолците са измивали ръцете си, преди да влязат в осветената вътрешна част. Вратата на храма е от юг, а самият той се развива на север, както е прието при езическите свещени места.
"В момента с десетина работници започваме да влизаме в най-важната част на храма – централното помещение. Насипите са огромни, а във вътрешността са се сринали стените от масивни камъни. Въпреки това, след тяхното премахване започват да се очертават тайнствените елементи на непознат езически култ. Става дума за издялани в скалата басейни и канали за оттичане на кръвта на жертвените животни. Тези ритуални съоръжения ясно се очертават над идеално изгладения каменен под", разказа проф. Николай Овчаров. Той се надява въпреки спряната държавна субсидия за Перперикон и финансовите ограничения, че до края на другата седмица с екипа си ще да разчисти останките на древния храм. В момента разкопките на обекта се финансират единствено от община Кърджали, която отпусна 85 000 лева. Сумата е 4 пъти по-малка от даваното за археологическите сезони през предходните години.