Ново проучване прогнозира, че световните цени на зърното ще показват по-стръмни пикове при затопляне от 2 градуса по Целзий, въпреки лекото увеличение на производството. Пшеницата е основната зърнена култура в света, осигуряваща 20 процента от протеиновите нужди и калориите за повече от 3,5 милиарда души по света.
Основното международно споразумение по въпросите за климата в момента е Парижкото споразумение за климата, което има за цел да поддържа средното глобално повишаване на температурата под 2 градуса по Целзий. Учените смятат, че дори целта да бъде изпълнена, глобалното затопляне неизменно ще промени добивите и цените на пшеницата през следващите години, предаде Радио Китай.
Изследователи от 13 световни института са си сътрудничели в изследванията по проучването. Според него дори при глобално затопляне от 2 градуса по Целзий, повишеното торене с въглероден диоксид ще компенсира увеличения стрес от вдигане на температурите, което ще доведе до 1,7% увеличение на глобалните добиви на пшеница. По-големият добив на пшеница обаче няма да доведе до по-ниска потребителска цена.
Моделът прогнозира, че добивите ще се увеличат в страни и региони с по-голяма географска ширина (по-близо до полюсите), като Съединените щати, Русия и голяма част от Северна Европа. В страни като Египет, Индия и Венецуела обаче добивите на пшеница вероятно ще намалеят с повече от 15 процента. Тези промени допълнително показват, че страните, които разчитат на внос на пшеница, ще плащат повече за основната хранителна суровина в бъдеще, а цените на пшеницата на световния пазар ще станат по-нестабилни и ще изострят съществуващите неравенства.