За всеки ден забавяне ще се начисляват допълнителни финансови санкции
6-цифрена глоба в евро от Европейската комисия ни очаква, ако до края на септември не бъдат рекултивирани 8 депа за битови отпадъци.
Това предупреди служебната министърка на околната среда Росица Карамфилова. Тя постави избягването на тази наказателна процедура за България като един от основните приоритети на нейния мандат.
Освен първоначалната глоба, която ще е минимум 10 млн. евро, за всеки ден забавяне ще се начисляват допълнителни финансови санкции.
Бяла, Перник, Велинград, Дупница, Пирдоп, Бобошево, Кочериново и Кърджали са осемте общини, които трябва спешно да изпълнят проектите си за техническа рекултивация на депа за битови отпадъци. Карамфилова вече е провела среща с тях и те са обещали да направят непосилното, за да предвижат изпълнението на проектите. Всяка седмица министерството ще изисква информация за напредъка им и ще го съобщава публично. За 7 от общините са осигурени средства по настоящата Оперативна програма "Околна среда", уточни Карамфилова.
Наказателната процедура за превишение на нормите на фини прахови частици също е критична. На 21 септември България ще има възможността да докаже пред Съда на ЕС, че през годините страната ни е предприела устойчиви мерки, които дават резултат. 10 млн. лв. е минималната санкция, която ни очаква за неизпълнението на този ангажимент.
По наказаталнета процедура за превишение на нивата на серен диоксид на този етап няма санкции за България, но това е следващата фаза, предупреди Карамфилова. Ние сме единствената държава в ЕС, която не може да постигне нормите. За целта министърката е поискала план с мерки от операторите на въглищните централи, ще проведе и среща с тях. "Нямаме желание да затваряме нито една централа", категорична беше Карамфилова.
Общо 16 са наказателните процедури в сектор околна среда, които към момента са висящи. 5 от тях са на първи етап - официално уведомително писмо, 6 са на етап мотивирано становище, две са в съдебна фаза и 3 на етап съдебно установяване.