250 от клуб "Традиция" пресъздадоха две живи картини - отркиването на Паметника на свободата и битката за Орлово гнездо
Служебният военен министър каза, че иска 2 процента от брутния вътрешен продукт за армията
"Старинната доблест на руските воини, на руското войнство, се покри тук с нови лаври, а българското опълчение извърши своя легендарен подвиг", думите са на цар Борис III, когато открива паметника през далечната 1934 година. Днес отново свеждаме глава за поклон, защото с подвига се роди и Българската армия", това каза днес в словото си на връх Шипка вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя дойде на върха за тържествата по случай 145 от августовските боеве по време на Руско-турската освободителна война, обърнали хода на войната.
И добави: "Преди точно 100 години тук, на това място, се сложи първият камък за прослава на българското опълчение от шепа опълченци, все още живи. Вече 100 години от този връх те нашепват, тяхното завещание е, че всеки, който иска да прекроява българската памет, прави грешен избор. Защото паметта българска не може да бъде разединение, паметта българска е съединение. Свободата на Шипка и паметта за героизма са нашето спасение. Тя е това, което ни прави българи...
Казват, че на този връх се срещат най-силните ветрове на Балкана. Уважаеми дами и господа, няма място тук за политически лозунги, защото тези ветрове ще разпилеят всяко клише, всеки празен лозунг, и точно тук е нашата българска клетва, тук можем да кажем на децата си: "Помнете!" И да им кажем още нещо - ако един народ загуби своята история и не помни своите герои, той е обречен... Шипка е единение и такава трябва да бъде българската съдба. Силни сме, когато сме един до друг, а не един срещу друг".
Всъщност, от политиците на върха бяха забелязани само Мая Манолова и Стефан Янев.
Малко по-късно, когато поднесе своя венец пред Паметника на свободата на върха, Йотова допълни: "Има опити да се променя българската история. Това не е вятър на промяната, а променен вятър. Подобна гавра не бива да бъде позволявана".
Тук бе и служебният военен министър Димитър Стоянов, който прие строя на почетната рота. По-късно пред журналисти той сподели, че ще настоява пред колегите си от правителството за отбрана да бъдат заделени 2 процента от брутния вътрешен продукт, макар и с уговорката, че парите никога не стигат. "Надявам се да постигна тези 2 процента в името на на модернизиране на армията ни така, че нашите военнослужещи да не усещат огромната технологична пропаст, която е между нас и нашите съюзници".
Той каза още, че въпреки сключеното с Украйна рамково споразумение за ремонт на тяхна военна техника в България, това все още не се е случило.
"Търсим всички възможности за ВВС, включително с Полша. Влезли сме в контакт с израелски фирми. Усилията ни изцяло са към Полша за ремонта на МИГ-29. Работим и по друг вариант. Друга платформа, която да замести МИГ-29. Ограниченията не позволяват ремонти в Русия, затова сме се свързали с 4 държави. Имаме отговор от Франция и Швеция, очакваме от САЩ и Израел. Говоря за платформа, която да замести МИГ-29 в този транзитен период. Говоря за "Ф-16" и "Грипен". Да се впрегнат всички налични възможности. За нас е важно времето, тъй като досега е загубено много време".
Служебният военният министър дойде на върха и защото тук си дадоха среща ветерани от армията - офицери, които са получили първите си офицерски пагони на територията на националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа". Неговият директор Чавдар Ангелов обобщи пред "24 часа": "На наша територия производство са имали 8 випуска - първият е през 1928 година, наречен Шипченски. Последният е от 1991 година, той носи името на Тодор Каблешков. На Шипка е имало пет производства, две на връх Бузлуджа и едно край село Шейново".
Ветерани от випуск 1977 година, наречен Опълченски, си спомниха, че получили първите си офицерски пагони в годината, когато са чествали 100 години от августовските боеве на върха. "Беше пак 20 август, и пак събота, както е днес", каза един от мъжете.
По традиция и клуб "Традиция" се включи в празника с две свои възстановки, участваха общо 250 човека от цялата страна. Този път от "Традиция" предпочетоха да нарекат възстановките си "живи картини". Бяха показани речта на цар Борис III при освещаването на Паметника на свободата на 26 август 1934 година, произнесена пред 100 хиляди души, и битката за Орлово гнездо през август 1877 година. В ролята на царя се въплати бившият офицер от Шумен Христо Драгозов, а ролята на брат му принц Кирил пое доцентът от Великотърновския университет Милен Михов, бивш депутат от ВМРО.
Пред "24 часа" Драгозов сподели, че досега е играл всякакви роли във възстановки на "Традиция" - както на генерал Гурко, така и на Осман паша, бил е хан Крум, руския император Александър II и българския генерал Владимир Вазов, като за всяка от ролите си се подготвял старателно. "За да бъда днес цар Борис III трябваше да си боядисам косата, защото вече е бяла", призна 65-годишния шуменец.