Фирмите имали редица пропуски. Освен това им давали възрастни гардове, а командирите не можели да ги контролират
Засилват и кадрите в електронното разузнаване заради войната в Украйна
Частната охрана във всички военни обекти ще бъде премахната и нейната работа ще се изпълнява от военнослужещите. Това се налага, след като контролните органи на Министерството на отбраната са намерили редица пропуски в работата на наетите фирми.
За да успеят обаче да се охраняват сами, военните са поискали да се увеличат бройките в логистиката спрямо заложените в Плана за развитие на въоръжените сили за 2026 г.
Това стана ясно, след като промени в плана бяха публикувани за обществено обсъждане. Точното увеличение на щатовете обаче е секретна информация.
“Натрупаният опит през годините показа, че охраната на стратегически обекти и обекти от критичната инфраструктура с частни охранителни фирми е съпроводена с редица допускания и проблеми, свързани както с качеството на извършваната услуга поради трудното наемане и назначаване на служители и тяхната висока средна възраст, така и с ограничените правомощия на командирите по осъществяване на контрол на охраната, които се свеждат единствено до констатиране на проблемите”, се казва в мотивите за промени.
Министерството на отбраната ползва частни охранителни фирми отпреди повече от 15 г. Мотивите фирми да се наемат за охраната на поделения, складове и др. бяха, че според анализ на министерството
охраната от лицензирани фирми е икономически по-изгодна
от назначаването на цивилни служители.
Информацията колко плаща министерството към фирмите обаче не е публична. През 2020 г. след запитване на “24 часа” по Закона за достъп до информация стана ясно, че само охраната на имотите, които армията вече не ползва, възлиза на над 15 млн. лв. на година. Най-много поръчки взема фирма МОБА, която бе създадена към самото отбранително министерство, за да дава работа на пенсионирани военни и полицаи.
Само за първите 6 месеца на 2022 г. МОБА е получила 6,8 млн. лв. за охрана на военни имоти, става ясно от отчета ѝ.
Военните предлагат и спиране на оптимизацията на кадрите в служба “Военно разузнаване” заради войната в Украйна.
Целта е да се увеличат тези, които се занимават със стратегическо електронно разузнаване. Това пък се налага заради “промяната в средата на сигурност, нарасналата потребност от носене на дежурства и
изпълнение на допълнителни задачи по разузнаването в контекста на кризата в Украйна”,
мотивират се от МО. В разузнаването обаче няма да се наемат нови хора, а просто ще се направи преразпределение на квотите.
Промени в Плана за развитие на въоръжените сили ще има и по отношение на Националния военен университет.
Те обаче са относно академичната структура, след като преди няколко месеца парламентът взе решение за преобразуване на Великотърновския факултет. (24часа)