Цените на качествените млечни продукти като сирене и кашкавал се покачват. Причините за това са много - от електричество и фуражи до работна ръка. Собствениците на мандри не знаят как ще продължат да работят заради неясното бъдеще. Как успяват да оцелеят в такава обстановка провери Георги Манев.
Стефка и Иван Дюлгерови развиват малка семейна ферма край град Крън. Не говорят за печалба, а за оцеляване. Изкупната цена на млякото е критично ниска.
„Първо токът се вдигна. Плащам фактура от 1 200 лева на месец електричество. Това е почти непосилно. На хората плащам заплати”, разказва мъжът.
А работници за фермата почти не се намират. Цената, на която продават направеното сирене, не е реалната, споделят производителите.
„Продаваме на 11 лв. Може да продаваме и на 20 лв., но кой ще купи?”, казва Стефка.
Двамата смятат, че поддържат поносима цена, тъй като продават продукт директно в мандрата. Според тях хората не са спрели да купуват, просто купуват по-малко.
Подкрепа от държавата и институциите не намират. Притесняват се от тежката зима, от цените на газта и тока и липсата на слама и фуражи заради сушата през тази година.