4 дни след катастрофата с 4 трупа в участъка екип на “24 часа” мина по маршрута
От 80-и до 90-и км само за година и половина има 30 тежки катастрофи със 7 жертви
От селото искат да изкарат трафика или поне камера
Липса на мантинела, маркировка и знаци, че пътят е в ремонт. Това видяха експерти от Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата в проблемната отсечка Русе - Велико Търново, където в катастрофа загинаха 3-ма румънски и един турски турист. Екип на “24 часа” отиде на място, за да провери трасето.
Въпреки, че е първокласно, то е част от Републикански път I-5, има по една лента за всяка посока. Асфалтът е износен, на места дори личи как са правени кръпки точно в средата, където е маркировката. Коловозите от тежките камиони, които минават по пътя, личат по цялото трасе. На места стигат дълбочина от над 10 сантиметра. А на няколко пъти екипът ни попадна дори на участъци, в които вследствие на коловозите пътят се е напукал значително. В края на платното има разлика от над 15 сантиметра между височината на пътя и банкета.
Дупките по пътя също не са рядкост. Повечето са в района на маркировката. Има обаче и такива по средата на всяка от двете ленти. Самата маркировка на места е толкова изтъркана, че не се вижда изобщо. Мантинела има в някои участъци. Тя е задължителна само в райони със завои без видимост, мостове и други рискови участъци с високи дървета до пътя например. На някои от тези места обаче мантинела липсва. Експерти обясниха, че е възможно, когато е правен пътят, в някои участъци да не е имало високи дървета.
В самото село Поликраище, през което пътят минава, пешеходната пътека е доста изтъркана. На ден жителите му подават по над 10 сигнала на тел. 112 за опасно шофиране, най-вече от водачи на тирове.
“Има решение и това е да се изкара трафикът от селото. Това може да стане с построяването на магистралата, но засега тя е само проект”, обясни кметът на Поликраище Марин Тодоранов.
Хората са съгласни, че решението е трафикът да бъде изкаран от селото. Искат и повече контрол.
На кметството има камера, която е насочена към пътя. Веднъж Тодоранов броял преминаващите превозни средства за денонощие. Оказали се между 11 000 и 15 000. “Не съм броил отделно тежкотоварния трафик, но всички камиони за Турция минават оттук”, категоричен е кметът.
За последните 2 години в селото имало и 2 катастрофи, при които колите влезли в имоти на хората. “За щастие, нямаме жертви, но това е, защото жилищните сгради са навътре в дворовете”, казва Тодоранов.
Често в селото има патрули на Пътна полиция. Присъствието им се забелязвало дори само по шофирането на камионите, които карали по-бавно, когато видят катаджии.
Кметът настоява да се сложи стационарна камера. Писал и писма. Отговорили му, че такава вече е закупена, дори е избрано къде да бъде поставена. В момента тя минава нужната сертификация. В селото ще бъдат сложени и 3 легнали полицая.
И докато в Поликраище катастрофите са 2, само в участъка между 80-и и 90-и километър на пътя за миналата година има 18 инцидента. Тогава са били ранени 11 души, други трима са загинали. През тази година до 8 август има 12 катастрофи. Загинали са 4-мата туристи. Те починаха, след като на 6 август румънски автобус влезе в отбивката, удари кола и се заби в дърво. Турският шофьор е обвинен, а ранените бяха откарани с хеликоптер в Румъния.
Според експерти има няколко причини за катастрофите в участъка. Едната е високата скорост, с която се движат шофьорите. Пътят е с много прави участъци и понякога водачите губят контрол над колите. Неспазването на дистанция е сред другите причини за инциденти. Често шофьори натискат газта и се забиват в колата пред тях. Челните удари при грешни изпреварвания са друг проблем. Експерти, които са обследвали пътя след катастрофата, обясниха пред “24 часа”, че при анализа на данни за някои катастрофи се натъкнали на един и същ маниер. Шофьор тръгвал да изпреварва, но след като задминел една кола, не се прибирал, а искал да мине и пред друга. “Недопустимо е, трябва да се изпреварва само по една кола, след което да се прибереш и ако искаш да минеш пред втора, да започнеш нова маневра”, каза специалист. И даде пример с 3 катастрофи, при които от свидетелски показания станало ясно, че шофьори опитвали да задминат по няколко тира едновременно.
След катастрофата пред с. Поликраище вече има табела, че пътят е в ремонт. Започна и проверка, която да установи актуалното състояние на пътя и да набележи мерки, за да намалят катастрофите в участъка.